Karas obecný

Karas obecný | foto: profimedia.cz

Karas obecný

Hojná kaprovitá ryba s vysokým tělem obývající teplé stojaté vody a pověstná svou odolností.

latinsky: Carassius carassius
řád: Máloostní
čeleď: Kaprovití
délka života: 10 let
běžná velikost: 15-30 cm maximálně 45 cm

Znaky

Vysoké, zavalité, ze stran zploštělé tělo, ústa bez vousků. V postranní čáře 31 - 55 velkých šupin. V obloukovité hřbetní ploutvi je 17 - 25 paprsků. První paprsek je měkký, ohebný a na zadní straně jen slabě pilovitý. Hřbet je zbarven dohněda se zeleným leskem. Boky jsou světlejší žlutohnědé a břicho žluté až špinavě bílé barvy. Na kořeni ocasu je tmavá skvrna.

Výskyt

Převážně mělčiny a vegetací zarostlá slepá ramena a zátoky dolních toků řek či nížinných jezer. Areál rozšíření sahá od Anglie přes severovýchodní Francii až po Kaspicné moře. Vyskytuje se i ve Španělsku, kde byl na několika místech vysazen. Nevyskytuje se v Severských zemích a nejjižnějších částech Evropy.

Potrava

Všežravec. Vodní rostlinstvo, plankton, zvířena dna, zejména larvy pakomárů a jepic. V místech s nedostatkem potravy karasi zakrňují.

Návnada a náčiní

Masné červi, hnojáky, bílé pečivo. Náčiní doporučujeme feeder pruty, plavačkové pruty střední akce.

Způsob života

Nejpřizpůsobivější kaprovitá ryba, která snese velké znečištění vody stejně jako nedostatek kyslíku, přežije i krátkodobé zamrznutí ledu. V chladných zimách se zahrabává do bahna a upadá do jakéhosi zimního spánku. V bahně přežívá i vysychání tůní a slouží v době letních veder. Tře se na jaře od května do června v hejnech na mělčinách s bohatými porosty vodní vegetace.