Jsou roztomilé, drzé a roztahují se v londýnském Hyde parku

  • 15
Krotké a mlsné veverky v největším londýnském parku nejsou žádné starousedlice, jak by se v konzervativní Británii nabízelo. Odkud přišly a na úkor koho se roztahují?

Video s veverkami, které jdou návštěvníkům Hyde parku doslova naproti kvůli případným pamlskům, jež by se z nich daly vymámit, natočil redakční kolega při své únorové cestě do Londýna.

Zoolog Evžen Kůs po zhlédnutí videa potvrdil, že se v žádném případě nejedná o původní obyvatelky Británie. "Veverky na záběrech jsou veverky karolínské, jinak zvané též šedé nebo popelavé, které pocházejí ze Severní Ameriky a v předminulém století byly vysazeny v anglických parcích," vysvětlil zoolog, jak se kalifornské veverky vzaly zrovna v Británii.

Od 19. století se tedy podle něj tyto "chlupaté americké kolonistky" ve svém novém domově vytrvale množí. "A pomalu a jistě vytlačují původní veverky obecné a působí škody na stromech, zejména bucích," popisuje Kůs negativní dopad sice roztomilých, ale nepůvodních obyvatelek britských parků.

Jinak jsou karolínské popelavé veverky půvabné až roztomilé a také náležitě drzé, takže se nebojí člověka a zejména děti je milují. Přirozeného nepřítele v Evropě nemají, takže se jim jen a jen daří.

Invaze těchto veverek by se ovšem podle Evžena Kůse bohužel zdaleka nemusela omezit jen na Británii: "Před pár desítkami let někoho napadlo vysadit je také v Itálii, takže možná za pár let na shledanou i u nás."

Zoolog Pavel Brandl, kurátor savců Zoo Praha, nicméně doufá, že se to nestane (viz článek zde o albínské mutaci této veverky v Británii). "U nás máme štěstí, že mezi Itálií a Českem stojí Alpy, které veverky kvůli podmínkám tam panujícím nemohou překonat. Nebýt toho, tak bychom už u nás pomalu ani nepotkali naši veverku obecnou. A to je taky důvod, proč je v Evropě zakázáno v zoologických zahradách tyto veverky chovat," vysvětlil. 

,