Přijde Evropa úplně o kaštany? Klíněnka a himálajské bakterie je ničí - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Přijde Evropa úplně o kaštany? Klíněnka a himálajské bakterie je ničí

  13:32
Už uprostřed léta se jejich listí zabarvuje do červenohněda, jako by byl říjen. A začátkem podzimu už na nich většinou nenajdete ani lísteček. Může za to klíněnka jírovcová. Motýl, jehož larvy požírají listy. A klejotoková bakterie z Himálaje, která narušuje kmen. Strom pak uhyne.

Vzrostlé stromy kaštanů na jaře těší výraznými květy, na podzim plody. Klíněnka a další škůdci by je mohli v Evropě úplně zlikvidovat. | foto: Profimedia.cz

Podle agentury AP čelí této zkáze stromy jírovců maďalů, tedy kaštanů koňských, po celé Evropě. Navštívíte-li například slavný pařížský hřbitov Pere Lachaise, kde jsou pohřbeni takoví velikáni jako byli Oscar Wilde nebo Jim Morrison, chladivý a uklidňující stín tam poskytují návštěvníkům i náhrobkům právě jírovce maďaly.

Loni se tam ale už uprostřed července návštěvníci po kotníky "brodili" spadaným zežloutlým listím. "Je to problém celé Paříže," řekla hřbitovní restaurátorka Martine Lecuyerová. Letos tam stromům alespoň ulevily vydatné deště.

Výhled na vzrostlý kaštan pomáhal přijít na jiné myšlenky i Anně Frankové, která se za války v Amsterodamu skrývala před nacisty. Jenže tento nádherný stopadesátiletý kaštan po napadení klíněnkou a houbou zeslábl a před dvěma lety se vyvrátil. Pro něj už je na jakoukoliv záchranu pozdě.

Jak ničí klíněnka a bakterie kaštany neboli jírovce?

Drobný motýlek klíněnka jírovcová naklade na listy kaštanů vajíčka, z nichž se vylíhnou larvy. Ty listy požírají a následkem toho zežloutne koruna napadeného stromu už někdy v červenci. Kvůli tomu přichází strom v plné sezoně o možnost přijímat prostřednictvím listů životadárné světlo. Následkem toho chřadne a jako oslabený ho začnou napadat například houby.

Ke klíněnce se bohužel přidala ještě zkázonosná bakterie (Pseudomonas syringae pv. aesculi) původem z Himálaje, která způsobuje slizotokovou nekrózu. Výskyt této bakterie byl už prokázán i u nás, i když ne v takové míře jako v západní Evropě. Při této nemoci z prasklin ve větvích a kmeni pomalu vytéká klej, lepivá rezavá až tmavohnědá lepkavá tekutina, která na stromě vytváří rezavé skvrny. Strom chřadne, může i uhynout.   

Útok více škůdců je pro stromy jako smrticí koktejl

Zatím z neznámého důvodu se klíněnka přemnožila a rozšířila do většiny Evropy už před více než deseti lety, Česko zasáhla mj. v roce 1999 (info o možnostech záchrany stromů najdete v článku z roku 1999 zde;  Praze se osvědčilo pálení listí, více zde). V Británii se poprvé objevila v roce 2002 ve Wimbledonu, brzy se dostala i do dalších míst Anglie a Walesu.

Později se ke klíněnce přidala i zmíněná bakterie. "V jistém smyslu kombinace škůdců působí jako smrtící koktejl," řekl Darren Evans z univerzity v anglickém Hullu. "Pokud strom napadne klíněnka, snadněji pak podlehne slizotokové nekróze, která ho zabije." Výskyt nekrózy už zaznamenali i odborníci v Česku,  zatím naštěstí její řádění nemá tak fatální dopad jako v západní Evropě. 

Vědci bohužel zatím neznají účinný způsob, jak napadení zmíněným motýlkem spolehlivě monitorovat. To samé platí podle Evanse i o bakterii. Lék tak doposud není v dohledu a přitom se škůdce šíří po celé Evropě.

"Nejhorší variantou je, že přijdeme o většinu našich stromů jírovce maďalu," řekl Evans. V Británii přitom rostou zhruba dva miliony kaštanů a už průzkum z roku 2007 ukázal, že škůdci zasáhli až polovinu z nich. Situace je vážná i v Belgii, ve Francii a v Nizozemsku. A k obavám důvod skutečně je: na přelomu století kvůli houbovému onemocnění na východě USA hromadně hynul kaštanovník zubatý.

Vyvrácené či vykácené kaštany nahrazují lípy

V belgickém Gentu se letos v srpnu vyvrátil u řeky Šeldy obří kaštan, který při pádu zničil auto. Stalo se to na rušné ulici, kterou často projíždějí studenti na kolech. Město proto z bezpečnostních důvodů nařídilo zkontrolovat zdravotní stav kaštanů a případné poškozené stromy chce raději preventivně pokácet.

Kaštany v Evropě

Kaštany koňské neboli jírovce maďaly se do západní Evropy dostaly z Balkánu před pěti sty lety. Staly se symboly měst, zejména pak během viktoriánského období v Anglii. Lidé si je oblíbili zejména v parcích, alejích i na náměstích.

Pro kaštany je také velice tristní, jak se města se zkázou a "odchodem" kaštanů vyrovnávají. V gentském centru, kde byly letos v létě všechny kaštany vykáceny, už nyní rostou jen lípy.

A právě k vysazování lip se uchylují i další evropská města. "Řada místních úřadů již nesází jírovce maďala, protože mají strach. Proč sázet něco, co je náchylné k napadení?" vysvětlil Evans, jak to vidí zastupitelé v Británii. Západní Evropa tak tedy v podstatě může přijít o celou novou generaci kaštanů koňských. 

Autoři:
Načítají se informace o videu…

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

Víkendové mrazy se chystají na ovocné stromy. Pět tipů, jak je účinně ochránit

Příroda se probouzí a sluníčko krásně hřeje. Zkušení zahrádkáři už však vědí, že jakmile jsou brzy na jaře přes den nadprůměrné teploty, s velkou pravděpodobností je zchladí ničivé jarní mrazíky. Ty...

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

Kdy stříhat meruňku? Jarní řez je důležitý, ale hrozí ničivý mráz

Meruňky vyžadují pečlivou péči. Správný řez zajistí zdravý růst stromu a potřebné prosvětlení koruny. Kdy a jak stříhat meruňku, aby se bohatě odměnila sladkými plody? Není už na jarní řez pozdě?

Ztratil se vám pes? Klíčové kroky, jak ho bezpečně přivést zpět domů

Stačí se otočit, a už vezme pes dráhu – za srnkou, za něčím k snědku nebo se jen tak zapomene a ztratí vás z dohledu. Co teď?

7. dubna 2025

Ekologický a originální: Vyrobte si dřevěný skládací koš na prádlo

Skládací koš na prádlo je praktický. Když jej nepoužíváme, lze ho složit naplocho a nezabírá zbytečně místo. Ať už jej použijeme na prádlo špinavé nebo čerstvě vyprané a usušené čekající na žehlení,...

7. dubna 2025

Něžný jako křídla motýlů, ale odolný. Jak se starat o motýlovník

Všechny květiny potřebují péči a výjimkou není ani tzv. motýlovník, neboli motýlí keř. I když není příliš náročný, nabízíme pár tipů, kdy motýlí keř stříhat a jak prodloužit životnost květů.

6. dubna 2025

Z psaní o gastru utekla k bytové restauraci a bistru. Změny? Cítíte, že jste živí, říká

Premium

Novinářka Darina Křivánková dělala rozhovor například s hercem Bradem Pittem nebo s režisérem Quentinem Tarantinem, psala reportáže z filmových festivalů v Berlíně a Cannes, recenzovala nové snímky....

6. dubna 2025

Je kvůli mrazům nutné odložit stříhání levandule? Na jarní střih je nejvyšší čas

Přelom března a dubna je ideální pro jarní řez levandule. Je lepší se stříháním levandulí počkat, až teploty opět klesnou pod bod mrazu?

5. dubna 2025

Krtek se na zahradě na jaře hodí. Pomůže oživit muškáty na novou sezonu

Když nám v zahraje ryje krtek, většinou jsme naštvaní. Lze to ovšem vidět i tak, že krtičiny jsou zdrojem velmi pěkné zeminy, kterou vám krtek doslova vynese nad povrch půdy. Jen ji seberete lopatou...

5. dubna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Na mladé se musí zlehka, ale na dospělé razantně. Jak správně stříhat túje

Túje, známé také jako zeravy, jsou v českých zahradách velmi oblíbenou volbou pro živé ploty. Rychle rostou, zajišťují soukromí a jsou příjemnou alternativou betonových zdí. Aby si udržely svůj...

4. dubna 2025

Mráz se chystá na květy ovocných stromů. Zachrání je bílá netkanka, voda a oheň

S pochopitelnými obavami sledují mnozí zahrádkáři předpověď, kdy se mají po teplých slunečných dnech vrátit chladné dny včetně mrazíků. Řada ovocných keřů i stromů má květy v rozpuku, a tak hrozí, že...

4. dubna 2025

Špaletová okna žijí dál. Nabízejí tradiční krásu i s moderními izolacemi

Špaletová okna jsou neodmyslitelnou součástí historických budov, zejména bytových domů ve městech. Jejich využití se však neomezuje pouze na památkově chráněné objekty, stále častěji nacházejí své...

4. dubna 2025

Kdy stříhat meruňku? Jarní řez je důležitý, ale hrozí ničivý mráz

Meruňky vyžadují pečlivou péči. Správný řez zajistí zdravý růst stromu a potřebné prosvětlení koruny. Kdy a jak stříhat meruňku, aby se bohatě odměnila sladkými plody? Není už na jarní řez pozdě?

3. dubna 2025

Víkendové mrazy se chystají na ovocné stromy. Pět tipů, jak je účinně ochránit

Příroda se probouzí a sluníčko krásně hřeje. Zkušení zahrádkáři už však vědí, že jakmile jsou brzy na jaře přes den nadprůměrné teploty, s velkou pravděpodobností je zchladí ničivé jarní mrazíky. Ty...

3. dubna 2025  14:30

Zoo Praha má mladý pár úžasných stromových varanů, budou nejdelší na světě

Milovníky plazů nepochybně potěší, že v Zoo Praha jsou nově k vidění varani Salvadoriovi. Mladý pár jménem Salva a Dorian obydlel expozici v Pavilonu velkých želv, kterou ještě donedávna obývali...

3. dubna 2025