Kastrovanému zvířeti se z pohledu veterináře vyplatí vybrat krmení, které udržuje jeho tělo v ideálním zdravotním stavu. | foto: Profimedia.cz

Kočce hlídejte zdraví močových cest. Ušetříte jí bolest, sobě peníze

  • 93
Souvislost mezi kastrací a onemocněním močových cest a ledvin u koček se vždy předpokládala. "Moderní výzkumy ale ukazují, že to není pravda. Kastrace není příčinou, ta pouze může být jedním z mnoha faktorů," vysvětlila pražská veterinářka Michaela Riedlová.

Co se však na zdraví ledvin kočičího miláčka dokáže podepsat velmi výrazně, to je krmivo zatěžující jeho ledviny nadbytečným množstvím fosforu a proteinů. To je důvod, proč je na místě hlídat kastrovanému zvířeti zodpovědně jídelníček. 

U onemocnění močových cest, které postihuje kočky i kocoury, je to složitější. I když i v tomto případě se veterináři přiklánějí k názoru, že s kastrací spíše nesouvisí. Je ale pravda, že u kocourů, kteří podstoupí kastraci příliš brzy (tedy dříve, než dospějí), ale může po operaci dojít ke zúžení močových cest.

Pro případný vznik zdravotních potíží je ale podstatné hlavně pH moči konkrétního zvířete: ideálně je kočičí moč kyselá (pH má hodnotu 4). Pokud je naopak zásaditá, vytvářejí se v ní krystalky, které močové cesty zvířete ucpávají, což vede k obtížnému a bolestivému močení. Kočka či kocour pak často močí i mimo svůj záchod, protože si ho spojuje s bolestí.

"Řešení je přitom poměrně jednoduché. Stačí zapomenout na levné granule a sáhnout po kvalitním krmení určeném pro kastráty, které pH moči optimalizuje. Vyrábí ho spousta značek, některé dokonce rozlišují i pohlaví zvířete," navrhuje nejjednodušší (i preventivní) řešení problému Riedlová. .

Kočka musí mít k suchému krmivu neustále k dispozici čerstvou pitnou vodu

Na obalu krmiva hledejte piktogram označující zdravé močové cesty.

Chybu podle ní neuděláte, když koupíte v podstatě kterékoliv krmení označené piktogramem pro zdravé močové cesty u koček. Navíc tato krmiva obsahují i vyvážené a menší množství fosforu a proteinů, což svědčí i ledvinám.

Co se stane, když zdraví močových cest zanedbáte

Podle ohlasů v diskuzích mezi majiteli koček na tématicky zaměřených serverech má investice do speciálního krmiva opravdu smysl. Bolestivý průběh onemocnění močových cest je totiž natolik traumatizující jak pro milované zvíře, tak pro jeho majitele, že si ho po osobní zkušenosti každý rád pro příště odpustí. Nakolik je to úleva pro zvíře, o tom ani nemá smysl diskutovat. 

Co pro kočku znamenají ucpané močové cesty

V případě ucpání močových cest ledviny nemohou z krve filtrovat toxické látky a udržovat v těle rovnováhu tekutin a minerálů. Pokud to trvá 24 hodin, může dojít k nevratnému poškození ledvin, po 36 hodinách bez odborné pomoci zvíře v bolestech umírá.  

Pokud se totiž v moči zvířete krystalky tvoří a močové cesty ucpávají, začne mít kočka problémy s močením. Pokud si majitel jejího atypického chování nevšimne včas a močová trubice se zcela ucpe, je jeho kočka dokonce vážně ohrožena na životě.

Při ucpaných močových cestách už se totiž zvíře nedokáže bez pomoci veterináře vymočit vůbec. Veterinář pak musí zvířeti zavést do močových cest katetr, aby obsah močového měchýře mohl odsát. 

Pokud se problémy s ucpáváním vracejí, lze zvážit operaci, při které se zúžená část močových cest zcela odstraní.

Lze průběžně sledovat pH moči v domácích podmínkách?

Pro poměrně časté výše uvedené zdravotní komplikace je důležité si všímat, zdali zvíře nemá s močením nějaký problém. Podle Riedlové se hlavně majiteli kastrovaného kocoura prostě vyplatí, kupovat mu preventivně krmivo pro kastráty, které pH moči "pohlídá".

Pokud je to pro majitele finančně náročné (i když cena tohoto krmiva je srovnatelná s jiným kvalitním krmivem), je možné i preventivní vyšetření pH moči. Papírky na určení pH jednoduše koupíte v lékárně, ještě ale musíte vychytat okamžik, kdy zvíře močí, papírek mu podstrčit a hodnotu pH z něj odečíst. Jakmile je vyšší než optimální hodnota 4, je na místě konzultace s veterinářem.  

Na trhu dokonce existuje i speciální "diagnostické" stelivo, které obsahuje indikátor pH moči. Při vyšším než optimálním pH moči stelivo změní barvu, což je pro majitele varováním, že se něco děje se zdravím močových cest jeho kočičího mazlíka. Toto stelivo je však výrazně dražší než běžné, proto se v internetových diskuzích většina majitelů koček shoduje na tom, že je to sice skvělá možnost kontroly, která se ale dá využívat jen čas od času.  

Na vyšetření pH moči vaší kočky se také můžete domluvit přímo s veterinářem, určit se podle Riedlové případně dá i typ krystalů. "V opodstatněných případech se zvířeti nasazuje klinická dieta, která zaručí, že už se nebezpečné krystalky v moči zvířete nebudou tvořit. Tou už se pak krmí až do konce jeho života."