Kastrací lze předejít i rakovině - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kastrací lze předejít i rakovině

Nežádoucího potomstva psů a koček jsou plné útulky. Výhody kastrace jsou v tomto směru zcela jednoznačné a neoddiskutovatelné. Její podstatný přínos ale spočívá i v tom, že může vašeho miláčka uchránit před nepříjemnými a nebezpečnými zdravotními komplikacemi.
Operaci i pooperační hojení snáší většina zvířat bez problémů.

Operaci i pooperační hojení snáší většina zvířat bez problémů. | foto: shutterstock.com

Rakovina mléčných žláz

U vykastrovaného zvířete máte jistotu, že jeho milostné hrátky zůstanou bez následků. Stále častěji a bohužel také u stále mladších a mladších zvířat se veterináři ve svých ordinacích setkávají s rakovinou mléčných žláz u fen, vzácněji i u koček.

"Nejčastěji se jedná o feny, u nichž se po hárání objevují pravidelně takzvané falešné březosti. Je to hormonální  porucha pohlavního cyklu, při níž se fena chová, jako kdyby byla březí, přestože tomu tak není. Chovatel by to měl na zvířeti poznat, protože probíhající hormonální změny ovlivňují jeho chování (shromažďuje si hračky v pelíšku, nechce chodit ven, nechce jíst) a může se také objevit sekrece z mléčných žláz. Ta může vyústit až v zánět mléčné žlázy – mastitis, který je nezbytné léčit antibiotiky.

Opakovaná nefyziologická aktivita mléčné žlázy pak velmi často vyústí v rozvoj nádorového onemocnění mléčné žlázy," uvádí MVDr. Michaela Riedlová, která se s těmito smutnými případy setkává velmi nerada. Proto je zastáncem kastrace jako preventivního zdravotního opatření. Odstraní totiž hlavní příčinu těchto obtíží – tedy vaječníky a jimi produkované hormony.

Zánět dělohy

Dalším problémem, který se u nekastrovaných fen či koček často objevuje, je pyometra – zánět dělohy. Ten bývá na svém počátku opět iniciovaný hormonálními změnami, jejichž vlivem dojde k naplnění dělohy sekretem děložních žláz. Kastrace je pak ve spoustě případů jedinou možností a současně zákrokem zachraňujícím dokonce život feny.

Kastrace jako zdravotní prevence

Máte-li zvířat více, musíte ohlídat, aby odoperovanému zvířeti Pokud má být kastrace prevencí výše zmíněných těžkých zdravotních komplikací – zánětu dělohy a nádorů na mléčné žláze – pak je ideální zvíře operovat mezi prvním a třetím háráním. "Lepší je ale operovat později než vůbec. I v  pozdějším věku je kastrace jednoznačně vhodná, pokud dojde k objevení nádorů na mléčné žláze," radí Michaela Riedlová. "Operovat ovšem nelze fenu v říji. A kvůli možným operačním komplikacím musí být ponechán měsíc před a po hárání též mimo úvahu."

Kromě psů a koček se často kastrují např. také fretky nebo králíci. U fretek se kastrace provádí z důvodu dlouhotrvající říje, která vysokou produkcí samičích hormonů estrogenů negativně ovlivňuje  krvetvorbu a může způsobovat vážné zdravotní problémy.

Možná rizika kastrace

Před kastrací je v každém případě vhodné provést základní předoperační vyšetření – vyšetření srdce, odběr krve na biochemické a hematologické vyšetření. Pokud je vše v pořádku, může majitel zvolit šetrnější, i když dražší způsob anestezie, který snižuje riziko komplikací – inhalační anestezii. Pokud je pak pacientka při samotném zákroku v rukou zkušeného operatéra, jsou komplikace zřídkavé. Mladá zvířata ale bez problémů snášejí i tradiční narkózu.

Pooperační péče

Pooperační stehy na břiše můžete před nežádoucím vylizováním ochránit i tak, že zvířeti obléknete dupačky či prodyšný obleček se zapínáním na zádech.Po operaci se fenka či kočka vracejí do rukou majitele, a na něm pak tedy leží péče o to, aby si operační ránu nelízaly.

Lékař zvíře většinou vybaví plastovým límcem, přes který se zvíře k ráně nedostane. Pro některá zvířata je ale límec zbytečně stresující, takže nezbývá než ránu chránit pružným obinadlem nebo prodyšným oblečkem a minimálně týden až deset dní zvíře hlídat, hlídat a hlídat, než se vyndají stehy. Vyplatí se to.

Na oplátku budete mít jistotu, že vaši čubičku už nečeká žádné hárání a vás hlídání fenky před nežádoucími nápadníky. Pokud žijete v bytě, oceníte i hygienickou stránku věci. A jako významný bonus berte fakt, že už nemusíte mít strach ze zdravotních komplikací vznikajících při falešné březosti.

Kolik to stojí

Finanční náročnost kastrace závisí nejen na konkrétní pacientce (jejím zdravotním stavu, velikosti, věku), ale i na pracovišti, které zákrok provádí. V malé, hůře vybavené ordinaci bude operace levnější než na velké veterinární klinice, ceny se většinou pohybují okolo dvou tisíc korun, vyšší jsou pro psy, za fretku je to méně. Do jakéhokoliv vyhledávače si zadejte například heslo "veterinář ceník", případně s kombinací vašeho regionu, a určitě najdete konkrétní aktuální ceny platné v nejbližším okolí. Hlavně byste ale měli svému veterinárnímu lékaři důvěřovat, ne vždy je cena tím nejdůležitějším faktorem.

Jsou i jiná řešení?

Pokud z nějakého důvodu majitel zvíře kastrovat nechce, je možné použít některé hormonální preparáty ovlivňující pohlavní cyklus. Časté aplikace těchto preparátů ale mohou způsobit rozvoj dalších onemocnění, například cukrovku nebo opět nádory mléčné žlázy. Ve výsledku pak je řešení těchto obtíží náročnější, dražší a pro zvíře více zatěžující než provedení kastrace.

Každý případ je ale nutné posoudit individuálně a vybrat pro něj to nejvhodnější řešení. Poraďte se tedy určitě se svým veterinárním lékařem.

Jak je to s hlodavci?

I váš křeček se může zatoulatMožná také znáte nějakého zoufalce ve svém okolí, který několikrát do roka obchází výkupy s mláďaty osmáků, křečků, potkanů či morčat. Proto se při rozhodování, co a jak chovat, poraďte s někým, kdo problematice  chovu hlodavců opravdu rozumí, a jasně se vyjádřete, že toužíte po mazlíkovi, ale mláďata odchovávat nechcete.
Pravdou sice je, že i malé hlodavce je možné kastrovat, ale svými náklady by oprerace v těchto případech několikanásobně převýšila částku, za jakou zvíře pořídíte. Navíc je chirurgický zákrok u těchto zvířat podstatně rizikovější a musí ho provádět specialista.
Každá samice savce může trpět falešnou březostí, ale u malých hlodavců si jejího průběhu většinou ani nevšimnete. Ale i u hlodavců platí, že související zdravotní problémy se mohou časem rovněž projevit.

Autoři:
Načítají se informace o videu…

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Paměť ladili bylinkami už studenti ve starověku. Kvůli koncentraci i úzkosti

Nejen ve vyšším věku se stává, že nás paměť občas zradí, ale nezoufejte. Dobře to znají i studenti. Příroda má naštěstí v rukávu celou řadu báječných bylinných pomocníků, díky kterým ji znovu vrátíte...

Pět let už je moc. Jak poznat větve rybízu, které už musí pryč

Svěží jarní počasí a probouzející se příroda přímo vybízí k zahradničení. Rybíz je nenáročný keř, ale i ten ocení jarní péči. Za tu se pak odmění bohatou sklizní plnou vitamínů. Jak na to?

Mráz se chystá na květy ovocných stromů. Zachrání je bílá netkanka, voda a oheň

S pochopitelnými obavami sledují mnozí zahrádkáři předpověď, kdy se mají po teplých slunečných dnech vrátit chladné dny včetně mrazíků. Řada ovocných keřů i stromů má květy v rozpuku, a tak hrozí, že...

Je kvůli mrazům nutné odložit stříhání levandule? Na jarní střih je nejvyšší čas

Přelom března a dubna je ideální pro jarní řez levandule. Je lepší se stříháním levandulí počkat, až teploty opět klesnou pod bod mrazu?

Něžný jako křídla motýlů, ale odolný. Jak se starat o motýlovník

Všechny květiny potřebují péči a výjimkou není ani tzv. motýlovník, neboli motýlí keř. I když není příliš náročný, nabízíme pár tipů, kdy motýlí keř stříhat a jak prodloužit životnost květů.

Tatínek naučil Báru Šporclovou Kodetovou sázet stromy i sekat trávu kosou

Herečka a zpěvačka Barbora Šporclová Kodetová se vedle rozmanitých uměleckých aktivit ještě stará o rodinu, zahradu, dům a domácí zvířata. Ráda kolem sebe vytváří příjemné prostředí, ve kterém se...

12. dubna 2025

Do největšího proutěného koše si klidně i lehnete, řemeslník ho pletl dva týdny

Na pardubickém náměstí Republiky v pátek dopoledne komisař oficiálně potvrdil nový český rekord. Do České knihy rekordů se zapsal největší pletený proutěný koš bez dna, který poslouží jako...

11. dubna 2025  11:52

OBRAZEM: Jeden chlupáč vedle druhého. Na výstavě v Brně je přes 17 tisíc psů

Štěkot roztodivných chlupáčů a hlasy jejich majitelů se od čtvrtka rozléhají brněnským výstavištěm. Na Evropskou výstavu psů sem dorazili zástupci 72 zemí, aby zde až do neděle soutěžili o tituly v...

11. dubna 2025  10:58

Jaro je za dveřmi, tak mu je otevřete! Aneb tipy na jarní dekorace

Jarní výzdoba se nemusí omezovat jen na symboly Velikonoc. Nápadů na dekorace do bytu i na zahradu je mnoho a každý si může vybrat podle svého vkusu.

11. dubna 2025

Nečekaný mazlíček. Věra a její zakrslé prase, které trochu přerostlo

„Nikdy by mě nenapadlo, že se naším domácím mazlíčkem stane prase,“ líčí dnes už se smíchem Věra. Čtenářka, která vypráví svůj příběh, jak se z malého zakrnělého prasátka stal pašík, jenž málem...

11. dubna 2025

V Zoo Praha řádí dvě malé gorilí parťačky, Gaia v sobotu slaví 1. narozeniny

V gorilím pavilonu Rezervace Dja v Zoo Praha je díky dvěma gorilím mláďatům od loňského jara pěkně živo. V sobotu tu navíc bude od 10 hodin mladší z obou gorilích holčiček slavit první narozeniny,...

11. dubna 2025

Nenáročný, ale za péči se odvděčí. Tipy na jarní péči o angrešt

Angrešt patří mezi nenáročné keře, stejně jako maliny, rybíz nebo ostružiny. Bohatou úrodu ale můžete podpořit pravidelnou péčí. Jak a kdy stříhat angrešt a co mu ještě dopřát pro správný růst a...

10. dubna 2025

Nejen o svátcích dává policistka na Instagramu prostor kreativitě a inspiruje

„Mech, sněženky, křepelčí vajíčka a peříčka dodají věnci něžnost,“ popsala Jarmila Gonosová jednu ze svých instagramových fotografií pro časopis Žena a život. Na svém účtu @sweet.lily1177 přináší...

10. dubna 2025

Už jste letos zaplatili poplatek za psa? Kolik to je a na co si dát pozor

Pořídit si psa znamená nejen radost a věrného parťáka, ale také odpovědnost a pravidelné výdaje. Kromě krmiva, veterinární péče či doplňků musíte počítat i s místním poplatkem za psa. Jeho výše se...

10. dubna 2025

Paměť ladili bylinkami už studenti ve starověku. Kvůli koncentraci i úzkosti

Nejen ve vyšším věku se stává, že nás paměť občas zradí, ale nezoufejte. Dobře to znají i studenti. Příroda má naštěstí v rukávu celou řadu báječných bylinných pomocníků, díky kterým ji znovu vrátíte...

9. dubna 2025

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning

Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...

Od melounových explozí po falešná vejce: Temná strana gastronomie

Melounové bomby, svítící maso a hodování na vlastním pohřbu – svět gastronomie dokáže přichystat skutečně bombastická překvapení.

9. dubna 2025

Pět let už je moc. Jak poznat větve rybízu, které už musí pryč

Svěží jarní počasí a probouzející se příroda přímo vybízí k zahradničení. Rybíz je nenáročný keř, ale i ten ocení jarní péči. Za tu se pak odmění bohatou sklizní plnou vitamínů. Jak na to?

8. dubna 2025