Kdo chce chovat papoušky, měl by začít s andulkou nebo korelou

  • 15
Andulka a korela se hodí pro chovatele-začátečníky. Kakadu už ale potřebuje péči zkušeného. Poradíme vám, kterého papouška si vybrat, jak se o něj starat a jaké mu připravit obydlí.

. Holka, nebo kluk?

Pohlaví andulky poznáte podle jejich ozobí. Dospělá samice ho má hnědě zbarvené, samec modře.

Pro začínající chovatele se asi nejvíc hodí klasická andulka neboli papoušek vlnkovaný. Existuje na 200 různobarevných druhů těchto drobných ptáčků, kteří jsou velmi krotcí a společenští.

"Andulka se dokáže naučit i mluvit, napodobovat zvuky a různé opičárny, takže je pro začátek nejlepší. Je docela odolná, nevadí jí změny teploty nebo i případné výkyvy v krmení,“ říká Magdalena Záborská, místopředsedkyně Klubu přátel exotického ptactva.

Chovat lze andulku v malých klecích a hodí se i pro chov v hejnu. Dařit se jí bude i ve velké venkovní voliéře. Aby si zvykla na váš hlas, často na ní mluvte. Její štěbetání vás nebude tolik rušit, ale věřte, že nesouhlas si nenechá pro sebe.

Druhým nejčastěji chovaným papouškem je korela chocholatá. Název jí dala její typická ozdoba na temeni hlavy. Dobře napodobuje zvuky a melodie, mluvit se ale naučí jen samci. A pomůže přitom, když ji na rozdíl od andulky budete chovat raději samotnou. Díky svým drápům také skvěle šplhá. V dospělosti dorůstá do 35 cm, dožívá se 16–18 let. U přírodně zbarvené korely poznáme samce podle žluté hlavy.

Chovat papouška kakadu bílého je sice oblíbeným, avšak docela náročným koníčkem. Tento atraktivní druh vyžaduje nadstandardní péči. Nepořizujte si ho, pokud mu nemůžete věnovat dostatek času. To kakadu nese velmi těžce a také vám to dá velmi hlasitě najevo.

"Nejhorší je, když si někdo koupí kakadua, protože má na to peníze, a pak ho to přestane bavit. Pták najednou zjistí, že je zrazen. Může si i ubližovat a pak to nejednou skončí tragicky,“ varuje Záborská.

. papoušci vhodní pro začínající chovatele

papoušek vlnkovaný (Melopsittacus), korela (Nymphicus), Agapornis, alexandr (Psittacula), pyrura (Pyrrhura)

Připravte se na chov papouška

Pokud jste si už vybrali toho pravého, připravte mu klec. Váš mazlíček by se v ní měl cítit pohodlně. Uvnitř tráví většinu času, proto by se neměl stresovat z příliš malého prostoru. Minimálně by v kleci měl roztáhnout a protřepat obě křídla najednou. Raději ale vyberte ještě větší. Dále zvažte, jestli váš opeřenec bude bydlet sám, nebo mu časem pořídíte spolubydlící. Klece se prodávají pro malé, střední i velké ptáky.

Dbejte kromě prostoru především na bezpečnost. Na pohled nekvalitní, i když laciné klece nekupujte. Papoušek je rozklovne nebo se o ně zraní. Také nevhodný materiál (např. zinek - vzniklá rez) by mu mohl způsobit silné potíže, ideálně si pořiďte klec z nerezu. Vzdálenost mezi dráty zvolte tak, aby skrz ně nemohl prostrčit hlavu.

Většina papoušků ráda šplhá, proto mu pořiďte klec s horizontálními i vertikálními dráty. Protože jsou to hravá zvířata, potřebují se zabavit ve chvílích, kdy na ně nemáte čas. K dostání jsou různá zrcátka, šplhadla, sítě, žebříky nebo houpačky. Dobře mu ale poslouží i obyčejné převislé větve, např. smrkové, které položíte na klec.

Kam umístit klec

Ani výběr místa pro klec nepodceňujte. Vyberte takové, aby se papoušek necítil osamocený. Např. obývací pokoj. Vaše ložnice ale není ideálním místem, zvíře vás může v noci budit. Navíc byste často uklízeli podestýlku a krmivo z postele.

Papoušek potřebuje dostatečně světlý a vzdušný prostor. Pozor! Tam, kde vane průvan, se klec rozhodně nehodí. Papoušek by se pravděpodobně nachladil, což může způsobit jeho smrt. Uškodilo by mu i místo, kam celý den svítí sluníčko.