V první řadě je třeba ohlídat legislativní podmínky, za jakých smíte do té které země se zvířetem cestovat. Abyste to zajistili, alespoň bez jedné návštěvy veterináře se neobejdete. Pak už musíte jen zajistit všechny potřeby, které zvíře v průběhu cesty může mít, a eliminovat zdravotní rizika cestování.
Před cestou k veterináři
Do zahraničí by mělo zvíře cestovat v dobrém zdravotním stavu. Proto je dobré požádat veterináře o preventivní zdravotní prohlídku. Kromě ověření zdravotního stavu zvířete vás může detailně informovat o aktuálních pravidlech pro cestování do konkrétní destinace, možná vám ještě nabídne vhodné ošetření před cestou. A v případě dlouhodobější léčby psa nebo kočky vám předepíše dostatečné množství léků.
Exotické země bohužel představují pro naše miláčky vyšší riziko v podobě nemocí parazitárního a bakteriálního původu, které se u nás neobjevují buď vůbec, nebo velmi omezeně. Například klíšťata přenášejí původce boreliózy, babeziózy, ehrlichiózy a ricketsiózy, komáři přenášejí původce srdeční červivosti a muchničky jsou zodpovědné za přenos leischmaniózy. Tato onemocnění se vyskytují zejména v zemích kolem Středozemního moře, tedy v Chorvatsku, Černé Hoře, Itálii, Řecku, Francii, Španělsku a severní Africe.
Při cestě do výše zmíněných zemí je proto nezbytné pravidelné používání antiparazitárních přípravků. Ideální je jejich kombinace s repelentem, tak zvíře nejlépe ochráníte před kontaktem s parazitem i před přenosem onemocnění. Vybírejte nejlépe ektoparazitika s registrovaným repelentním účinkem. "Našim klientům se v tomto směru jednoznačně nejlépe osvědčil Advantix spot-on," radí MVDr. Michaela Riedlová. "V nabídce je samozřejmě i řada repelentních sprejů, ale jejich efekt je bohužel diskutabilní. Už proto, že se o dovolené zvířata koupou, což účinnost spreje během okamžiku úplně zruší."
Cestovatelé do Středozemí by měli zvážit i prevenci proti srdeční červivosti. "V tomto případě se to určitě vyplatí, protože je to velmi nebezpečná nemoc přenášená komáry. Protože účinnost ektoparazitik proti komárům není stoprocentní, doporučujeme při cestě do zemí kolem Středozemního moře psa a kočku, případně fretku, ošetřit i přípravkem, který zvíře před srdečními červy ochrání. V tomto případě je na výběr buď Advocate spot-on nebo Stronghold spot-on," radí Riedlová. Všechny tyto preparáty působí jeden měsíc, je vhodné jejich použití týden před cestou a opakované ošetření po návratu.
Co sbalit zvířeti na cestu
Zvažte v množství potřebném na celou cestu nákup krmiva, které vaše zvíře preferuje. V zahraničí s jeho sháněním můžete mít problém. A na jiné krmivo si zvíře pokaždé nějaký čas zvyká, což může přinést nečekané komplikace, případně i nežádoucí zdravotní problémy.
Na vlastní cestu je dobré se vypravit v chladnějším počasí, nejlépe brzy ráno nebo navečer. Vždy s sebou musíte mít vodu, ideálně i oblíbenou psí hračku a deku. V horku je možné chladit hřbet či tlapky zvířete mokrým hadrem. Případně existují speciální oblečky na léto, které se dají koupit ve zverimexu. Nedovolte psovi chladit se vykláněním hlavy z okna za jízdy, mimo jiné mu hrozí zánět spojivek.
Cestu je vhodné přerušovat a nechat psa proběhnout, napít se a vyvenčit. Nikdy nenechávejte zvířata v uzavřeném autě za slunečného dne. Teplota v autě velmi rychle stoupne na úroveň, která může způsobit úžeh, nebo dokonce i smrt.
Kočka se vždy vozí v přepravce. Pokud ale není zvyklá na vodítko, tak se s kočkou na mnohahodinové cesty ani nevydávejte. I kočka se potřebuje občas protáhnout.
V případě jakéhokoliv zdravotního problému, se kterým si neporadíte sami, vyhledejte místního veterináře. Pokud je komplikace chronického původu, je vhodné kontaktovat vašeho veterináře, který bude umět zahraničnímu kolegovi nejlépe poradit.
Co vás čeká po návratu
Jakmile se ze zahraničí vrátíte, zvíře odčervěte. Pes, kočka a koneckonců i fretka jsou v cizím prostředí lákáni neznámými vůněmi a při olizování, hrabání nebo ochutnávání vonících předmětů se mohou lehce dostat do styku s vajíčky parazitů.
Vhodné je použít širokospektrální přípravky působící zároveň proti oblým i plochým červům (např. přípravek Drontal), které už koupíte volně i v lékárnách. Dokonce se dají sehnat tablety ochucené masovou příchutí, takže je zvíře slupne jako pamlsek. Pokud s vámi vaše kočka při podávání tablet bojuje, zajděte s ní k veterináři. Dnes už existuje i odčervovací prostředek pro kočky v podobě spot-onu (přípravek Profender).
A pokud začne mít váš miláček po návratu domů nějaké problémy, klidně i několik týdnů po skončení dovolené, vždy veterináře informujte, že s vámi zvíře bylo v zahraničí.
Na cestu po Evropské unii potřebujete:
Většina zemí mimo EU vyžaduje kromě pasu, identifikace zvířete a vakcinace proti vzteklině navíc potvrzení (ne starší tří dnů) veterinárního lékaře o tom, že je zvíře zdravé, a potvrzení z místně příslušné krajské, případně městské veterinární správy, že v místě je tzv. příznivá nákazová situace (tzv. kulaté razítko). |