Na první jarní den zapalte ohně, signál o návratu jara. Jako Keltové

  1:00
První jarní sobotní noc bude i letos tím správným časem, kdy se skupinky čertů vydají s prvním soumrakem na vrcholy kopců. Tady, obklopeni noční tmou, budou vyčkávat, než k nim z jiného vzdáleného vrcholu přijde světelný signál. Záře s pomocí "keltského telegrafu" proběhne napříč celou Českou republikou.
Na Velké Javořině v Bílých Karpatech to všechno začíná. Odtud se i letos, 22....

Na Velké Javořině v Bílých Karpatech to všechno začíná. Odtud se i letos, 22. 3. v 19.30, vznese k obloze počáteční signál. | foto: www.keltskytelegraf.cz, Martin Stecher

Když jsem se díky jedné ze sociálních sítí dozvěděl o akci Keltský telegraf, zaplavil mne pocit neuvěřitelného nadšení a uznání vůči pořadatelům. A musím uznat, že mne to stále nepustilo. Je to přeci tak jednoduché, přitom tak dokonalé. O strážních ohních, kterými se předávaly napříč rozlehlou zemí signály varující před nebezpečím, nebo informující o pohybu nepřátelských vojsk či příjezdu karavany kupců, jsme přeci všichni někdy v dějepisu slyšeli.

Vybavil se mi kopec u Velkých Bílovic, řečený Zímarka, který stojí na dohled od Pálavy. Dnes tu, obklopena vinohrady, stojí malá kaplička. Jak ale potvrdily vykopávky archeologů, tento kopec žil v myslích lidí už mnohem dřív. Za dávných časů Velké říše římské, v druhém století našeho letopočtu, tu totiž stála strážní věž, vybavená mohutnými kahany ve tvaru lvích hlav.

V případě pohybu "barbarů", což bylo za markomanských časů velmi často, zažehli římští legionáři oheň a varovali tak tábor celé legie ležící u Mušova. I když barbaři, přesněji řečeno naši předkové, teprve brodili řeku Moravu, o třicet kilometrů dál už Římané svolávali jednotlivé kohorty do zbraně. Kopec Zímarka a myšlenka ohňových signálů mne od té doby nepřestala fascinovat.

Už proto, že stejný kopec a shodnou komunikační metodu s úspěchem využívali o šest století později obyvatelé Velké Moravy. O dalších pět století později stejnou cestou běžela i zpráva o prohře vojsk Přemysla Otakara II. na Moravském poli. Nikdy jsem už ale nepřemýšlel nad tím, odkud pochází prapůvodní inspirace fikaných Římanů. A už vůbec mne nenapadlo, že by v současné době někdo  zkoušel na tradici "putujících" ohňů navázat.

Odkaz putujícího světla

Pořadatelem a koordinátorem "znovuzprovoznění" telegrafu, kterému se říká keltský, se i letos stal Vlastimil Hela. Poprvé nápad v celém rozsahu realizoval v roce 2010. Tehdy se podařilo ohňostrůjným čertům obsadit řadu třinácti kopců: počínaje Velkou Javořinou na Moravě přes Vysočinu až k německým hranicím.

Keltský telegraf 2014

Keltský telegraf se letos rozzáří v sobotu 22. března, vysílání z Velké javořiny začne v 19:30. Na většině stanovišť před vysíláním i po něm proběhne nějaký program nebo forma rituálu. Takže zájemcům o účast se vyplatí vyrazit na kopce už v podvečer.

Plán Vlastimila Hely na světelné spojení byl přitom velmi prostý: "V osm večer na Javořině (970 m. n. m.) zapálím nějaký druh bezpečného ohňostroje nebo zprovozním nějaké jiné světlo, a jak doufám, signál uvidí na dalším kopci, u čtyřicet kilometrů vzdáleného hradu Buchlova. Odtud to půjde zase dál, až k Děčínskému Sněžníku (723 m. n. m.), k Valdemaru Grešíkovi. Podle odhadu by měla zpráva projít územím České republiky za nějaké dvě minuty."

A ono to fungovalo! Není tedy divu, že fascinace "propojení" světelným signálem, s jehož pomocí komunikovali naši předkové, se stala rázem velmi populární. O rok později se už k "čertům" hlásilo tolik lidí, že to vystačilo na obsazení 67 kopců. Trasa signálu už nebyla tak přímá, ale rozvětvila se ku Praze, do Jeseníků i do východních Čech. Letos je zatím registrováno 110 kopců a počítá se zhruba s účastí "hodně přes jeden tisíc lidí", jak prozradil Vlastimil Hela, kterého jsme se zeptali na podrobnosti:

Keltové, čerti, telegraf a ohňové signály - jak to jde všechno dohromady?
Keltové využívali kopců a na nich umístěných signálních ohňů pro přenos zpráv a jako výstrahu před hrozícím nebezpečím. Těm z nich, kteří měli tato stanoviště na starosti, se později začalo říkat čerti. Žili u vrcholů kopců, ve skalách a jeskyních a jejich činnost byla různorodá. Kromě zmíněné signalizace měli na starosti blízká pohřebiště i posvátné prostory. Sbírali byliny a léčili, prováděli různé rituály. Hlavně však v jejich blízkosti stále hořel oheň. Ten se pak v pohádkách stal symbolem pekla. Při prvním ročníku v roce 2010 bylo 13 kopců obsazeno novodobými čerty. Jejich poslání se podobalo tomu, které měli jejich dávní předchůdci, jenom v tom, že měli vytvořit světelný signál a ten poslat z kopce na kopec směrem od východu na západ naší země.

Kde se vzal tenhle mimořádný nápad? Co vás vedlo k jeho realizaci?
Nápad sám bych si nepřivlastňoval, pochází totiž od Holgerta Kalweita, německého badatele a spisovatele, mimo jiné autora Keltské knihy mrtvých z roku 2003. Ten tvrdí, že Kelti, nezávisle na tom, jak daleko od sebe jednotlivé kmeny žily, spolu udržovali čilou komunikaci. Jak? V jedné z hypotéz mluví o využívání signálních kopců pro přenos zpráv napříč celým Kelty obývaným prostorem. I díky tomuto propojení mělo prý keltské náboženství stejný směr, bohy i přístup k přírodě a vyhledávání posvátných míst v přírodě samotné. Sám projekt pak vznikl pod patronací časopisu Regenerace, který se keltským tradicím v symbolické podobě věnuje.

Skutečně signál doběhne z jednoho konce Česka na druhý? Za jak dlouho?
Signál na konec skutečně doběhne, v posledních letech mají jednotlivá stanoviště i přesně přidělený čas pro vysílání. Snažíme se tak předejít jistým výpadkům, které mohou například díky nepřízni počasí nastat. Pokud jde o to, jakou nejdelší komunikační trasu se podařilo zatím vytvořit, tak na to odpověď nemám. Ačkoliv se to možná zdá mnohým důležité, většinou brzy pochopí, že o tom to není. Prostě spontánně dochází k vzájemnému mystickému propojení účastníků keltského telegrafu. Jde o napojení přesahující běžný myšlenkový prostor dnešních lidí.

Jde jen o signál, anebo je možné předat i nějakou konkrétní zprávu?
Zatím se jen učíme vůbec navázat spojení, zprávy se neposílají.

Připojí se letos Slovensko? A co případně na druhé straně Němci?
Ano, letos je na Slovensku zaregistrováno pět stanovišť a nyní řešíme jejich napojení. Jedno stanoviště je přihlášeno i z Německa.

Mohou se čtenáři iDNES.cz také zapojit? Popsal byste , jak se člověk může stát čertem, vybrat si kopec, na co se má připravit?
Stačí mít chuť zapojit se a strávit magický večer někde na kopci, vystavený živlům. Loni bylo na některých kopcích i minus devatenáct stupňů, což letos asi nehrozí. Najít si svůj kopec a zaregistrovat se, nebo se k někomu přidat, můžete prostřednictvím stránek www.keltskytelegraf.cz. Najdete tam i rady, na co všechno se připravit, s čím počítat a pak už jen stačí sledovat pokyny organizátorů. Když si prohlédnete mapu Keltského telegrafu, tak ty žlutě značené pozice se momentálně snažíme obsadit. Začít můžete třeba tam.

Autoři:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Půlhodinová pauza na oběd? To mi přijde perverzní, říká Zdeněk Pohlreich

20. března 2024

Premium Zdeněk Pohlreich se vrací na televizní obrazovky s novou reality show Česko na grilu. „Hraje se o...

Seznamte se s Ninou, francouzským buldočkem budoucnosti

26. března 2024

Chovatelé se snaží zachránit francouzského buldočka tím, že odstraňují jeho hlavní zdravotní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ve spáleném Českém Švýcarsku už vyrostly břízky ze semínek do výšky metru

22. března 2024

Vědci Botanického ústavu Akademie věd se nestačí divit, s jakou rychlostí se obnovuje vegetace na...

Pohlreichův cukrář prozradil náročný recept na italské velikonoční holubice

25. března 2024

Co je pro nás velikonoční beránek, to je pro Italy velikonoční holubice. Colomba. Symbol Ducha...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohlreich se vrátil do rodné stáje. V Česku na grilu je mírný jako beránek

24. března 2024

Kdo má rád gastronomické soutěže, v tomto pořadu si možná přijde na své. Po krátkém „odskoku“ na...

Ve skleníku topí koňským hnojem, prodlouží si tak sezonu o týdny

28. března 2024

Novou pěstební sezonu zahajují Lucie a Brett Gallagherovi už na konci února. Přestože pozemek v...

KVÍZ: Jak se vyznáte v pivu a jeho čepování?

28. března 2024

Pivo je českým národním nápojem a v jeho konzumaci se pravidelně držíme na horních příčkách...

Semínka rajčat koupejte v heřmánku, radí zkušený zahradník, jak na výsev

27. března 2024

Semena rajčat se tradičně vysévají na Josefa, nicméně do Velikonoc to pořád stihnete tak, abyste po...

Jak máte zorganizovanou knihovnu? Nejlepší vychytávky pro knihomoly

27. března 2024

Každý vášnivý čtenář ví, že čím víc knih doma má, tím náročnější je všechny ty skvosty nějak...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...