VIDEO: Vermikompostér může vypadat jako květináč, ukazuje designér

  • 2
Většina vermikompostérů bývá z plastu. To se však nelíbilo návrháři Marco Balshinkovi, který jako materiál navrhl raději keramiku.

Portugalský designer Marco Balshinka se rozhodl vyrobit vermikompostér, který by byl nejen užitečný, ale také krásný a mohl by se stát vhodným bytovým doplňkem. Volba padla na terakotu a kombinaci kompostování s květinami.

Celý set Uroboro vypadá jako stojan na květináč a sestaví se podle návodu (zřetelně je to znázorněno na připojeném videu). Tak se složí jakýsi miniekosystém, na jehož vrcholu je květináč, který se vloží do horní nádoby, kam se přidává bioodpad z domácnosti, to znamená slupky od brambor, banánů, košťály ze salátů a další podobné zbytky. Květináč není jen ozdobou – naplněný hlínou zároveň celý stojan zatěžuje a váže.

Ekosystém podporující kompostování je podporován speciálním druhem žížal, které se prodávají pro systém vermikompostování. Nejčastěji se používají kalifornské žížaly (více o jejich chovu a využití zde), které nejochotněji přeměňují organické zbytky v humus.

K vyššímu účinku celého procesu přispívá i nasákavost keramiky, která dodává vlhkost do jednotlivých pater vermikompostéru.

S kompostérem se pracuje tak, že do horní části se hážou odpadky. V této vrstvě „pracují“ žížaly, které normálně „bytují“ v zemině o patro níž, a jak se zbytky začínají přeměňovat v humus, květináč postupně klesá. Případné zbytky jakékoliv zapáchající „šťávy“ se shromáždí ve spodní části stojanu, odkud je lze vypustit.

Tento vermikompostér zatím nelze koupit, jde o studii, která se pokouší přesvědčit, že běžné plastové vermikompostéry lze nahradit přírodními materiály, které jsou více filozoficky spjaty s člověkem a přírodou.