Nasáté klíště na lidské kůži.

Nasáté klíště na lidské kůži. | foto: shutterstock.com

Klíšťata nakazila encefalitidou nejvíce lidí za posledních 10 let

  • 1
Letos přibylo nakažených klíšťat. Například na střední Moravě za poslední měsíc ošetřovali lékaři 13 lidí nakažených klíšťovou encefalitidou. Za stejné období loni to byli dva nemocní.

Od začátku roku do konce července se v celém Česku nakazilo tímto onemocněním 287 lidí, nejvíce za posledních deset let. Klíšťata, která encefalitidu přenášejí, bývají nejaktivnější na jaře. "To ale do přírody chodí méně lidí, takže ve statistikách nemocí z klíšťat se to tolik neprojeví," vysvětluje Libor Mazánek z Krajské hygienické stanice v Olomouci. "Naopak v červenci bývá sucho, které klíšťata nesnášejí, a proto svoji aktivitu utlumí." To se ale letos nestalo.

za 14 dní

Encefalitida začíná zpravidla do čtrnácti dnů po přisátí klíštěte a zpočátku se projevuje podobně jako chřipka. Může ale vyústit v závažné poškození nervové soustavy.

V polovině července vyhlásil dokonce Český hydrometeorologický ústav pátý, to je vůbec nejvyšší stupeň rizika. Při něm by lidé měli v lese chodit jen po zpevněných cestách, důsledně používat repelenty a po návštěvě lesa si prohlédnout tělo. "Červenec byl teplý a zároveň vlhký, což je pro klíšťata ideální. Navíc rostly houby a do lesa přilákaly množství lidí," shrnuje Mazánek.

Výsledek je tak alarmující: na střední Moravě lékaři zjistili v červenci třináct případů encefalitidy, loni to za stejný měsíc byly jen dva. "Za letní sezonu jsme tu zatím měli osm pacientů s encefalitidou, to je dost," říká lékařka z infekčního oddělení Nemocnice Hranice Mirela Vařeková.

Plete se s chřipkou

Na světlém oblečení je sice případné klíště dobře vidět, stejně ale není úplně ideální nechat děti polonahé běhat ve vysoké trávě.

Na světlém oblečení je sice případné klíště dobře vidět, stejně ale není úplně ideální nechat děti polonahé běhat ve vysoké trávě.

Také druhé z infekčních oddělení v kraji hlásí velký počet nemocných. "Za posledních třicet dnů u nás leželo s encefalitidou šest nebo sedm lidí. Naštěstí průběh nemoci byl lehký až středně těžký," uvádí primář infekčního oddělení prostějovské nemocnice Zdeněk Prokeš. "Léčili jsme letos ale i dva těžké případy encefalitidy, kde nemoc zřejmě zanechá trvalé následky."

"Při lehké formě této nemoci se může stát, že ji člověk pokládá za chřipku a k lékaři vůbec nejde. Pak ale může přijít druhá fáze, a nebo naopak projevy úplně odezní a překonaná nemoc funguje v těle jako doživotní očkování," vysvětluje Vařeková.

Očkuje se i v létě

Kolem přisátého klíštěte se v případě nákazy začne tvořit červený kruh, což je u zvířat těžko pozorovatelné.

Kolem přisátého klíštěte se v případě nákazy začne tvořit červený kruh, což je u zvířat těžko pozorovatelné.

Encefalitidě se dá předcházet vakcínou, která se podává v několika dávkách. I když nejvhodnější doba na očkování je v zimě, lze s ním začít i nyní. "Lidé chodí i teď, očkujeme ve zkráceném schématu: druhá dávka následuje čtrnáct dní po první, třetí pak pět až dvanáct měsíců po té druhé," upozorňuje lékařka Jana Vlčková z olomouckého očkovacího centra. Imunitu proti encefalitidě získají lidé čtrnáct dní po druhé dávce.

Proti další nemoci přenášené klíšťaty, lymské borelióze, se očkovat nedá. I té je hodně, i když méně než vloni. "Měli jsme jen lehčí případy, většinu jsme řešili ambulantně," poznamenává Vařeková.