Cestičky vysypané dřevěnou štěpkou také přispívají k omezení výskytu klíšťat na zahradě. | foto: www.kliste.czshutterstock.com

Klíšťata začínají útočit: držte si je dále od domu, zbavte se jich i na zahradě

  • 87
Klíšťata potřebují k životu vlhko, proto je v dostatečné vzdálenosti od obytných a rekreačních objektů pomáhá udržet strategické použití dlažby, dřevěné štěpky, kamínků a štěrku v okolí domu. V takovém prostředí se pak mohou lidé i domácí miláčci pohybovat bez obav z přisátí klíštěte.

Letos máme za sebou teprve pár teplých slunečních dní a v laboratoři, kde analyzují vytažená přisátá klíšťata, se už objevily první exempláře. "Klíšťata k otestování na boreliózu a klíšťovou encefalitidu nám poslali lidé z Brna, Berouna, Budějovic a z Prahy," potvrdila Hobby.cz Miroslava Burýšková, vedoucí laboratoře Protean, která vytažená klíšťata testuje (viz článek, jak zjistíte, jestli je vytažené klíště nakažené a čím).

Není na co čekat, právě teď je ideální doba na takové úpravy zahrady, které výskyt klíšťat maximálně eliminují. Základem je vytvořit kolem zahrady a domu takzvanou nárazníkovou zónu. A tam, kde se na zahradě nejvíce pohybujeme, snížit vlhkost, kterou klíšťata nacházejí v rostlinném porostu a drobných rostlinných zbytcích.

Vytvořte nárazníkové zóny

Dlážděné, štěrkované a kamínkové plochy kolem vstupních vrat a dveří pomohou zabránit vniknutí klíšťat na pozemek a do domu.

Vytvořte si v zahradě tzv. nárazníkovou zónu proti klíšťatům.

Názorný příklad najdete na výše uvedeném plánku podobně upravené zahrady.

1/ Linie lesa či křovinatého porostu
2/ Květinová zahrada, pokud možno s použitím rostlin, které nelákají vysokou zvěř (viz rámeček níže)
3/ Větve ke spálení a ptačí krmítka, umístěte je raději vně nárazníkové zóny
4/ Hranice nárazníkové zóny, která by měla být nejméně 70 cm široká a 10 cm hluboká. Použijte na ni dlažbu, štěrk, kamínky, písek či dřevěnou štěpku
5/ Hrací zóna pro děti, která by ideálně měla mít podklad z dřevěné štěpky či písku. Umístěte ji dále od plotu, stromů a ptačích krmítek
6/ Nezpevněné pochozí plochy kolem domu kryjte kamínky, štěrkem či dřevěnou štěpkou.

Cestičky vysypané kamínky, dřevěnou štěpkou či vydlážděné kamením také přispívají k omezení výskytu klíšťat na zahradě. Cestičky vysypané kamínky, dřevěnou štěpkou či vydlážděné kamením také přispívají k omezení výskytu klíšťat na zahradě.

Dále platí, že trávník musíte udržovat co nejkratší, zbytky trávy a listí co nejdříve odstraňovat a kompostovat. Mezi trávníkem a porostem keřů vytvořte bariéru z dřevěné štěpky či kamínků.

Klíšťata s oblibou používají při pátrání po hostiteli převislé trávy a různě přečnívající větvičky, proto při okrajích cestiček v zahradě udržujte krátký travní porost. Veškeré keříky zastřihávejte, abyste omezili přečnívající vegetaci.

Pozemek oploťte, kvůli zvěři

"Vysoká zvěř je oblíbeným hostitelem pro dokončení rozmnožovacího cyklu klíšťat, proto bývají oblasti, v nichž se vysoká často zdržuje, zamořeny samičkami. Ty brzy na jaře kladou tisíce vajíček a z těch se v létě líhnou larvy, které okamžitě začínají hledat potravu," upozorňuje Burýšková. Je tedy vhodné zabránit vstupu zvěře na pozemek kolem domu.

Pokud přesto nechcete pozemek oplocovat, snažte se ze zahrady vymýtit alespoň kapradiny a jiné přízemní rostliny prorůstající z vedlejších pozemků. Smysl má i vysazení určitých druhů rostlin, které zvěř mohou od návštěvy pozemku odradit. Jsou to například šanta kočičí, pažitka, česnek, levandule, měsíček, majoránka, oregano, tymián či cibule. Zvěř je však nevypočitatelná, takže tento recept nemusí vyjít stoprocentně.

Zaručený by však měl být odpudivý účinek neprané surové ovčí srsti nebo lidských vlasů. Ovčí srst či vlasy omotejte kolem kmene stromků a zvěř se jich ani nedotkne. Okamžitě také odklízejte veškeré spadané ovoce, protože pro vysokou je vítaným pamlskem a k oblíbenému zdroji potravy se zvířata často vrací.