Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Klíšťata přenášejí encefalitidu i v zahraničí. Nepotřebují ani vlhko

Jakmile se chystáme na dovolenou k moři či do hor, klíšťata většinou pustíme ze zřetele, za důležitější považujeme opalovací krémy. Jenže ani jižní státy Evropy nejsou klíšťat uchráněny, naopak tam hrozí přenos onemocnění, která „naše“ klíště obecné nepřenáší. Není ovšem nutné propadat panice.
Na pijáky, tedy klíšťata rodu Dermacentor, můžete narazit i u nás na jižní...

Na pijáky, tedy klíšťata rodu Dermacentor, můžete narazit i u nás na jižní Moravě nebo na Slovensku. Jinak je lze potkat nejen v teplejších částech Evropy, ale i ve Spojených státech. | foto: Profimedia.cz

Na klíšťata, která můžete potkat po Evropě, jsme se podívali ve spolupráci s doc. RNDr. Danielem Růžkem, Ph.D z Parazitologického ústavu a doc. RNDr. Janem Votýpkou z Katedry parazitologie PřF UK v Praze.

Klíštěti obecnému (Ixodes ricinus) podle odborníků neuniknete v podstatě nikde v Evropě, jen se jeho vývoj a sezonní aktivita v jednotlivých oblastech liší. „Obecně je pro toto klíště typická aktivita na jaře a na začátku léta a poté během pozdního léta a na začátku podzimu,“ říká docent Růžek.

Vyskytuje se většinou v lesích s bujným bylinným a keřovým patrem, na okrajích lesů a na vlhkých loukách. Je hlavním přenašečem viru klíšťové encefalitidy a spirochét lymské boreliózy, může přenášet i parazitického prvoka Babesia divergens, způsobujícího babesiózu, tedy sporadické, ale často smrtelné onemocnění (více o chorobách, které u nás přenášejí klíšťata, čtěte zde). V jižní a jihovýchodní Evropě navíc přenáší i virus krymsko-konžské hemoragické horečky, dalšího závažného onemocnění.  

Pro celou Evropu platí, že kdekoliv lze potkat klíšťata obecná v zásadě stejně jako u nás. „Ovšem na jihu Evropy jsou klíšťata častěji adaptovaná i na suchá místa bez křovinaté vegetace,“ varuje docent Votýpka.

Další nejčastěji se vyskytující druhy

Stačí vyjet na Slovensko a kromě klíštěte obecného můžete narazit ještě na pijáka lužního (Dermacentor reticulatus), který se na našem území vyskytuje velmi výjimečně, v podstatě jen na jižní Moravě. Od klíštěte obecného se liší tím, že má oči (na bocích zádového štítu) a přenáší tularémii. Kromě Evropy se s klíšťaty rodu Dermacentor můžete setkat i ve Spojených státech.

V jihovýchodní Evropě, na Blízkém východě, ale také v jižním Rusku a v Africe je jako doma Hyalomma marginatum neboli klíšť obroubený. Preferuje místa s nižší vlhkostí vzduchu, jako jsou stepi, savany či řídce zalesněná místa. „Sání klíšťat tohoto rodu je vlivem jejich dlouhého ústního ústrojí bolestivé,“ upozorňuje Růžek. Na druhou stranu si díku tomu můžete přisátého klíštěte dříve všimnout (klíště obecné nemusíte vůbec zaregistrovat, více zde). To se hodí už proto, že je to hlavní přenašeč viru krymsko-konžské hemoragické horečky, což je velmi závažné a potenciálně fatální onemocnění.

Klíšťata rodu Rhipicephalus můžete potkat nejen po celé jižní Evropě, ale i na jihu Spojených států.

Také klíště Hyalomma anatolicum anatolicum je rozšířené v jižní Evropě, na Blízkém Východě, v Malé Asii, jižním Rusku a Indii. Opět jde o přenašeče viru krymsko-konžské hemoragické horečky, jehož sání je poměrně bolestivé. A i tato klíšťata můžete potkat i ve Spojených státech. 

Klíště Haemaphysalis punctata je v Evropě poměrně hodně rozšířené. Setkat se s ním lze od Britských ostrovů po Středozemí a Blízký východ, vyskytuje se i v jižním Rusku, či v Malé Asii. Do kontaktu s ním můžete přijít na pastvinách, okrajích lesů či v lesostepních oblastech a přenášet umí jak klíšťovou encefalitidu, tak i vir krymsko-konžské hemoragické horečky.

„Při cestách na jihozápad i jihovýchod Evropy můžete potkat také klíště rodu Rhipicephalus, která často a velice ráda sají na psech, ale mohou i na lidech,“ upozorňuje na dalšího sajícího parazita docent Votýpka. Klíšťata tohoto rodu opět můžete potkat i při cestě do USA.

Prostředky proti klíšťatům

Vyplatí se vybavit jak preventivně, tak přípravky a pomůckami na vytažení přisátého parazita. Veškeré tyto prostředky (Ixoderm, repelenty i háčky) koupíte on-line na webu Lékárna.idnes.cz.

Uvedené druhy nejsou zdaleka všechny, které můžete na prázdninových cestách potkat. „V zahraničí obecně se vyskytují desítky dalších druhů, které přenášejí leckdy velmi exoticky znějící choroby,“ vysvětluje docent Růžek. 

Proto se prevence vždycky vyplatí, ať jedete kamkoliv. A je všude stejná jako u „našeho“ klíštěte obecného. “Znamená to používat repelenty, prohlížet se, přisáté klíště co nejrychleji vytáhnout,“ dodává Votýpka (jak klíště odstranit, čtěte zde).

Podívejte se, jak správně vytáhnout klíště:

24. června 2008

Kde hrozí jaká nákaza?

V Evropě klíšťata přenášejí zejména klíšťovou encefalitidu a lymskou boreliózu (o dalších klíšťaty přenášených onemocněních čtěte zde).

A nejde jen o Evropu, klíšťová encefalitida se vyskytuje i napříč Ruskem až po Japonsko. V oblastech Sibiře se vzácně vyskytuje omská hemoragická horečka, proti které by jako ochrana mělo fungovat stejné očkování jako proti klíšťové encefalitidě.

Velmi závažná může být i tzv. krymsko-konžská hemoragická horečka vyskytující se ve Středomoří, v Africe, východní Evropě, na Blízkém východě a ve střední Asii. V Indii se zase vyskytuje horečka Kjasanurského lesa.

Ve Spojených státech a v Rusku se můžete setkat s ojedinělou, ale mnohdy závažnou encefalitidou Powassan. V USA a v Kanadě klíšťata přenášejí také horečku Skalistých hor a na západě Spojených států a Kanady ještě Koloradskou klíšťovou horečku.

Autor:

Nejčtenější

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

Mnohem lepší než sladit je kafe lehce osolit. A „turka“ nepijte, radí virální barista

Premium

Pití kávy už se dávno neomezuje jen na rozpustnou a poctivého českého turka. Tu výběrovou přijalo Česko za svou a těší se velké oblibě. Zjistil to i Mojmír Štabla, který se rozhodl, že na sociálních...

Na mladé se musí zlehka, ale na dospělé razantně. Jak správně stříhat túje

Túje, známé také jako zeravy, jsou v českých zahradách velmi oblíbenou volbou pro živé ploty. Rychle rostou, zajišťují soukromí a jsou příjemnou alternativou betonových zdí. Aby si udržely svůj...

4. dubna 2025

Mráz se chystá na květy ovocných stromů. Zachrání je bílá netkanka, voda a oheň

S pochopitelnými obavami sledují mnozí zahrádkáři předpověď, kdy se mají po teplých slunečných dnech vrátit chladné dny včetně mrazíků. Řada ovocných keřů i stromů má květy v rozpuku, a tak hrozí, že...

4. dubna 2025

Špaletová okna žijí dál. Nabízejí tradiční krásu i s moderními izolacemi

Špaletová okna jsou neodmyslitelnou součástí historických budov, zejména bytových domů ve městech. Jejich využití se však neomezuje pouze na památkově chráněné objekty, stále častěji nacházejí své...

4. dubna 2025

Kdy stříhat meruňku? Jarní řez je důležitý, ale hrozí ničivý mráz

Meruňky vyžadují pečlivou péči. Správný řez zajistí zdravý růst stromu a potřebné prosvětlení koruny. Kdy a jak stříhat meruňku, aby se bohatě odměnila sladkými plody? Není už na jarní řez pozdě?

3. dubna 2025

Víkendové mrazy se chystají na ovocné stromy. Pět tipů, jak je účinně ochránit

Příroda se probouzí a sluníčko krásně hřeje. Zkušení zahrádkáři už však vědí, že jakmile jsou brzy na jaře přes den nadprůměrné teploty, s velkou pravděpodobností je zchladí ničivé jarní mrazíky. Ty...

3. dubna 2025  14:30

Zoo Praha má mladý pár úžasných stromových varanů, budou nejdelší na světě

Milovníky plazů nepochybně potěší, že v Zoo Praha jsou nově k vidění varani Salvadoriovi. Mladý pár jménem Salva a Dorian obydlel expozici v Pavilonu velkých želv, kterou ještě donedávna obývali...

3. dubna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

KVÍZ: Jste správní foodies? Otestujte se, jak se vyznáte v názvech pokrmů

Mnohdy se stane, že si zajdete do lepší restaurace. Jenže při pohledu do jídelního lístku jste v rozpacích a podle názvu nepoznáte, co si vlastně vybrat. A hlavně – co naservírují, jak to bude...

vydáno 3. dubna 2025

Hrušeň je držák, zvládne i radikální jarní řez

Pro zdraví a bohatou úrodu sladkých hrušek je klíčové strom pravidelně stříhat. Jak na jarní a podzimní řez hrušní? Nebo jak prořezat starou hrušeň? A co je to zmlazovací řez? Ucelený návod přinášíme...

2. dubna 2025

Dubnový manuál pro pěstování zeleniny. Kdy rozvézt kompost, sít i množit

V dubnu se s největší pravděpodobmostí na zahradě nezastavíte. Protože pokud chcete v sezoně postupně stále něco sklízet a radovat se i z rozkvetých záhonů, budete se muset pořádně otáčet. Při...

2. dubna 2025

Jarní údržba fotovoltaiky se vyplatí. Zajistí plný výkon, předejde požárům

Základním předpokladem dlouhé životnosti a správného chodu celého fotovoltaického systému je prevence. Každý rok by proto měli majitelé fotovoltaických elektráren nechat provést kompletní kontrolu...

2. dubna 2025

Zateplení na domě strakapoudi milují kvůli zvuku. Jak je od ničení odradit?

Někteří ptáci, zejména strakapoudi, se často objevují na zateplených fasádách budov. Izolační systémy založené na pěnovém polystyrénu je přitahují. Když do těchto povrchů klovou, vydává fasáda krásné...

1. dubna 2025  10:40

Jarní řez je důležitý. Jak říznout do stromu a neuškodit, aby se zahojil

Někdy je nezbytné při stříhání stromu odstranit i silné větve. Jak ošetřit řez stromu, aby se rány rychle zahojily a byly chráněny před chorobami a škůdci?

1. dubna 2025