Klouzek obecný

Klouzek obecný

Klouzek obecný (Suillus luteus)

Jak vypadá

. Zajímavosti a rady

prewKlouzek obecný sice není nějak zvláštní delikatesou, ale je celkem hojný a je dobré jej najít, i když bývá často napaden larvami hmyzu.

Lidové názvy: borový másník, borovák, borůvka, loupáček, máslák, paněčák, plcán, podsmetáčník, smolíček, sosnák (na Slovensku např. lieskovec, masliak, sopľačka).

Klobouky jsou 3 – 12 cm široké, masité, v mládí polokulovité, pak polštářkovité až rozložené, mazlavě slizké, lesklé, s pokožkou dobře slupitelnou, čokoládově hnědé, naspodu s citrónově až máslově žlutými póry a bledě žlutavým, dole zahnědlým, 3 – 9 cm dlouhým a 1 – 2 cm širokým třeněm s blanitým, bělavým, zespodu nafialovělým prstenem. Dužnina je bílá.

Kde a kdy roste

Klouzek obecný roste dosti hojně v létě a na podzim (červenec – listopad) v jehličnatých a smíšených lesích, pouze pod určitými druhy borovic (dvoujehličkových), zejména pod borovicí lesní.

Je jedlý. Vzhledem k šťavnaté dužnině je nejlepší tuto houbu rozkrájet a usušit pro použití v zimě. Protože má slizký klobouk, je nejlépe jej sloupnout. Při tepelné úpravě vydá klouzek značné množství šťávy, takže jej nejprve povařte. Získanou šťávu je dobré slít a uchovat pro pozdější použití do omáčky. Jinak můžeme klouzek obecný použít mnoha způsoby – například smíchat svařené houby s grilovanou nebo osmaženou slaninou, přidat scezenou šťávu a zahustit trochou mouky. Pokrm podáváme na topinkách.