Co víte. Třeba na vás ta správná kočka čeká v některém z útulků. Na Výstavě pro kočku se jich bude prezentovat hned deset.

Co víte. Třeba na vás ta správná kočka čeká v některém z útulků. Na Výstavě pro kočku se jich bude prezentovat hned deset. | foto: www.kocky-online.cz

Kočka se nejlépe vybírá v útulku. Pomůžete a ještě ušetříte

  • 40
Toužíte-li po obyčejné kočce, máte tři možnosti. Získat ji od známých, sebrat zvíře na ulici nebo si vzít kotě či dospělou kočku z útulku. Poslední varianta má své nesporné výhody.

Výstava pro kočku

Umisťovací Výstava pro kočku, jaro 2008.Umisťovací výstava opuštěných koček se bude konat v neděli 19. dubna od 10 do 17 hodin v areálu Chvalské tvrze v Praze - Horních Počernicích. Své svěřence tu nabídne zhruba desítka útulků z celé České republiky. Můžete si prohlédnout kolem stovky zvířat. Záleží jen na vás, zda si některé kotě, kočku či kocoura rovnou odnesete.

Výhodné pro vás i kočky

Na umisťovacích výstavách je možné pořídit si kočku vhodnou do bytu i zvířata k domu, která zůstávají po většinu roku venku. Vstříc tu vyjdou i těm, kteří nechtějí kočku jako domácího mazlíčka, ale potřebují "myšilovku", například na statek či do jiného hospodářského stavení. 

"Především si tady lidé mohou vybrat svého budoucího domácího mazlíka z několika desítek zvířat různého vzhledu a povahy. Takovou příležitost zřejmě nikde jinde nedostanete," říká Zuzana Fenclová ze sdružení Kočky-online, které organizuje tradiční Výstavy pro kočku.

Umisťovací Výstava pro kočku, podzim 2008.Potvrzuje to i Pavel Vítek, který si na jedné z takových akcí pořídil asi dvouletého mourovatého kocoura: "Dodnes si pamatujeme, jak jsme přišli do výstavní síně plné mňoukajících, prskajících i klidně podřimujících stvoření. Trvalo nám přes dvě hodiny, než jsme se rozhodli pro jednu jedinou kočičku."

Rádi byste opuštěným zvířatům pomohli, ale domů si je vzít nemůžete? Pak stačí některou z umisťovacích výstav alespoň navštívit, během roku se jich koná hned několik. Vstupným je konzerva kočičího krmení. Útulky si je rozdělí mezi sebe a pomohou tak dalším opuštěným zvířatům.

O zdraví jde především

U kočky z útulku máte jistotu, že je to zvíře, které je odčervené a naočkované.Druhou výhodou, proč si vzít domácího miláčka na výstavě, je podle Fenclové dobrý zdravotní stav koček. Všechna nabízená zvířata totiž procházejí ráno před výstavou veterinární prohlídkou. Musí být očkovaná, odčervená a kočky a kocouři starší osmi měsíců také kastrovaní. Sice se výjimečně stane, že zvíře může v novém domově dva či tři dny trpět nechutenstvím, průjmem či jinými problémy, ale ty jsou většinou způsobené jen stresem ze změny prostředí a samy odezní.

Taková komplexní péče je pro útulek dost finančně náročná. Jen kastrace vyjde podle pohlaví na tisíc až dva tisíce, kompletní vakcinace kolem 700 korun, každé odčervení a odblešení stojí další desetikoruny. Proto útulky vybírají od nových majitelů příspěvek na provedené veterinární ošetření, a to zhruba třetinu vynaložených peněz. U koťat to je 350 korun, u kastrovaných koček a kocourů 700 korun.

Komu se zdá taková částka vysoká a raději si sebere zadarmo kotě někde na vesnici či na ulici, může se dočkat nemilého překvapení. Snadno se stane, že si se svým novým miláčkem bude více než mazlení užívat vysedávání v čekárnách u veterináře.

Největší radost z nového přírůstku do rodiny mívají samozřejmě děti.Většina útulků dnes navíc funguje na principu domácích depozit, kde zvířata nejsou zavřená ve voliérách či kotcích, ale jsou zvyklá se volně pohybovat po bytě. Tím získají základní hygienické návyky, používají kočičí toaletu, vědí, že nesmí chodit po stole či kuchyňské lince a podobně. To kočka zvenku neumí.

Počítejte s tím, že co při pořizování kočky takto ušetříte, za ni stejně zase utratíte. Můžete to ale šikovně využít třeba na pořízení krmiva, které se vám do rodinného rozpočtu bude za nového člena rodiny promítat už pravidelně. A že toho kočky spořádají. Jen za loňský rok za krmivo majitelé koček u nás utratili 1,35 miliardy korun - čtěte zde.

Stále platí: zvíře není věc

Pokud uvažujete, že si na umisťovací výstavě zvíře pořídíte, je třeba se na to připravit. Nejenže byste měli mít doma základní vybavení pro uspokojení potřeb zvířete. Ty lze na většině podobných akcí dokonce i koupit. Ale měli byste také alespoň přibližně vědět, jaké máte přání.

Umisťovací Výstava pro kočku, jaro 2008."Je dobré, pokud zájemci už vědí, zda chtějí kočku, kocoura a nebo je jim to jedno. Jak staré by zvíře mělo být, zda ho budou mít jen v bytě nebo bude chodit i ven. A samozřejmě také to, jak by asi měl jejich budoucí domácí mazlíček vypadat," říká Barbora Kolmanová, jednatelka Občanského sdružení na ochranu zvířat Podbrdsko, které na umisťovacích výstavách své kočky také nabízí.

Je třeba se připravit na to, že ptát se budou i dobrovolníci z útulků, kteří vám budou zvíře předávat. Ty bude zajímat, zde máte doma děti, jestli bude zvíře hodně samo, jestli už máte zkušenosti s chovem koček a podobně. Podle toho pak mohou vybrat nejen vhodnou kočku, ale také poradit, jak se o ni starat.

Umisťovací Výstava pro kočku, jaro 2008.Občas se stane, že noví majitelé až doma zjistí, že je někdo z rodiny na kočku alergický. Nebo že si zvíře a rodina spolu "nesednou" a podobně. Většina útulků v předávacím protokolu, který na výstavě podepisujete, garantuje, že si v podobných vážných případech vezme zvíře zpět. Nebudete tak mít výčitky, že se zvíře trápí, ani pro něj nemusíte hledat novou rodinu.