Dobře živené kočky, které nemají hlad, myši chytají většinou jen pro zábavu. Najdou se ale i takové, které je žerou a hrozí jim přenos parazitů, například tasemnice. | foto: Profimedia.cz

Kočka doma vyzvracela kus tasemnice, protože chytá a žere myši

  • 44
Dvě kočky z útulku si vzal mladý pár do panelákového bytu. A aby jim dopřál pobyt venku, na který byly zvyklé, bere je o víkendu s sebou na chalupu. „Nejprve jsme se je na neoploceném pozemku báli pustit, ale tak urputně se snažily dostat ven z baráku, že to nešlo vydržet,“ vypráví Dominika s Adamem.

Obě kočky brzy začaly nosit před dům a někdy i dovnitř ulovené myši, aby se pochlubily. Většinou si s úlovky jen pohrály a nechaly je být, kolikrát jim myši i utekly. Pak ale majitelé zjistili, že mladší z koček je i žere. Do té doby byli přesvědčeni, že kočky, které netrpí nedostatkem, myši nežerou. „Doma mají neustálý přístup ke žrádlu,“ vypráví mladý pár. (Mýty o kočkách čtěte zde.)

Následky na sebe nedaly dlouho čekat. Když ona nenasytná kočka po návratu z chalupy vyzvracela hlavu tasemnice spolu s několika tělními články, oba to pořádně vyděsilo. „Odčervovali jsme je obě pravidelně, naposledy zhruba dva měsíce předtím, než se to stalo,“ konstatuje Dominika, která obě kočky okamžitě znovu odčervila stejným, běžně dostupným přípravkem. Jenže pak si našla na internetu, že na tasemnice spolehlivě zabírají až silnější prostředky.

Co tedy dělat, když vám kočka domů přinese tasemnici?

Jak je to možné, že pravidelně odčervovanou kočku napadl parazit?

„Tasemnice je snadno přenosná, i když je její přenos na člověka málo pravděpodobný. Musel by sníst přímo její článek,“ vysvětluje veterinární lékařka Michaela Riedlová. Pokud tedy kočce pravidelně čistíte toaletu a dodržujete hygienu, nebezpečí přenosu nehrozí. A to ani když vás třeba kočka olizuje nebo se s vámi mazlí.

„Horší je to u malých dětí, které v tomto směru rozhodně doporučuji více hlídat nebo je od nakaženého zvířete přímo oddělit. U nich je případné pozření článku tasemnice, které ještě může vyjít z těla kočky, mnohem pravděpodobnější,“ vysvětluje Riedlová.

Mnohem častější je ale podle ní přenos přes mezihostitele, tedy přes blechu, kterou by ale dítě muselo pozřít (o blechách více v článku zde).

Co se odčervení týká, čerstvě podaná dávka odčervovacího přípravku podle veterinární lékařky zcela jistě zahubila tasemnici samotnou, ale v těle kočky ještě mohla zůstat její vajíčka. „Jako druhou dávku proto doporučuji podat silnější odčervovací přípravek, v ordinaci se nám v těchto případech osvědčil přípravek Profender, který není volně prodejný. Aplikuje se jako spot-on a lze ho aplikovat i krátce poté, co jste kočku odčervili přípravkem jiným.“

Odčervovací přípravek totiž tělem „jen projde“ a zase ho tělo vyloučí. Pokud tedy dodržíte časový odstup alespoň 48 hodin, aplikace dalšího přípravku se nemusíte bát. „Každopádně doporučuji odčervit obě kočky. Přece jen spolu přichází do úzkého kontaktu, a je tedy třeba přeléčit obě,“ radí Riedlová.