Kočky jsou nezávislé proto, že nevnímají svého chovatele jako druha a zdroj...

Kočky jsou nezávislé proto, že nevnímají svého chovatele jako druha a zdroj bezpečí a zajištění. | foto: Profimedia.cz

Kočky nemají ke svým chovatelům žádný vztah, proto se chovají odtažitě

  • 327
Chovatelé koček většinou tvrdí, že se jim na jejich chlupatých miláčcích líbí to, že mají osobnost a jsou nezávislé. Psi jim připadají příliš oddaní a loajální. Podle posledních zjištění to však nemusí být pravda.

Kočky skutečně nezávislé jsou, ale nikoli proto, že byly osobnosti, ale proto, že nevnímají svého chovatele jako druha a zdroj bezpečí a zajištění. Kočky ani nepociťují separační úzkost po odchodu majitele, dotyčný člověk jim nechybí. K němu si totiž vazbu netvoří.

Prokázal to profesor veterinární medicíny Daniel Mills z University of Lincoln ve Spojeném království. Podle jeho objevů kočky pociťují pouze frustraci ze samoty a opuštění, ale je jim v podstatě jedno, kdo jim dělá společnost. Na chovatele se nefixují ani po mnoha letech soužití.

„Kočky netrpí žádnou separační úzkostí a zvuky, které vydávají, když majitel odejde, souvisejí pouze s nudou a frustrací ze změny prostředí,“ tvrdí profesor Mills.

Při experimentálních výzkumech se kočka projevuje hlasově více, když odejde majitel, než když odejde cizí člověk. „Nicméně jsme nepozorovali žádné další důkazy, které by naznačovaly, že pouto mezi kočkou a majitelem je bezpečným připoutáním. Tato vokalizace může být jednoduše znamením frustrace nebo naučené reakce, zatímco žádné jiné projevy připoutání nebyly pozorovány,“ uvedl profesor Mills.

Psi si naopak vytvářejí s majitelem bezpečné připoutání a prožívají lidsky podobné emoce. Jejich mozek vykazuje stejné reakce při odchodu majitele či při setkání s ním, jako vykazuje mozek člověk.