Kolečko na elektrický pohon.

Kolečko na elektrický pohon. | foto: Marek Burza

Kolečko, které jezdí samo. Český nápad teď míří do Austrálie

  • 23
Společnost Isolit Bravo z Jablonného nad Orlicí se svým vynálezem stavebního motorového kolečka prorazila v zahraničí. Zákazníky našla v Austrálii, Itálii a Německu. Takzvaných motúček už podnik od roku 2010 vyrobil asi čtyři tisíce, přes dva tisíce jich prodal loni.

"Vyplatilo se nám představit motúčko na zahraničním veletrhu v Kolíně nad Rýnem, slavilo tam velký úspěch. Australský zákazník si objednal 140 kusů. Bude je prodávat i na Novém Zélandu. Doufáme, že jich jednou budeme prodávat deset tisíc ročně," řekl ředitel firmy Kvido Štěpánek.

Motúčko se dá používat na zahradě i na stavbách. Díky elektromotoru uveze i 100 kilogramů, nabité by mělo vydržet až 60 hodin.

Kromě běžné verze podnik uvedl na trh i takzvané soft motúčko, je ve žlutém provedení a má lehčí akumulátor. MotúčkoPower má naopak silnější motor. Bez desetikoruny za něj zájemce zaplatí 10 tisíc korun.

"Ve srovnání s obyčejným stavebním kolečkem vychází motúčko mnohem lépe. Spotřeba energie je zanedbatelná, lze před něj zapřáhnout pluh na sníh nebo pluh na orání. Můžete na něj naložit balvany a uvezete je. Teď ho prodáváme i s brzdou,“ řekl Štěpánek.

Brzdu už kolečko má, třeba bude mít i třetí kolo

Hlavní činností Isolitu Bravo je výroba domácích spotřebičů a z nástrojáren a lisoven míří zakázky pro automobilový průmysl. Motúčko a další vynálezy jsou dílem týmu kolem ředitele Štěpánka.

Vymysleli i motorizovaný paletový vozík. Odpadá u něj pumpování a pohyb zajišťuje elektromotor. A motúčko by se jednou mohlo na trhu objevit se třemi koly a fungovat v podstatě jako traktůrek.

"Paleťák jsme po technické stránce dost vychytali. Začínáme ho půjčovat firmám zadarmo. Je to prímová věc, člověk se nenadře. Často plně naložený paleťák ani jeden člověk nerozpohybuje. Baví nás tvořit a vymýšlet, relaxujeme u toho. Firemní výroba je pevně daná téměř na minuty, tam moc prostoru něco vynalézat není," řekl Štěpánek.

Isolit Bravo je ryze českým podnikem. Vlastní jej Kvido Štěpánek. Podnik zaměstnává kolem 450 lidí. Historie firmy sahá až do roku 1921.

Do počátku 90. let byl součástí státního podniku OEZ Letohrad. Po osamostatnění Isolit brzy založil divizi kuchyňských spotřebičů a vyráběl kdysi populární fritovací hrnce.