I z europalet můžete sestavit vícekomorový kompostér.

I z europalet můžete sestavit vícekomorový kompostér. | foto: Ekodomov.cz

Šest kroků k nejrychlejšímu kompostéru z palet

  • 41
Posekanou trávu, slupky od brambor či ohryzky. To vše místo vyhazování do popelnice můžete využít jako přírodní hnojivo. Chce to jen ohrádku, v níž budete kompost vyrábět. A tu lze vyrobit levně ze čtyř palet.

Kompostér se dá koupit už hotový, stojí však minimálně kolem 700 korun. Výroba z přepravních palet bude za méně než třetinovou cenu. I po započítání dopravy a hřebíků či šroubů se výroba vyplatí. Je přitom snadná a hotová velmi rychle. A ohrádka ve výsledku nevypadá špatně.

1. Obstarejte si palety

K výrobě potřebujete čtyři palety na jedno použití. Někdy je lze sehnat ve velkoobchodech nebo si je můžete pořídit tam, kde je prodávají a vykupují. Vejdou se i do kufru některých osobních automobilů, případně je potřeba použít přívěs nebo si objednat dopravu.

Mohly vám také doma zůstat po něčem, co jste na nich koupili v obchodě, například při stavbě či rekonstrukci domu nebo při zateplování. Palety se vyrábějí v různých velikostech, většinou od 60×40 centimetrů do 120×100 centimetrů nebo 114×114 centimetrů. Tloušťka je od 12 do 14 centimetrů.

2. Připravte místo

Připravte si vhodné místo. Kompost není dobré stavět na zpevněnou plochu, protože by se do něj nedostali půdní živočichové, kteří rozkládají odpad. Stanoviště by mělo být zastíněné, aby kompost nevysychal.

Jestliže však kompostér budete stavět na terase a například žížaly tam dodávat uměle, měli byste pod palety přidat pevné dno, třeba stlučené z prken. Palety si nanoste nebo navozte na místo. Noste je ve dvou lidech, k navážení použijte třeba vozík zvaný rudl.

3. Palety sestavte k sobě

Nejprve z palet na vhodném místě sestavte bednu ve tvaru kostky. Každou paletu postavte delší stranou k zemi, tak bude kompostér širší a snáze se do něj dostanete.

Můžete také začít tím, že k sobě postavíte nejdřív jen dvě palety, abyste se snáze dostali ke spoji.

4. Zajistěte je hřebíky

Palety spojte několika pozinkovanými hřebíky. Stačí, když na každém horním rohu přitlučete jeden. Hřebíky nenatloukejte skrz celou paletu přes dvě stěny a volný prostor, ale jen přes jednu stěnu.

5. Spojte je i u země

Rovněž na spodních rozích přidejte vždy po jednom hřebíku. Rohy lze také spojovat pomocí velkých vrutů. Pak bude kompostér lépe držet pohromadě. V tom případě si však pomozte akušroubovákem nebo akumulační vrtačkou s nástavci – bity na šroubování. Výrazně si ulehčíte námahu.

6. Založte kompost

Po sestavení a umístění na vhodné místo můžete bednu naplnit zahradním odpadem. Nejčastěji se používá velikost 100×120 centimetrů, z těchto palet bude kompostér stačit na běžnou zahradu. Malé palety pak lze využít na malé předzahrádky a velké terasy.

Pokud kompost nebude stačit, můžete později přikoupit třeba další tři palety a připevnit je k prvnímu kompostéru. Když budete chtít, aby zásobník déle vydržel, můžete ho natřít nějakou zdravotně nezávadnou barvou, která ochrání dřevo proti pronikání vlhkosti.