Kompostový čaj se připravuje vždy čerstvý, ať už na postřik či na zalévání.

Kompostový čaj se připravuje vždy čerstvý, ať už na postřik či na zalévání. | foto: Profimedia.cz

Vylouhujte pomocí bublin z kompostu to nejlepší jako z pytlíku čaje

  • 7
Takzvaný kompostový čaj působí na rostliny nejen jako hnojivo, ale lze ho jednoduše obohatit i o látky, které zeleň zároveň chrání před škůdci nebo plísněmi. Pro americké či anglické zahradníky není tento "čaj", po kterém užitkové i okrasné rostliny rostou a plodí jako divé, ničím novým. U nás se s ním zatím experimentuje.

Kompostový čaj vlastně není žádná převratná novinka, dříve ho ale používali jen profesionální zahradníci, případně majitelé větších okrasných zahrad. V podstatě jde o tekutý extrakt toho nejlepšího, co lze získat z kvalitního kompostu. A právě tekutá forma rozšiřuje možnosti jeho využití: může se aplikovat jak běžnou zálivkou, tak postřikem na povrch rostlin; většinou jednou za týden nebo dva.

Kompostový čaj se připravuje vždy čerstvý

Během přípravy čaje projde kvalitní vybraný kompost procesem, při němž se z něj v podstatě vylouhují užitečné látky. Kompost se smíchá s vodou, případně se vloží do propustného sáčku, a nechá se po určitý čas probublávat vzduchem. Louhuje se podobně jako čaj v hrnku, případně se hotový tekutý kompost přecedí přes kus látky jako přes sítko a odtud získal název "compost tea", tedy kompostový čaj.

Čajovým kompostem se doporučuje zalévat zhruba jednou za týden až deset dní.

Abyste získali opravdu výživný kvalitní čajový kompost, musí se připravit ze skutečně výživného kompostu, který poznáte podle zemité, příjemné vůně. Ti, co už si přípravu vyzkoušeli, doporučují použít kvalitní kompost získaný od žížal, viz článek Žížaly vás zbaví domácích odpadků.

Do použitého kompostu lze během přípravy přimíchat ještě další látky, které přidají živiny a podpoří množení užitečných bakterií (například mořské řasy, nesířená melasa či kostní moučka), účinně pomáhají proti plísni (heřmánek, přeslička) či proti škůdcům (mladé rostliny kopřivy), případně přidávají cenné minerály (pampeliška, kostival či řebříček). Cenným zdrojem praktických rad jsou na českých webových stránkách v podstatě jen diskuze pod grow shopy.

Prostřednictvím postřiku či zálivky kompostovým čajem pak rostlinám dodáte potřebné živiny, posílíte jejich imunitu a současně je ošetříte i látkami, které je ochrání proti škůdcům, nemocem a plísním. Tedy vše, co potřebují, aby prosperovaly. Tento čaj je tedy plnohodnotnou a čistě přírodní alternativou chemických hnojiv a pesticidů.

Příprava čajového kompostu krok za krokem

Na zahraničních webech už najdete jak profesionální, tak amatérsky sestrojené přístroje, ve kterých se kompostový čaj připravuje. Podle jednoho z dostupných amerických receptů k tomu v podstatě potřebujete jen kbelík, jako provzdušňovadlo lze použít akvarijní čerpadlo. Využít se dá i rozdělovač a akvarijní hadice, které rozdělí přívod vzduchu do několika proudů.

Samozřejmě se neobejdete bez dostatečného množství vody, ideálně bez chloru. Pak už vám stačí jen punčocha, do které vložíte kompost, nebo kus látky, přes kterou hotový kompostový čaj přecedíte na konci procedury, a nesířená melasa.

Příprava čajového kompostu krok za krokem

K přípravě čaje použijte pouze kvalitní vodu, která nebude chlorovaná; některé užitečné látky obsažené v kompostu by chlor zabil. Pokud jinou než chlorovanou vodu k dispozici nemáte, nechte ji alespoň den předem probublávat vzduchem samotnou, aby chlor vyprchal. 

Příprava čajového kompostu krok za krokem

Když máte vše připraveno, nasypte vybraný kompost na dno kbelíku a ujistěte se, že jsou zasypány hadice, které budou přivádět vzduch. Přidejte vodu, ponechte však volných alespoň 15 centimetrů pod okrajem. Přidat můžete zhruba 30 gramů nesířené melasy, případně další obohacující prostředky uvedené výše.

Příprava čajového kompostu krok za krokem

Zapněte vzdušnění a nechte za občasného promíchání probublávat, neboli "vařit" zhruba dva, maximálně tři dny. Bohatá pěna většinou bývá ukazatelem, že čaj je hotov. Poté čaj přeceďte přes tenkou látku, která zachytí kompost a zbytky.

Dobrý kompostový čaj by měl mít sladkou, zemitou vůni a je v podstatě připraven k okamžitému použití na zahradě. Zkušení radí s použitím neotálet, protože cenné a pro rostliny užitečné látky poměrně rychle vyprchávají.

Komu pro představu, jak příprava kompostového čaje probíhá, nestačí ilustrační fotografie, najde na internetu i celou řadu instruktážních videí. Včetně ukázek úrody, jaké se lze při hnojení kompostovým čajem dočkat: 

zdroj: www.youtube.com

Pokud už jste přípravu kompostového čaje vyzkoušeli, případně jsme vás k ní inspirovali, napište nám o svých zkušenostech. Nebo přispějte do diskuze.