Koně Převalského osídlí prostor bývalé vojenské střelnice v Rusku - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Koně Převalského osídlí prostor bývalé vojenské střelnice v Rusku

Kůň Převalského byl ve volné přírodě vyhuben před více než 40 lety, nyní se do drsných pouštních stepí s hojností sněhu a ledovým větrem opět vrací. Nejenže i letos zamíří další koně z Prahy do Mongolska, prvních šest koní z Francie se už prohání i v ruské stepi.
Koně Převalského původně žili od Číny po dnešní Ukrajinu, před více než...

Koně Převalského původně žili od Číny po dnešní Ukrajinu, před více než čtyřiceti lety ovšem byli ve volné přírodě zcela vyhubeni. Dnes se na tato místa vrací díky zvířatům, která přežila v zoologických zahradách. | foto: Profimedia.cz

Kdyby si kůň Převalského mohl vybrat, rozhodl by se prý pro komfortní stáj a každé ráno čerstvý oves. Alespoň podle agentury AFP v tomto smyslu žertují vědci studující tento poslední druh volně žijícího koně. Tudy by ale cesta k jeho návratu do drsné volné přírody jeho domoviny rozhodně nevedla.

Proto také šest koní Převalského, kteří se narodili v rezervaci na jihu Francie, nyní tráví svou první zimu v Rusku, v chráněné rezervaci v Orenburgské oblasti nedaleko Kazachstánu. „Vědci doufají, že tu čase bude žít zhruba stovka těchto koní,“ vysvětluje Taťjana Žarkichová, která má místní program vysazování tohoto druhu zpět do přírody na starosti.

Koně osídlí panenskou step, kde bývala vojenská střelnice

Využití zóny o rozloze téměř 16 500 hektarů, pod níž je seskupeno šest přírodních parků, desítky let bránila vojenská střelnice. Dnes je to největší chráněná plocha nedotčené a panenské stepi v Rusku.

Koně Převalského se vrací

A první koně Převalského jsou tu podle Žarkichové docela spokojení i přes tvrdé klima a přívaly sněhu. „Je to divoké zvíře a musí žít ve svém přirozeném prostředí. Snese silné a prudké vichry, a když se na ně podíváte, vypadají velmi šťastně,“ tvrdí. Dodává, že koně se rádi válejí ve sněhu a na zmrzlé půdě si drbají záda.

„Nemají strach z větru, ze sněhu ani ze zimy. Když má kůň Převalského dostatek potravy, je prakticky nezničitelný,“ zdůrazňuje Žarkichová. V kombinaci s úsilím, které experti vynakládají na jeho ochranu, je odolnost těchto koní pro celý projekt velké plus. Přesto není vyhráno. „K tomu, abychom mohli říci, že kůň byl zachráněn před vyhubením, vede ještě dlouhá cesta,“ uvádí Frédéric Joly z Asociace pro koně Převalského, která jedince pro orenburgský projekt dodala.

Kůň z Mongolska

Tohoto koně objevil v 19. století v Mongolsku ruský cestovatel Nikolaj Prževalskij. Druh si brzy v Evropě získal velkou oblibu a koně byli masově odchytáváni pro zoologické zahrady. To nakonec přispělo k tomu, že se zachovalo dost zvířat, aby byl druh zachráněn před vyhynutím ve svém přirozeném prostředí.

Podle Mezinárodní unie na ochranu přírody (IUCN) tito koně, které člověk nikdy nedomestikoval, kdysi obývali euroasijskou step od Číny po Ukrajinu.

Dnes žije zhruba 2000 kusů těchto koní a všichni jsou potomky pouhých 12 divokých koní, kteří byli ve volné přírodě odchyceni. Mezi nimi byla i mongolská klisna pojmenovaná Orlica, kterou mongolští představitelé v roce 1957 darovali sovětskému maršálovi Klimentu Vorošilovovi při jeho návštěvě.

Zhruba pět stovek koní Převalského z celkového počtu žije ve třech lokalitách v Mongolsku. V Gobi B, kam směřovaly pražské transporty, jich žije kolem 130.

Experti projektu museli řešit kromě otázek příbuznosti konkrétních vybraných koní i problém páření koní Převalského s koněm domácím.

Podle původního ruského projektu totiž měli být koně zcela volně vypuštěni do přírody. Od tohoto záměru vědci nakonec upustili a rozhodli se zřídit kolem rezervace plot. Klisny by se totiž mohly spářit s koňmi z okolních vesnic a narození kříženci by mohli celé úsilí zcela zmařit. „Naším cílem je vytvořit rezervaci geneticky čistých koní,“ prohlašuje ředitelka orenburgské rezervace Rafilja Bakirovová.

Přes pokrok při vysazování koně Převalského do přírody je podle Frédérika Jolyho téměř nemožné najít místa, kde by kůň mohl opravdu volně žít. „Ani tak pusté ruské či mongolské stepi nejsou zcela bez projevů lidské činnosti. Na světě je zkrátka velmi málo míst, která nepodléhají lidskému vlivu,“ konstatuje.

Zoo Praha letos chystá pro Mongolsko dvojí transport Převaláků

Pražská zoologická zahrada, která patří v chovu koně Převalského ke světové špičce a od roku 1959 vede celosvětovou plemennou knihu tohoto druhu, připravuje letos přepravu klisen Převalského do Mongolska již pošesté. Podle ředitele Zoo Praha Miroslava Bobka zahrada při transportu v půlce července opět využije armádní letoun CASA (o loňském, již pátém transportu, čtěte více zde).

Podívejte se na hříbata klisen z prvního pražského transportu v roce 2011, narozená už v mongolské stepi, v domovině svých předků:

27. června 2012

Hříbata klisen, které z Prahy do Mongolska odcestovaly v červnu 2011 | (2:16) | video: ZOO PRAHA

„Plánujeme zase převoz čtyř klisen z Prahy do Gobi B, tak jako v minulých letech. Některé z adeptek transportu už máme,“ uvedl Bobek s tím, že do letounu CASA se vejdou právě čtyři koně. Mezi adeptky patří nově získané čtyři klisny z Dánska a z Německa, konkrétně z Mnichova a Lipska, na další z Německa ještě čekají. Finální výběr vhodných koní ovšem probíhá těsně před transportem, v podstatě až při nakládání.

Díky Praze žije v mongolské stepi 29 koní

Ve spolupráci s českou armádou přepravila pražská zoo od roku 2011 z Česka do Mongolska již 19 koní Převalského. Z nich uhynul pouze jediný hřebec z transportu z roku 2011 a jedna klisna loni na podzim, když zapadla do bahna při přívalových deštích v Gobi B. To je podle Miroslava Bobka velmi dobrý výsledek.

V chráněné oblasti mongolské stepi už navíc žije 12 potomků přepravených koní, kteří se narodili již ve své původní domovině. „Čili dovezli jsme 19, ale z našich transportů tam žije 29 koní,“ konstatuje Miroslav Bobek.

S opětovným využitím armádního letounu už podle Bobka souhlasil i náčelník Generálního štábu Armády ČR. „Současně nám schválil využití CASA pro přelet z Bulgan Sumu do Ulánbátaru a zpět s tím, že v Ulánbátaru se naloží čtyři koně z národního parku Chustaj Nurú a převezou se do Gobi B,“ popsal ředitel zoo letošní plány v této oblasti. Na podzim se podařilo s tamním ministrem životního prostředí dohodnout, že mongolská strana investuje do stavby ohrad a odchytu koní.

Bobek uvedl, že úkolem a povinností zoologických zahrad, které jsou sdruženy ve světových a evropských asociacích, je podílet se na ochraně biodiverzity. „Pokud jde o koně Převalského, má Praha rozhodující podíl na jejich záchraně před vyhubením. Hlavně v roce 2011 jsme začali s něčím, čeho nikdo jiný nebyl schopen.“

Projektu Návrat divokých koní se podle něj daří i díky tomu, že se pro projekt podařilo získat armádu a ministerstvo obrany a tedy i možnost využití letounů CASA pro transport koní (o společných přípravách čtěte zde). Jak v Mongolsku, tak ve světě je to podle Bobka pro pražskou zoologickou zahradu i Českou republiku ta nejlepší reklama.

Autoři: ,

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Úžasní plastikoví modeláři excelovali na dalším ročníku Panthers Cup

Byl to už 14. ročník soutěže nejen v plastikovém modelářství Panthers Cup 2025. Pojďme se zaradovat spolu s nimi, protože na první pohled je úžasné vidět, co dokážou šikovné ruce modelářů, kreativita...

Jak ochočit slepice, aby byly přítulnější. Z některých uděláte i mazlíky

Pomazlit se s kočkou nebo se psem vám dává logiku, udělat totéž se slepicí vám přijde přitažené za vlasy? Nenechte se mýlit, i slepice k vám může přilnout, doprovázet vás po zahradě, přijít se...

Kdy a jak správně stříhat maliny. 5 tipů na jarní péči, které zaručeně fungují

Maliny jsou oblíbené ovoce, které najdeme na téměř každé zahrádce. Není divu. Ostružiník maliník je poměrně nenáročný na péči. Když se mu ale zahradník více věnuje, může se těšit na bohatší a sladší...

Medvědi budou mít i dokonale izolovaný brloh. Arktidu otevřeme 2029, líčí Bobek

Premium

V metrové krychli z ledu je zamrazeno tisíc figurek medvěda ledního. Každá obsahuje čip pro jednorázový volný vstup do Zoo Praha. Ledová kostka postupně roztává a při troše štěstí si každý může vzít...

Mnohem lepší než sladit je kafe lehce osolit. A „turka“ nepijte, radí virální barista

Premium

Pití kávy už se dávno neomezuje jen na rozpustnou a poctivého českého turka. Tu výběrovou přijalo Česko za svou a těší se velké oblibě. Zjistil to i Mojmír Štabla, který se rozhodl, že na sociálních...

29. března 2025

Ledový kámen do Arktidy a stromoví humři. Pražská zoo zahájila sezonu

Pražská zoologická zahrada v sobotu slavnostně zahájila už 94. sezonu. Celodenní oslavy provází nejen kulturní program, ale také pro zahradu význačné události, včetně představení jedné novinky....

29. března 2025  14:12

10 nejčastějších chyb při péči o ovocné stromy. Neděláte je taky?

Přestože se pěstování ovocných stromů zdá velmi jednoduché, i zkušení zahrádkáři se mohou dopouštět chyb, které negativně ovlivní zdraví stromů a jejich úrodu. Pojďme se podívat na nejčastější z nich...

29. března 2025

Úžasní plastikoví modeláři excelovali na dalším ročníku Panthers Cup

Byl to už 14. ročník soutěže nejen v plastikovém modelářství Panthers Cup 2025. Pojďme se zaradovat spolu s nimi, protože na první pohled je úžasné vidět, co dokážou šikovné ruce modelářů, kreativita...

29. března 2025

Kdy a jak správně stříhat maliny. 5 tipů na jarní péči, které zaručeně fungují

Maliny jsou oblíbené ovoce, které najdeme na téměř každé zahrádce. Není divu. Ostružiník maliník je poměrně nenáročný na péči. Když se mu ale zahradník více věnuje, může se těšit na bohatší a sladší...

28. března 2025  6:36

Baobab, symbol dlouhověkosti a vitality, je pro fotografy hvězdou hvězd

Baobab (Adansonia) je rod rostlin z čeledi slézovitých. Jsou to opadavé stromy s nápadně tlustými kmeny a s dlanitě složenými listy, rostoucí v oblastech s obdobím sucha. Baobaby se vyskytují na...

28. března 2025

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Sezonu Zoo Praha otevřou „stromoví humři“. Obří strašilky, co se sedmkrát svlékají

Poslední březnovou sobotu Zoo Praha při příležitosti zahájení 94. sezony svým návštěvníkům představí nejmohutnější nelétavý hmyz na světě – strašilky humří. Možnost spatřit tyto tvory na vlastní oči...

28. března 2025

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

27. března 2025

Pražská stříbrná Zahrada roku vdechla život nové cimrmanovské legendě

Úplně na počátku byla prvorepubliková vila na pražských Vinohradech, jejíž proměnu dostal do rukou architekt Josef Pleskot. Právě on o novou podobu zahrady požádal Atelier zahradní a krajinářské...

27. března 2025

Krájíte si jablka na svačinku? Sviťte si na ně a budou jako čerstvá

I to nejchutnější jablko vypadá nepřitažlivě, pokud začne hnědnout. Vědci nyní objevili způsob, jak tomuto procesu zabránit. Výzkumníci zjistili, že když se na čerstvě nakrájená jablka svítí fialovým...

27. března 2025

Medvědi budou mít i dokonale izolovaný brloh. Arktidu otevřeme 2029, líčí Bobek

Premium

V metrové krychli z ledu je zamrazeno tisíc figurek medvěda ledního. Každá obsahuje čip pro jednorázový volný vstup do Zoo Praha. Ledová kostka postupně roztává a při troše štěstí si každý může vzít...

26. března 2025

Do plavek spolu se psem. Běhejte společně, prospěje to oběma

První jarní sluneční paprsky nás konečně zvou k delším procházkám a pohybu na čerstvém vzduchu. I proto je jaro obdobím, kdy se snažíme vrátit v zimě ztracenou kondici. Pozornost bychom ale měli...

26. března 2025