Hřib dubový

Hřib dubový | foto: houbar.cz

Konečně se začínají objevovat i hříbky, stále ale chybí vláha

  • 4
Na začátku léta se konečně začínají objevovat i hřibovité houby. Podle mykologů však větší "úrodě" stále brání nedostatek srážek.

Podle Jaroslava Landy z České mykologické společnosti se objevují hřiby, lišky nebo holubinky, ale zatím je jich spíše poskrovnu. "Končí růst časně jarních hub. Májovky a podtrnky ještě rostou, ale jsou už za maximem. Nastupuje houbařská sezona, která však naplno ještě nezačala," řekl Landa.

Podle jeho slov může nastat lepší situace v nejbližších dnech. Medardovské období tomu docela svědčí. Současný růst je podle něj spíše váhavý, ale výhledově je situace příznivá, míní znalec.

Své nálezy konzultujte s naším atlasem hub

"Lesní plodiny jsou poměrně pestré, ale není jich nijak hodně. Najdou se, ale ne příliš blízko jedna vedle druhé, jsou spíše roztroušené," uvedl. Bohatší nálezy jsou jen u lišky obecné, která je ale také jen v místech, kde bylo víc vláhy.

Úroda podle něj zatím těší spíše návštěvníky určitých lokalit. Objevují se hřibovité houby jako hřib kovář nebo hřib dubový. Rostou také kozáky a křemenáče, lišky či holubinky. Mykolog také upozornil, že na přechodu jara v léto jsou vidět spíše v nížině a středních výškách, zejména v listnatých lesích. Nejlepší úrodu podle něj hlásí houbaři na Mladoboleslavsku a Nymbursku.

Spolu s jedlými houbami ale rostou také jedovaté. "Objevují se první muchomůrky, mezi nimiž je i jedlá muchomůrka růžovka," řekl Landa.

Podmínky pro růst hub jsou podle něj poměrně vhodné. Střídají se teplejší dny s chladnějšími. "Už jen více srážek a houbaři se mohou začít radovat," dodal.