Jiřímu Přibáňovi konopí pomohlo s léčbou páteře i cukrovky. Pěstuje si ho sám....

Jiřímu Přibáňovi konopí pomohlo s léčbou páteře i cukrovky. Pěstuje si ho sám. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Počítačový expert hubne s konopím a léčí si jím záda i srdce

  • 102
Před časem Jiřího Přibáně bolela záda tak silně, že, jak on sám říká, "lezl po čtyřech". Verdikt lékařů byl nemilosrdný: na takto opotřebenou páteř doporučili jedině operaci. Muže napadlo, že si zkusí vyrobit mast z konopí.

"K mému údivu bylo za pár týdnů po trápení a podobně jsem zažehnal i bolesti kloubů. Postupně mě ohromilo, jak široké léčebné účinky konopí má," popisuje pětapadesátiletý expert na informační technologie z Prahy. Kvitoval, že byl loni schválen zákon o legalizaci konopí k léčebným účelům. "Když jsem však zjistil, že v lékárnách konopný lék stále chybí, mastičky a tinktury si vyrábím dál sám. Vycházím z osvědčených bylinkářských postupů," přiznává.

Stát léčbu povolil, ale zároveň ji výrazně omezuje

Pracovníci ministerstva zdravotnictví a Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) totiž kladou ve vyhláškách léčbě konopím řadu překážek. Navrhují třeba, aby se omezila jen na malou skupinu pacientů a dávku do 30 gramů pro jednoho. Chtějí přesně vymezit, v jakém stadiu nemoci lze lék užívat.

Jiří Přibáň takový přístup nechápe. Jednou ho například na chalupě kousla kočka a rána se zanítila. Když přiložil pár lístků konopí a ruku si zavázal, do rána bylo po problému. Lékaři mu také zjistili cukrovku. Jakmile k lékům přidal několik kapek tinktury, podařilo se mu snížit hladinu cukru v krvi. Stejným způsobem se prý za tři týdny zbavil srdeční arytmie a zhubl ze 110 na 78 kilogramů, a to aniž ubral na jídle.

Na léčbu konopím však panují mezi lékaři rozdílné názory. Někteří hovoří o takzvaném placebo efektu, kdy si nemocný vsugeruje, že mu látka pomáhá. Jiní zase namítají, že tato léčba vyjde pacienty moc draho.

"Ta rostlinka se zbytečně démonizuje. Ti, co mluví o placebu či sugesci, by si to měli taky vyzkoušet. Já nejsem žádný feťák ani vyznavač alternativní medicíny, ale přece nemůže být náhoda, že konopí zafungovalo hned na několik mých neduhů," argumentuje Přibáň. Bez okolků přiznává, že pár rostlin pěstuje na chalupě.

Nový, vstřícný ministr

Podle protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila, jehož úřad se na vzniku zákona podílel, bychom měli jednou provždy konopí k léčebným účelům oddělit od nesporných rizik, které drogy znamenají zejména pro mladé lidi.

"Zákon od letoška umožňuje konopí jako léčivo pěstovat i u nás. A SÚKL má vytipovat firmu, která by ho podle standardů ministerstva zemědělství pěstovala. Když to nezprůchodníme, lidé budou ještě víc sázet na domácí výrobu," varuje Vobořil.

Nový ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) zaujal vstřícnější postoj než jeho předchůdce Leoš Heger (TOP 09). Průtahy zpřístupnění léčby konopím českým pacientům několikrát kritizoval.

K těm zdrženlivějším patří předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček. Podle něj pacienti s nádory konopí nepotřebují, jelikož lékaři mají řadu jiných možností, jak tlumit jejich bolesti. "Já to nezavrhuji, jen v tom nevidím zásadní přínos. Mluvím ovšem pouze za onkologii," dodal profesor Vorlíček.

Zajímavý model léčby konopím, který by se dal převzít i u nás, funguje v Izraeli. Právě izraelští lékaři a další odborníci přednášejí již pravidelně na veletrhu Canafest, naposledy loni v listopadu (více zde). Jedním z nich je profesor Lumír Hanuš, který se výzkumu léčebného konopí věnuje přes 40 let. Podle něj konopí přinejmenším nedělá z nemocného narkomana, jako je tomu například u morfia. Rozhovor s profesorem Lumírem Hanušem najdete zde.