Vydra říční požírající ulovenou rybu.

Vydra říční požírající ulovenou rybu. | foto: shutterstock.com

Kormoráni a vydry hodují na úkor rybářů, na Vysočině vyčíslili škody

  • 16
Rybáři na Vysočině vyčíslili loňské škody způsobené chráněnými kormorány a vydrami na více než 2,8 milionu korun. Kormoráni totiž ryby nejen loví, ale během lovu jich také mnoho zraní. Vydry je zase ruší i v době zimního klidu.

Zatímco dřív se stížnosti rybářů týkaly spíš vyder, v posledních letech se zvyšuje objem ryb, který v rybnících uloví migrující hejna kormoránů. Podle údajů krajského úřadu dostalo v minulém roce náhradu škod 73 chovatelů ryb, vyšší náhradu požadovali od státu jen před čtyřmi lety.

Škody, které působí vydry, v posledních pěti letech pravidelně převyšují jeden milion korun. Rybáři uvádějí, že kromě lovu jim tato zvířata také ruší ryby v zimě.

Kdo je kdo

Kormorán s ulovenou štikou.Kormorán velký je výhradně rybožravý druh tažného ptáka, který v průměru spotřebuje více než půl kilogramu ryb denně. Na jednu ulovenou rybu jich navíc 5 až 10 zraní, podle svých loveckých zkušeností. První kormoráni byli podle údajů Českého rybářského svazu na našem území zaznamenáni v 80. letech minulého století.

Vydra říční patří mezi lasicovité šelmy, je výborný plavec i potápěč. Živí se především vodními živočichy, vedle ryb, korýšů a obojživelníků nepohrdne ani drobnými savci nebo ptáčaty vodních ptáků.

Vydra říční ryby nejen loví. V zimě je také výrazně ruší. Vydra říční rybářům ryby nejen loví, ale také ruší.

Vydry jsou domácí, kormoráni nájezdníci

Náhrady za hodování kormoránů se v kraji oproti roku 2005 více než zdvojnásobily na loňských 1,4 milionu korun; hejna se u rybníků objevují na jaře a na podzim. Větší škody než dřív loni způsobila také Kinskému rybářství ve Žďáru nad Sázavou. "Bylo to dáno rapidním nárůstem počtu ptáků i tím, že se zdrželi delší dobu, prakticky až do konce listopadu," popsal podzimní situaci vedoucí rybářství Petr Kulhánek.

Hejna kormoránů jsou postrachem českých a moravských rybníků.Kormorán velký je výhradně rybožravý.

Počty vyder jsou na Vysočině poměrně stálé, podle ochránců přírody se nedá mluvit o jejich přemnožení. "Populace odpovídá podmínkám prostředí," konstatoval Václav Hlaváč z havlíčkobrodské agentury ochrany přírody a krajiny.

Působení migrujících kormoránů podle Hlaváče hodně závisí na klimatických podmínkách v celé Evropě. Hejna se stěhují na rybníky, které ještě nejsou pod ledem. "Pokud je mírná zima, mají nabídku mnohem širší, protože je řada nezamrzlých nádrží a škody jsou rozptýlenější," uvedl.

Ze státního rozpočtu se poskytují náhrady za škody způsobené vybranými zvláště chráněnými živočichy, mezi něž patří i bobr evropský, rys ostrovid, medvěd hnědý, los evropský a vlk. Zákon o náhradách škod má alespoň z části mírnit konflikt mezi zájmy ochránců přírody a vlastníků pozemků, rybníků a domácích zvířat.