Krásnopórka mlynářka

Krásnopórka mlynářka | foto: www.houbar.cz

Krásnopórka mlynářská (Albatrellus ovinus)

Jak vypadá

. Zajímavosti a rady

prewKrásnopórka mlynářka byla oblíbenou houbou našich prababiček a pradědečků. Je jedlá, ale příliš mnoho s ní v kuchyni nenaděláte.
Lidové názvy: cukrová houba, heršlinky, jabloňovej květ, jelenka, kalhoty, kobylí hlava, mlynářka, páně, šafářka

Plodnice mají klobouky 3 - 10 cm široké, nepravidelně okrouhlé, sklenuté až rozložené se sklopeným, ostrým okrajem, na povrchu bělavé až lehce okrové, často rozpukané, lysé, naspodu s nízkými, na krátký třeň sbíhajícími rourkami, malými okrouhlými póry a s bílou, žloutnoucí dužninou. Výtrusy jsou bezbarvé.

Kde a kdy roste

Krásnopórka mlynářka roste jen místy dosti hojně od července do října na zemi v jehličnatých lesích, někdy ve skupinách, zejména pod smrky ve smrčinách vyšších poloh.  

Je jedlá. Krásnopórka mlynářka dříve opravdu byla dosti oblíbenou houbou (vzhledem k větší skromnosti našich předků) rostoucí ve smrčinách často ve velkém množství. Příliš se k jídlu nedoporučuje, konzistence jejího „masa“ se rovná asi stoleté slepici. Ještě o něco hůře je na tom její sestra krásnopórka žemlička. Ovšem i dnes se najdou tací, kteří krásnopórky sbírají a s chutí konzumují. Někteří například z mladých usušených plodnic vyrábí chutné houbové koření.