Křemenáč březový

Křemenáč březový | foto: www.houbar.cz

Křemenáč březový (Leccinum versipelle)

Jak vypadá

. Zajímavosti a rady

prew Houbaři většinou dávají křemenáči březovému přednost před kozákem březovým, a vědí proč. Křemenáč březový zvlášť chutný druh křemenáče a taky může dorůst značné velikosti, aniž by nasál vlhkost a stal se vodnatým (tak jako je tomu u kozáka březového). Jak jeho jméno naznačujeme, najdete ho výlučně v blízkosti břízek.


Lidové názvy (pro křemenáče obecně): bosák, bolševik, březák, březovák, cihlář, červeňák, havíř, horník, chlapeček, kameňák, muzikant, janek, panna, polák, rúthajtle

klobouky jsou 8 - 25 cm široké, krásně oranžově zbarvený, v mládí lehce hedvábný, ve stáří hladký nebo mírně šupinkatý, což závisí na povětrnostních podmínkách, obvykle suchý. Třeň může dosáhnout výšky až 20 cm, je bílý až šedavý, pokrytý hnědými až černými šupinkami, poraněním třeň slabě modrá. Póry jsou bělavé až šedé. Dužnina je bledá, stářím červenající. Vůně příjemně houbová. Překrojíme-li tuto houbu, zbarví se na řezu poměrně rychle do černa, není třeba ji ale zahazovat, protože i tak je k jídlu velmi dobrá.

Kde a kdy roste

Roste dosti hojně od června do října v lesích listnatých, smíšených i jehličnatých, ale také ve stromořadích a podobně. Vždy však pod břízami

V kuchyni se uplatní na všechny známé způsoby. Křemenáče (a nejen březové) mají rádi kuchaři i kuchařky. Z hlediska uchovávání je asi nejlepší velkou houbu rozkrájet a usušit.