Křivé zuby mohou psům způsobovat opakovaná zranění či záněty dásní i pater

Křivé zuby mohou psům způsobovat opakovaná zranění či záněty dásní i pater | foto: Profimedia.cz

Křivé zuby psy trápí. Pomohou jim rovnátka, připravte si ale až 20 tisíc

  • 7
Vady skusu psům mohou způsobovat bolestivá zranění. A opakované záněty se pak často změní v mnohem závažnější zdravotní problémy. Přestože se náklady na rovnátka zdají obří, může náprava zubů nakonec vyjít levněji než náklady na neustálou léčbu následných zdravotních problémů.

"Pokud má pes problém se zuby, zpravidla se projevuje nechutenstvím, bolestivou reakcí při kousání tvrdších předmětů, otokem tváří, můžete nacházet i stopy krve na hračkách. Takový stav byste určitě měli konzultovat s veterinářem," upozorňuje Romana Koblovská, která se zabývá stomatologií a ortodoncií ve vetcentru Stodůlky.

Ortodoncii se zdaleka nevěnují na všech veterinárních pracovištích, každý veterinář by ale měl být schopný vám v případě potřeby doporučit zkušeného psího stomatologa. Podívejte se, jak se psovi čistí zuby u veterináře.

Po přezubení nechte psovi chrup zkontrolovat

Nejlepší samozřejmě je tomuto bolestivému stadiu předejít. Doporučuje se kontrolovat zuby poprvé mezi pátým a sedmým měsícem, kdy probíhá u štěňat přezubování (výměna mléčného chrupu za trvalý), a poté okolo jednoho roku. Tehdy už by měl být chrup kompletně dotvořen, u větších plemen to může být o něco později.

"V sedmém měsíci je také dobré zkontrolovat, zda jsou všechny mléčné zuby pryč. Pokud přetrvávají, mohou způsobit vychýlení trvalých zubů a tudíž vadný skus," upozorňuje veterinářka Koblovská.

Nejjednodušší psí rovnátka jsou s gumovými řetízky (vlevo), ta složitější už mají ortodontický šroub

Vlevo jednoduchá psí rovnátka s gumovými řetízky. Ta složitější už mají ortodontický šroub

Rovnátka se nejčastěji používají pro nápravu nepravidelného skusu řezáků a špičáků. Ortodontických aparátů se používá celá řada, fixují se k pevným zubům a odtahují či přitahují inkriminované zuby tam, kam je potřeba. Vždy se psovi aplikují v anestezii.

Jednoduché aparáty, jako je skluzná ploška nebo gumové řetízky, se nasazují rovnou, není k tomu potřeba otisk zubů. Ovšem rovnátka s ortodontickým šroubem vyrábí laboratoře až na základě otisku, proto je první narkóza nezbytná pro získání otisku a zhruba za týden druhá pro nasazení aparátu. "Sejmutí zařízení jde v některých případech zvládnout při vědomí," doplňuje Romana Koblovská.

Cena rovnátek se odvíjí jak od zvoleného typu, tak od velikosti psa, většinou je to od 5 do 20 tisíc korun.

Psí zuby jsou za pár týdnů či měsíců srovnané

Doba rovnání zubů u psů je mnohem kratší než u lidí. Léčba trvá většinou týdny až měsíce. Polovina času slouží k narovnání zubů, druhá polovina k jejich ustálení na místě. "Během léčby je nutné zhruba jednou týdně navštěvovat veterináře, který rovnátka zkontroluje a seřídí a včas odhadne, kdy je sejmout," upozorňuje Koblovská.

Rovnátka psům obvykle nevadí a snaží se je "sundat" jen první den, pak si zvyknou. Během léčby se však pes musí vyvarovat věcí, které by mohly rovnátka ohrozit.

Patří mezi ně žvýkací hračky, aportování tvrdých předmětů nebo tvrdé potraviny. "Porušení těchto pravidel může způsobit poničení aparátku. Poté se musí rovnátka sejmout a znovu nasadit, což vyžaduje další narkózu," varuje veterinářka.

Aby se psovi za rovnátky neusazovaly zbytky potravy, je potřeba mu zuby každý den čistit

Aby se psovi za rovnátky neusazovaly zbytky potravy, je potřeba mu zuby každý den čistit

Psům se také, stejně jako lidem, za rovnátky usazují různé zbytky potravy, což může přivodit i zánět dásní. Chrup s rovnátky tedy vyžaduje speciální péči. "Ideálně je potřeba čistit zuby každý den zubní pastou a používat speciální desinfekční gely a roztoky," uzavírá Romana Koblovská.