Gorilího samce Richarda krmí lžičkou, aby nechal nažrat samice a mláďata

Krmení goril přes mříže a přímý kontakt s nimi má svoje důvody - chovatelé zvířata nejen nakrmí, ale mají přitom pod kontrolou i jejich krmné dávky a zdravotní stav. Navíc s nimi současně trénují i různé pozice potřebné na případná veterinární vyšetření, která jsou díky tomu možná bez uspání, což je pro každé zvíře šetrnější.

Ve vnitřní expozici Pavilonu goril v pražské zoo mají gorily - a z druhé strany chovatelé - přístup ke dvěma samostatným mřížím. Zatímco tedy u jedné Richard dostává během oběda krmení ze lžičky, u druhé se mezitím u žrádla střídají samice s mláďaty; a to v určitém pořadí, podle jejich postavení v hierarchii skupiny. Na průběh krmení u obou mříží se můžete podívat na dvou videích, sestříhaných z videozáznamu z kamer v pavilonu.

Oběd, který gorily u mříže dostávají, ale zdaleka není hlavním chodem jejich jídelníčku, jak by se nezasvěceným mohlo zdát. „To, čemu říkáme oběd, je v podstatě potravinový doplněk obsahující hlavně bílkoviny, vitamíny a minerály. Vydatnou snídani totiž gorily dostanou ráno v ložnicích, důležítý je pro ně ale i okus rozhozený dopoledne po expozici spolu se zeleninou a odpoledne se zeleninou a ovocem,“ vysvětluje kurátor primátů Zoo Praha Vít Lukáš. 

Oběd dostávají všichni členové gorilí skupiny stejný. Jen ho Richard baští lžičkou, aby ho chovatelé co nejdéle udrželi u mříže, a samice v podobě koule, aby se stihly u druhé mříže i s oběma mláďaty prostřídat a v klidu si svoji porci sníst.

Každý den v týdnu přitom gorily mají k obědu něco jiného, protože složení ´těsta´ se různí. „Někdy je to čistý tvaroh, ale většinou směs, která může obsahovat brambory, tvaroh, různé druhy obilných kaší, v případě potřeby i přidané vitamíny,“ popisuje kurátor. (Co všechno mívají gorily v lidské péči na jídelníčku, čtěte zde). 

Krmení je ideální čas na trénink. Jídlo je jasná motivace

„Samce Richarda krmíme lžičkou po malých soustech jen proto, aby se zabavil na delší chvíli a nechal v klidu nažrat samice s mláďaty. Když mu žrádlo dojde, dávají mu chovatelé malé kousky zeleniny či ovoce a trénují s ním například bezpečný postoj s roztaženýma rukama, ukázání zad, kontrolu dutiny ústní a podobně,“ vysvětluje kurátor primátů Vít Lukáš. 

Richardovo krmení sice na videu vypadá jako idylka, chovatelé ale při něm musí být neustále ve střehu. Proto je potřeba trénovat i zmíněný bezpečný postoj, aby měl gorilí samec ruce roztažené na celou šíři mříže. „I přes relativně důvěrný vztah, který chovatelé s jednotlivými zvířaty mají, si musíme hlídat, aby po nás Richard nemohl rychle chňapnout,“ vysvětluje kurátor.

Richard se nechá bez problémů krmit lžičkou.

Trénink bezpečného postoje gorilího samce u mříže

Richard si užívá odměnu za spolupráci při tréninku.

Stříbrohřbetý gorilí samec totiž při krmení zdaleka není tak trpělivý jako samice s mláďaty. „Ve chvíli, kdy ho trénink přestane bavit,  je schopný z ničeho nic zařvat či zabouchat vší silou do mříží. Případně nám občas skrz mříže nabídne větev ´na výměnu´ (viz vysvětlení v textu níže, pozn. red.) a přitom se nás s ní snaží zasáhnout,“ popisuje Lukáš situace, které nejsou vzhledem k vzrůstu a téměř dvoumetrákové váze gorilího samce nijak příjemné a záviděníhodné.   

Shinda se vždycky snaží vymámit něco navíc, tak spolupracuje

Zatímco je Richard krmením a tréninkem spolehlivě zaměstnán na jedné straně expozice, většinou u mříže hned vedle okna do přípravny (na kterou také velice dobře vidí návštěvníci), u druhé mříže v zadní části expozice se mezitím střídají samice a mláďata. I s těmi chovatelé během krmení stíhají i trénovat.

Jako vedoucí samice chodí první na žrádlo vždycky Shinda. I přesto, že to v poslední době vypadalo, že Shinda ztrácí svoji pozici, kdy se před ni snažila dostat Kijivu (více v článku zde), je v hierarchii skupiny stále první. „A mláďata dostávají podle toho, jak si přijdou, ta zatím žádná pravidla dodržovat nemusí. I když Nuru většinou nechodí sám, ale na oběd většinou „jezdí“ na Kambiných zádech,“ konstatuje s úsměvem kurátor a chovatel v jednom. Podívejte se:

Z videozáznamu je patrné, že když se nažere i Bikira, tedy poslední člen skupiny, přijde Shinda zpátky k mříži, aby vyloudila nějaký přídavek. „Nejčastěji - a to platí pro všechny naše gorily - se snaží procpat mříží větvičky či dřevitku a výměnou za to dostat něco dobrého,“ popisuje Lukáš.

To se totiž tato zvířata naučila během tréninků, kdy mají chovatelům podávat prázdné kelímky od jogurtu či tvarohu, nebo podat něco, co jim (nebo návštěvníkům) spadlo do expozice či výběhu. „Občas se stane, že například chovateli při krmení vypadne lžička,“ dodává kurátor. Pomoci to může i v případě, že by gorily někde v expozici či výběhu něco utrhly. Což se naštěstí téměř nestává, ale chovatelé chtějí být připraveni na všechno.  

Nedočkavá Shinda nahlíží před krmením k chovatelům do přípravny.
I Kamba si umí svůj příděl vychutnat.
Samice Kijivu, matka obou mláďat, soustředěná na svůj úlovek.

Na videu chovatelka po Shindě nechce dřevitku ani větve, ale naučené cviky. „Konkrétně aby jí ukázala břicho, které musí „přilepit“ na mříž a nechat si ho od chovatele prosahat. To je součástí tréninků na veterinární vyšetření bez potřeby zvířata uspat,“ vysvětluje Lukáš.

Gorily přitom na chovatele zkoušejí všechno možné, jen aby odměnu dostaly. „Proto je vidět, jak Shinda nastavuje předloktí, což je zase součástí tréninku na odběr krve. Záhy ale pochopí, že po ní chovatelka chce jiný cvik, a tak nastaví břicho k mříži a nechá si ho promnout, tudíž za to posléze dostane odměnu,“ popisuje záznam tréninku kurátor.

Autoři:

Podpořte gorily

Přispějte na ochranu ohrožených druhů živočichů v jejich domovině. Zoo Praha vyhlásilo novou sbírku. Své příspěvky posílejte na bankovní účet číslo:

43–680 466 0247 / 0100

  • Nejčtenější

V belgické zoo lev zardousil lvici Mayu z Česka, měl se s ní původně pářit

14. března 2024  18:19

V zoologické zahradě Bellewaerde Park na západě Belgie lev Nestor zardousil lvici Mayu, která...

KVÍZ: Jak se vyznáte ve vývarech a postupu jejich přípravy?

18. března 2024

Vývar je v kuchyni základ, ostatně už naše babičky tvrdily, že polévka je grunt a maso špunt. A...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nadšenec pro grilování nic nevyhodí. Co najde, přetvoří na gril nebo udírnu

16. března 2024

Dan Kordula je fanda grilování. A nejen to, většinu svých grilů, udíren a dalších prostředků k...

Hlasujte pro nejroztomilejší mazlíčky, vyhrají krmivo pro gurmány za 10 tisíc

1. března 2024,  aktualizováno  15.3 10:01

Rozběhlo se hlasování v březnové anketě, z níž vzejdou nejroztomilejší mazlíci měsíce a tři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za socíku jsme hodně pletli i háčkovali. Abychom ušetřili a měli co na sebe

12. března 2024

Mnoho z nás si jistě ještě dnes vzpomene na dobu, kdy moderního oblečení nebylo v obchodech tolik...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Zlato z dortíků vámi projde, uklidňuje v Rozstřelu vítěz soutěže Peče celá země

19. března 2024

Rozstřel „Nekoukat se nalevo napravo a jít si svou vlastní cestou je nejlepší,“ řekl na úvod Rozstřelu s...

Otevře sklenice, očistí spáry, nabrousí boty. To všechno svede brusný papír

19. března 2024

Kousek ho najdete snad v každé dílně nebo garáži. A to je dobře, nikdy nevíte, kdy budete brusný...

Bydlí u vás třeba chluponožka? Samotářky jsou hmyzem roku, sčítejte hotely

18. března 2024

Včely samotářky jsou volně žijící opylovači, jejichž svět je naprosto fascinující. Zůstávají v...

KVÍZ: Jak se vyznáte ve vývarech a postupu jejich přípravy?

18. března 2024

Vývar je v kuchyni základ, ostatně už naše babičky tvrdily, že polévka je grunt a maso špunt. A...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...