Cvrnkat se smí jen jedním prstem

Cvrnkat se smí jen jedním prstem | foto: Český kuličkový svaz

Kuličky nejsou jen dětskou zábavou, dospěláci hrají i mezinárodní turnaje

  • 0
Cvrnkáním kuliček se v dětství bavil asi každý. Mnohým tato vášeň vydržela až do dospělosti a v často seniorském věku objíždějí turnaje po celé republice i v zahraničí.

Podle prezidenta Českého kuličkového svazu Petra Šejby (www.kulicky.com) se na turnajích mnohdy daří lépe právě těm dříve narozeným. Hlavním sportovním výkonem jsou při kuličkách totiž dřepy, jinak je důležitá především psychika. "U hráčů kuliček platí, že čím starší, tím lepší. Hráči zrají jako víno," tvrdí.

Mladého hráče lze podle něj snadno "rozhodit" třeba tak, že soupeř začne do důlku nejdřív dostávat bližší kuličky a vytvoří si tak bodový náskok. "Pány po šedesátce nebo kolem 70 let, kteří mají životní zkušenosti, takhle nevyvedete z míry," podotkl.

Závodí se doma i v zahraničí

Ze závodů v NěmeckuBěhem roku se u nás odehraje asi čtyřicítka turnajů v kategoriích Masters a Supermasters, dále turnaje Open a několik nežebříčkových turnajů, ze kterých se nesbírají body do celkového hodnocení.

Převážná většina turnajů (nejen Open) je ale i tak přístupná také lidem "z ulice". Kuličkářská komunita je totiž velmi otevřená a sportovní řevnivost tu nedosahuje takové intenzity jako u jiných sportů. Většina členů klubů tento sport bere jako způsob relaxace, ale i možnost setkávání s partou lidí se společným koníčkem.

Kuličková mánie není jen domácí specialitou. Například loňského mistrovství světa se zúčastnili i hráči z Německa, Slovenska a Velké Británie. Letošní světové klání se bude konat v Praze 18. července.

Jak na to

Hlavně legraceKuličky mají jednoduchá pravidla. Každý hráč vstupuje do hry s deseti kuličkami jedné barvy. Musí je co nejdřív dostat do důlku. Ve cvrnkání se soupeři střídají, neplatí tak pravidlo z dřívějška, kdy ten, kdo kuličku úspěšně umístil do důlku, automaticky pokračoval. To by se podle Šejby nemusel jeho soupeř vůbec dostat ke hře.

Hráči, kteří se kuličkám věnují aktivně, kuličku z metrové vzdálenosti do důlku v 90 procentech případů umístí. Slušnou statistiku úspěšných pokusů by prý měli i ze tří metrů.

Hliněnky už nejsou aktuální

Hraje se za každého počasíZatímco starší generace hrávala kdysi s hliněnkami, které si děti doma samy vyráběly, dnes většina cvrnkajících preferuje sklo. Díky váze jsou skleněné kuličky přesnější než ty z hlíny. Do ČR se většinou dovážejí - nejoblíbenější jsou mezi profesionály ty od výrobce z Mexika. Je největším producentem kuliček na světě.

Kluby aktivně v České republice reprezentuje asi 400 lidí. Sport se intenzivně rozvíjí hlavně poslední dva roky, kdy výrazně přibylo turnajů a kuličkiády se rozšířily z Prahy a středních Čech i do ostatních regionů.

Nejbližší turnaj, Jarní mistrovství, kterého se mohou zúčastnit i neorganizovaní zájemci, probíhá právě dnes v Praze na Střeleckém ostrově, 25. dubna se koná turnaj ve Vsetíně, ve stejný den mohou zájemci přijít do Národního muzea v Praze (soutěží se v kategorii do 10, 15 a nad 15 let), Souběžně se pořádají i turnaje v Prachaticích a v Praze na Petříně. Zájemci o hru s sebou ani nemusí mít své kuličky, pořadatelé zájemcům zapůjčí závodní sadu.

Z historie kuliček

Nejstarší nalezená kulička pochází z Egypta a datuje se do roku 3000 let před n. l. Britské Marble Museum má ve svých sbírkách kuličky z Kréty, které pochází z období mezi 2000-1700 let před n. l.

V dobách starověku se kuličky těšily největší oblibě na území římské říše. Kuličky svého času hrávali i Caesar či Romulus Augustus.

V Anglii a USA se těší oblibě hra Ringer. Hráči se v ní snaží velkou kuličkou vycvrnkávat menší kuličky ven z kruhu. V kontinentální Evropě vždy byla populárnější hra do důlku. Podle pravidel hodně podobných těm našim se kuličky již desítky let hrají i v Nizozemí a Německu.