Na větší práce je lepší pořídit pilu z kategorie farmářských.

Na větší práce je lepší pořídit pilu z kategorie farmářských. | foto: Mountfield

Kupujete motorovou pilu? Deset vychytávek pro kvalitní stroj

  • 248
Motorové pily vypadají na první pohled všechny téměř stejně, ne nadarmo se ale podstatně liší cenou. Jde nejen o sílu a objem motoru, ale i o kvalitu válců či robustnost provedení.

Pily se pro zjednodušení dělí na hobby, farmářské a profesionální. Zatímco levná hobby pila je určena pro pořezání několika kubíků dřeva ročně, s farmářskou se už můžete pustit i do kácení. U profitřídy se počítá s denní prací v lese.

Výkon motoru lze odhadnout podle objemu válce. Hobby pily mívají obsah do 40 cm³, farmářské do 60 cm³, u profipily najdete ve specifikaci i obsah kolem 80 cm³. Mezi těmito hodnotami existuje mnoho mezistupňů, jak se pily blíží té nebo oné kategorii. Trik, jak rozeznat hobby pilu od farmářské, je obyčejné poklepání na kryt řetězky. Když je plastový, určitě patří ho hobby kategorie. Farmářské pily už jsou robustnější a mívají ho kovový.

A pak existují třeba i profesionální pily s objemem například 30 cm³, ale s krátkou lištou (například na prořez stromů nebo odvětvování). Díky malému motoru jsou lehké, ale přesto velmi robustní a vydrží každodenní provoz. U profesionálů je to ostatně obecný trend. Potřebují obratnou pilku a tam, kde by si náhodou nevystačili s délkou lišty, vezmou to z druhé strany.

Dlouhá lišta ubírá výkonu

Někteří výrobci se snaží ohromit tím, že na pilu se slabším motorem nasadí neúměrně dlouhou lištu. "To je nesprávně, tření mezi lištou a řetězem pak ubírá z výkonu motoru. O to méně výkonu pak zbývá pro řezání samotné. Motor se pak rychle dusí a rychleji opotřebovává, snižuje se jeho životnost," vysvětluje Filip Werner ze společnosti Mountfield.

Zvláště pro méně zkušeného uživatele je práce s dlouhou lištou obtížnější, zvyšuje se tak i riziko úrazu. Pro běžné řezání při zpracovávání dřeva úplně stačí čtyřiceti nebo maximálně pětačtyřiceticentimetrová lišta. Ta by už ale měla být na stroji alespoň farmářské kategorie.

Užitečné vychytávky

1. Ptejte se na provedení válce a pístu. Válce se vyrábějí tlakovým litím ze slitiny hliníku. Aby měl motor dlouhou životnost, bývá vnitřek potažený vrstvou tvrdokovu, většinou nikasilu. Problém je v tom, že u velmi levných pil tato vrstva chybí. "Zatímco kvalitní motor má životnost například tisíc motohodin, bez této vrsty to může být i desetkrát méně," tvrdí Werner. Údaj o zpracování válce by měl solidní výrobce poskytnou.

Hobby pila Oleo-Mac s výkonem 1,8 kW, objemem motoru 39 ccm a lištou 41 cm má boční napínání řetězu.

Tělo motoru, kde je válec potažený nikasilem.

Kryt řetězky bývá u hobby pil plastový, vyšší modely bývají kovové.

2. Počet pístních kroužků: tady se výrobci motorů liší, někteří mají i na profesionálních strojích jeden, u pokročilejších motorů ale najdete dva. První z nich má hlavně těsnicí funkci, druhý stírací. Oba dohromady ale zajišťují snížení průniku maziva do spalovacího prostoru.

3. Ke dlouhé životnosti motoru přispívá i kovaná klika. Je daleko robustnější než plechový výlisek u levných pilek. Pila, která se jí pochlubí, se snaží zařadit do kategorie solidních strojů.

4. Počet segmentů ve spojce ovlivňuje rychlost reakce na přidání plynu. Jednotlivé segmenty mají menší hmotnost a mohou tak rychleji reagovat na změnu otáček při práci s pilou.

5. Řetěz pohání takzvaná řetězka. Je to ozubené kolo napojené na motor. Jednodušší stroje mívají hvězdicovité, u vyšších farmářských a profi tříd ale najdete místo zubů kroužek, do kterého zapadá spodní část řetězu.

Hvězdicovitá řetězka

Řetězka s výměnným kroužkem

Má to výhodu při výměně řetězky, což se dělá zhruba po třech až čtyřech řetězech. U hvězdicovité se musí vyměnit celý pohonný mechanismus napojený na motor, u dražších strojů se vymění jen kroužek, což je daleko levnější. V dlouhodobém horizontu se tak servisem mohou vyrovnat rozdílné náklady na koupi stroje.

6. Dekompresní ventil by dnes už měl být samozřejmostí, velmi usnadňuje startování. Nemívají ho ale profesionální stroje, kde se počítá s tím, že s nimi nebudou zápasit víkendové kancelářské krysy. Totéž se týká pumpičky (primeru), která po dlouhém stání natlačí benzin až do válce – u profesionálů se nepředpokládá, že by pilu nechali měsíc odpočívat.

Páčka půlplynu: vypne se v okamžiku, kdy přidáte plyn.

Vyšší modely mívají bezpečnostní trn chránící proti úrazu přetrženým řetězem z kovu.

7. Půlplyn je komfortní vychytávka, která usnadňuje chod za studena. Před startem přepnete páčku, nastartujete. Chvilku necháte běžet naprázdno, aby se motor zahřál. V okamžiku, kdy sáhnete na páčku plynu, půlplyn se vypne.

8. Odpružení rukojeti bývá dvojí. Hobby a farmářské pily bývá na pružinách, což zajišťuje odstranění vibrací od motoru, pila ale při řezu tak trochu "plave". Výkonné farmářské a profipily bývají usazeny na silentblocích. Výhodou je jistější vedení řezu.

Odpružení pomocí pružin se užívá hlavně u hobby a farmářských pil.

Odpružení pily pomocí silentbloku

9. Až budete vybírat pilu, podívejte se po modelech, které mají napínání řetězu z boku. Je to ideální pro lidi, kteří řezají častěji a více, je rychlejší a snazší.

10. Vzduchový filtr patří mezi opomíjené součásti motoru. Je ideální, pokud se k němu můžete dostat bez nářadí a pokud ho lze jednoduše vyčistit vymytím. Molitanové filtry propouštějí poměrně velké nečistoty, lepší jsou nylonové filtry, které propustí nečistoty velké jen v řádu mikronů. Pokročilejší stroje mívají i systém odstředivého předčištění vzduchu.