Pes se krmí jinak ve smečce a jinak, když je sám

Pes se krmí jinak ve smečce a jinak, když je sám | foto: shutterstock.com

Kvalitu psí stravy poznáte podle srsti, žeber a stolice, říká kynoložka

  • 60
To, zda svého psa správně krmíte, nepoznáte podle množství žrádla, ale spíš podle jeho zdravotního stavu a stolice. Psi se také jinak stravují sami, a jinak ve smečce, kde cítí konkurenci.

Zda se pes už nasytil, se nedá poznat z toho, jak hltavě potravu přijímá. Podle Vladimíry Tiché z Českomoravské kynologické unie se někteří psi doslova přežírají, jiní jsou schopni hltavě žrát a přebytečnou potravu vyzvrátit a zahrabat na zlé časy. V konkurenci smečky jsou méně vybíraví a spolykají potravu rychleji, než když bydlí s lidmi.

Při výběru psího plemene by člověk neměl jako první přihlížet k tomu, kolik utratí za jeho krmení. "Náklady na výživu psa bych spolu s ostatními ekonomickými otázkami, jako jsou platby za veterinární ošetření nebo poplatky městu, dala až na čtvrté místo za povahu plemene, jeho nároky na čas majitele a jeho velikost," říká kynoložka Tichá.

Dá se říct, že malý pes toho sní málo a velký hodně, nebo jsou v tom i u stejně velkých psů rozdíly?

Vladimíra Tichá (*1948)

Vladimíra Tichá, Českomoravská kynologická unie

Vystudovala obor veterinární na střední zemědělské škole a obor Speciální chovy na České zemědělské univerzitě. Pracovala jako sestra na veterinární ošetřovně, nyní působí v pražské laboratoři klinické diagnostiky Labvet. Její první pes by hrubosrstý foxteriér, 40 let chovala lakeland teriéry. Je poradcem chovu pro některá teriérská plemena, rozhodčí na soutěžích a tisková mluvčí Českomoravské kynologické unie.

Nedá. Každý pes je jiný a v nárocích na výživu je možné najít velké rozdíly i v rámci jednoho plemene. Roli také hraje fyzická a psychická zátěž psa, zda spí doma nebo venku v boudě a samozřejmě zdravotní stav. Krmení je třeba přizpůsobit jeho požadavkům.

Mělo by se množství krmiva nějak upravovat podle roční doby?
Určitě, a to zvláště u psů chovaných venku v kotci. Zima znamená větší spotřebu energie, a tedy i větší nároky na výživu. V horkém letním období zase pes potřebuje víc tekutin a je vhodné omezit například vysoce energetické potraviny.

S jakým typem komerčního krmiva máte nejlepší zkušenosti a co z běžných potravin psům nejvíc svědčí?
Důležitá je kvalita. Pokud pes dobře snáší suchou potravu, granule, je rozumné sáhnout po některé z renomovaných značek. Krmivo je vyvážené a odpovídá velikosti a zátěži psa. Není třeba nic přidávat a majitel si nemusí s ničím dělat starosti. Nesnáší-li pes granule, jsou vhodné kvalitní konzervy nebo doma připravovaná strava z dobrých surovin.

Dá se nějak jednoduše poznat, že pes už měl krmiva dost, a když chce víc, už to není z hladu?
Myslím, že ne. Jsou psi, kteří se doslova přežírají, jiní jsou schopni hltavě žrát a pak přebytečnou potravu někde vyzvrátit a zahrabat jako zásobu na zlé časy. To, zda je krmná dávka dostačující, pozná majitel nejspíš podle kondice psa. Z  jeho váhy, z kvality srsti i z toho, jak moc má či nemá hmatná žebra. A také podle jeho trusu. Neúměrně malé nebo velké množství trusu a špatná konzistence nebo barva by měly přimět majitele k zamyšlení nad tím, zda zvíře krmí správně. Špatná konzistence znamená trus kašovitý, napěněný nebo naopak vysušený, nevhodná barva je našedlá nebo světle okrová.

Chovají se psi při krmení jinak, když žijí v rodině sami, anebo ve smečce?
Ve většině případů se psi lépe nakrmí ve smečce. Mají konkurenci a z ní vyplývající obavu, že by jim jejich večeři mohl sníst kolega. A nemusí to být jen další pes, podobně se chovají i psi žijící v domácnosti s kočkou. Jako dítě jsem měla foxteriéra, který nesnášel sousedovu kozu a byl schopen žrát i slupky od brambor jen proto, aby je nedostala ona.

Čtěte ve středeční MF DNES

O tom, čím a v jakém množství je nejlepší krmit psy a kočky, jaké jsou nejčastější chyby a jak vybrat krmivo, se dočtete v příloze Bydlení MF DNES, která vychází ve středu 28. dubna.

.