Vykvasit a vypálit můžete jakékoliv ovoce, musí být ale zralé a čisté.

Vykvasit a vypálit můžete jakékoliv ovoce, musí být ale zralé a čisté. | foto: Profimedia.cz

Úrodu ovoce nechte vykvasit, vypálit a na zimu máte domácí slivovici

  • 21
Cesta k domácí slivovici od založení kvasu po vypálení v pálenici není složitá. Zvláště pokud se stromy na vaší zahradě prohýbají úrodou, povidel máte navařeno do zásoby na řadu let a kompoty nenávidíte.

V podstatě stačí splnit následující desatero a máte o vlastní cenný destilát na zimní měsíce postaráno.

1. Ovoce k výrobě pálenky musí být zralé, ale nikoliv nahnilé nebo plesnivé.

2. Zbavte plody všech nečistot, tedy trávy, hlíny, listí a podobně. To platí i tehdy, když ho povezete v čerstvém stavu do pálenice, kde založí kvas místo vás.

3. Švestky, slívy i jiné ovoce odstopkujte a ovoce, které jde od pecky, ideálně i vypeckujte. Odpeckování zvýrazní chuť dužniny a celkově změkčí výsledný destilát.

4. Ke kvašení použijte libovolnou plastovou či dřevěnou nádobu. Musí být čistá a musíte ji mít čím přiklopit, kvůli ochraně před hmyzem a jinými nečistotami.

5. Aby mohl vznikající oxid uhličitý unikat, musí být víko jen volně přiklopené. Speciální sudy určené ke kvašení jsou rovnou vybaveny tzv. kvasnou zátkou.

6. Ideální teplota pro kvašení je kolem 15 °C. Při vyšší teplotě se může ztrácet aroma, při nižších se kvasící proces zastaví.

7. Vhodný čas k vypálení nastane, když se na povrchu kvasu vytvoří tzv. koláč, který se začne potápět. V případě švestek to bývá asi za 4 až 6 týdnů od založení kvasu.

8. Hotový kvas odvezte do nejbližší pálenice. Při procesu pálení zůstaňte, ať máte přehled o tom, jak vaše lahůdka vzniká až do samého konce.

9. Seznam pálenic se satelitní mapou najdete například na www.palenice.net.

10. Výtěžnost je závislá na obsahu cukru v ovoci. V případě švestek získáte litr destilátu zhruba z 13 kg ovoce.

Další cenné rady najdete v předchozím článku zde.