Vizualizace Květné zahrady v Kroměříži po rekonstrukci, která by měla parku vrátit původní vzhled. | foto: NPÚ Kroměříž

Oprava Květné zahrady přijde na stamiliony, vrátí se pomeranče i králíci

  • 6
Květná zahrada v Kroměříži byla vymyšlená jako zábavná a hravá a to se jí pokusíme vrátit, slibují památkáři. V pondělí začali s obnovou unikátního místa patřícího na seznam UNESCO. Oprava za 230 milionů korun do zahrad vrátí řadu téměř zapomenutých prvků.

"Co se teď bude dít v Květné zahradě, to lidé neuvidí další stovku let," prohlásil ředitel Národního památkového ústavu v Kroměříži Jan Slezák,

Zahájil tak rekonstrukci vzácné zahrady, která patří na seznam UNESCO. Díky ní se návštěvníkům otevřou i dosud nepřístupná místa, která tvoří asi třetinu Květné zahrady. Navíc se sem vrátí kdysi unikátní Pomerančová a Holandská zahrada. Nebo králíci.

Květná zahrada

Významný původní raně barokní park v geometrickém stylu francouzské zahrady s typickými prvky se nachází v Kroměříži.

Zahrada byla v roce 1998 zapsána do seznamu památek UNESCO zároveň s Podzámeckou zahradou a arcibiskupským zámkem.

Práce, které mají Květnou zahradu co nejvíc přiblížit původnímu stavu ze 17.století, vyjdou na 230 milionů korun a hotové budou v létě 2014.

Zavřená před veřejností přitom zahrada nebude. Jediné omezení lidé pocítí v době, kdy se bude opravovat vstupní nádvoří a budova a do zahrady tak budou muset jiným vchodem.

"Rozhodně ji nechceme zavřít, naopak si myslím, že to bude pro návštěvníky mimořádně zajímavé. Navíc nikde jinde se v takovém rozsahu historická zahrada neopravuje, takže to jistě přiláká i odborníky," podotkl Slezák.

Památkáři: Tohle musíte vidět

Největší změnou v raně barokní Květné zahradě bude to, že se zvětší o Holandskou a Pomerančovou zahradu. Z těch původních nezbylo nic, takže se musí znovu založit.

"Podobnou věc musíte vidět, to už se nikdy nebude opakovat," láká Slezák.

Obě původní zahrady jsou nyní od lidí oddělené vysokou zdí a zamčenou bránou. Nahlédnout se do nich dá jen z vyhlídky na kolonádě. Dnes zpustlá místa však byla chloubou zakladatele Květné zahrady, biskupa Karla II. Lichtensteina-Kastelkorna.

"Dokázal zastřešit a vytápět dvacet metrů široký pás zahrady, aby tam mohl pěstovat citrusy," vysvětlil archeolog Jiří Janál. "Tehdy bylo běžné, že se pěstovaly v květináčích a zimovaly v teple. Návštěvníci Květné zahrady si mysleli, že to biskup dělá chytře a zakopává nádoby do země," dodal.

Velké změny nastanou i v dnes přístupné části Květné zahrady. Odborníci opraví a znovu napustí pstruží rybníky, které jsou léta suché a zarostlé, zrekonstruují stavbu ptačí voliéry a na králičí kopec vrátí králíky.

"Květná zahrada byla vymyšlená jako zábavná a hravá a to se jí pokusíme vrátit," slíbila generální ředitelka památkářů Naděžda Goryczková.

Květná zahrada v Kroměříži.
Lodičky a šlapadla se vrátily na Dlouhý rybník v Podzámecké zahradě v Kroměříži.
Instalace výstavy "Kamélie a kouzlo starých soch" ve Studeném skleníku Květné zahrady v Kroměříži.

Lidé tak budou znovu zahradou procházet jako místnostmi, které se liší, překvapují a které od sebe dělí stromové zdi. Ty v Květné zahradě jsou přitom naprostý unikát. Rostou tam totiž od samého počátku.

"Obvykle se v zahradách rekonstruovaly tak, že se prostě vykácely a znovu vysadily. To se ale v Květné zahradě nikdy neudělalo, takže ty stromy, které tvoří stěny, jsou původní," potvrdil Slezák.

Květná zahrada ale není jediná, která má doznat změn. Památkáři už předloni dostali od Evropské unie 337 milionů korun na opravy také v Podzámecké zahradě a Arcibiskupském zámku. A zároveň se začátkem prací v Květné zahradě skončily ty v Podzámecké.

Na zámku vznikne stálá expozice

Tam během roku zmizelo původní zázemí pro zahradníky, které vznikalo divoce postupným přistavováním v 70. letech minulého století a zahradu hyzdily.

Nahradil je komplex tří dřevěných budov, které budou sloužit jako šatny, kanceláře, sklady techniky nebo materiálu pro zahrady.

Změnou za téměř 20 milionů korun se navíc Podzámecká zahrada nejen zúhlednila, ale i zvětšila.

Zahradnictví totiž zabírá méně místa než to původní a lidé tak získali louku, která přiléhá ke břehu Dlouhého rybníku. Je dost velká třeba na pikniky a jiné rodinné akce. Zatím je prázdná, už během příštího roku se na ní ale objeví dřevěné hračky pro děti.

"Ještě nemáme přesné návrhy, budou to ale umělecky ztvárněné a pravděpodobně dřevěné hrací prvky, žádné plastové průlezky," ujistila starostka Kroměříže Daniela Hebnarová.

Platit je bude radnice. I ta totiž dostane díky unikátním zahradám peníze z Evropské unie.

Zhruba dvacet milionů korun tak v příštích dvou letech utratí za lepší značení města a památek v něm, lavičky nebo třeba hrací kout v Podzámecké zahradě a bezpečnější parkoviště i přechod pro chodce před Květnou zahradou.

Ve druhém patře zámku pak vznikne stálá expozice o historických zahradách, která v Kroměříži zatím chybí. Její dominantou se stanou modely obou zahrad doplněné řadou dalších exponátů.