Rostliny lze do závěsných košů zajímavě nakombinovat, nemusí být všechny jednoho druhu. Během pár týdnů vytvoří závěsy, které překryjí vlastní závěsnou nádobu. | foto: Profimedia.cz

Kvetoucí kouli vypěstujete jedině v závěsné nádobě či koši. Jak na to

  • 0
Rozhodnete-li se zkusit vypěstovat fantastické barevné převisy se stovkami květů, zapomeňte na klasické truhlíky a sáhněte po té správné závěsné nádobě. Rozhodně se vyplatí ty s větším průměrem, více substrátu poskytne rostlinám více živin a může jim i zachránit život, když občas zapomenete na zálivku.

Větší nádoby sice na počátku sezony nepůsobí příliš elegantně, ale vhodně vybrané převislé rostliny je během několika týdnů zarostou tak, že nebudou vůbec vidět. V malých nádobách navíc rostliny po celou sezonu ve skvělé kondici udržet nelze. Když správně vyberete nádobu i rostliny, budete je ideálně hnojit i zalévat, po celé vegetační období odstraňovat odkvetlé květy a uschlé listy a kontrolovat výskyt škůdců (mšice, molice, padlí, plísně), budou vám dělat radost (rady a tipy, jak škůdce poznat a jak jich rostliny zbavit, najdete zde).

Chcete-li se vyhnout plastovým nádobám, můžete sáhnout po drátěných koších, které bývají vystlané mechem nebo kokosovým vláknem. Bývají také opatřeny papírovou vložkou s otvory pro rostliny. Nebo můžete zvolit košíky z proutí či jiných přírodních materiálů s ochrannou fólií.

Nádoby s květinami každopádně zavěšujte jen na bezpečně připevněné stabilní háky, aby nehrozilo jejich zřícení, protože nádoby plné mokrého substrátu jsou těžké. Ideálně byste na ně při zalévání měli dosáhnout bez použití štaflí či židle. A zavěste je tak, aby ani při větru netloukly do oken či do stěny.

Protože mají rostliny v nádobách jen omezený prostor, použijte co nejkvalitnější substrát, ideálně určený pro balkonové rostliny. Podle návodu na obalu do něj přimíchejte potřebné množství dlouhodobě působícího hnojiva, bývá to kolem 3 gramů na litr zeminy. Hnojivo se bude postupně uvolňovat, stejně je však dobré jednou týdně rostliny přihnojit hnojivem rozpuštěným v zálivce (zpočátku to může být například Kristalon Start, později Plod a květ).

Velmi důležitá je zálivka, která v případě zavěšených nádob vyžaduje značný cit. Venku zavěšené rostliny jsou totiž vystaveny větru víc než rostliny v truhlících, a tak rychleji vysychají. Ale se zálivkou to nesmíte přehánět, aby nedošlo k uhnívání kořenů, a to především u nádob, které nemají odtok na vodu, jako jsou koše vyložené fóliemi a podobně.

V horkém létě se ale každodenní zálivce nevyhnete, někdy je nutné zalévat ráno i večer. Vhodným řešením mohou být nádoby samozavlažovací, tedy s dvojitým dnem, ze kterého voda vzlíná pomocí knotu do substrátu - u těch stačí zálivka jednou za dva až tři dny. Opatrní ale musíte být v počátečním období, kdy jsou rostliny ještě malé, vzlínání vody by mohlo způsobit přemokření substrátu a následný úhyn rostlin. Raději prvních pár týdnů zalévejte klasicky, teprve potom začněte využívat samozavlažovacího efektu. A pozor dejte i při náhlém několikadenním ochlazení, je-li zásobní dno plné vody, raději ji vylijte (více praktických rad k samozavlažovacím truhlíkům najdete zde).