Lazury chrání proti vnějším vlivům a zároveň zvýrazňují kresbu dřeva.

Lazury chrání proti vnějším vlivům a zároveň zvýrazňují kresbu dřeva. | foto: Profimedia.cz

Při koupi lazury sledujte hlavně obsah sušiny a vydatnost

  • 2
Porézní materiál jako dřevo vyžaduje řádnou ochranu před povětrnostními vlivy. Zejména s ohledem na častou změnu teplot, sluneční paprsky nebo déšť je pečlivá ochrana dřeva pro jeho výslednou životnost víc než důležitá. Při nákupu sledujte hlavně množství sušiny a vydatnost.

Dřevo je nádherný materiál, u něhož by byla škoda, kdybychom ukryli jeho přirozenou strukturu pod nánosy nějaké syntetické barvy. Rozumnější volbou je v tomto případě použít penetrační lazuru, která dřevu poskytne žádoucí ochranu a prodlouží jeho životnost, aniž by potlačila krásu, kterou dřevěný povrch nabízí.

Mezi penetračními lazurami jsou však odlišnosti, které někdy ani cenový rozdíl neodhalí. Není totiž pravidlem, že dražší lazura bude kvalitnější než ta levnější. Stejně tak pořízení levné lazury se může na konci ukázat jako poměrně drahý "špás".

Obsah účinných látek

Nejdůležitější složkou každé lazury je množství sušiny, tedy té látky, která zůstává v ošetřeném dřevě a poskytuje požadovanou ochranu před nepřízní počasí (obsah netěkavých látek). Od jejího množství se proto odvíjí kvalita lazury. Platí, že čím víc sušiny, tím lepší ochrana takto ošetřeného dřeva. Problémem je však zjistit, jak si která lazura v tomto porovnání vede.

Vodítkem by mohly být bezpečnostní listy každého produktu, kde výrobce údaj o sušině zmiňuje, protože katalogové listy o tomto údaji mlčí. Je potřeba upozornit, že v bezpečnostním listu se udává teoretická hodnota, která se od té reálné může lišit.

Jak koupit kvalitní lazuru výhodně

Lazury jsou velmi často v akčních nabídkách obchodů. Aktuální přehled najdete na AkcniCeny.cz.

Problém nastává při zjištění, že někdo uvádí takzvanou objemovou sušinu, jiný hmotnostní sušinu. Mezi těmito hodnotami je významný rozdíl. Proto, pokud chceme srovnávat sušiny dvou obdobných výrobků, musíme srovnávat pouze sušiny stanovené stejným způsobem. Mezi lazury s největším obsahem sušiny na našem trhu se řadí například česká Profi olejová lazura O1020, která jí obsahuje nadprůměrných 70 %. Hmotnostní obsah sušiny je tu až několikanásobný oproti běžným výrobkům v hobby kategorii a srovnatelný s řadou průmyslově používaných profi produktů. Běžné hodnoty se pohybují mezi 25 a 50 %. Například tenkovrstvá lazura TN0/600 má obsah sušiny 26 %.

Kolik toho opravdu natřete

Parametr, který může každý jednoduše porovnat, je na první pohled vydatnost daného produktu. Tento údaj je na každém balení a říká, jakou plochu jsme schopni z jednoho litru či balení natřít.

Neřešme nyní fakt, že daný údaj vznikl za optimálních teplotních a vlhkostních podmínek i s ohledem na savost dřeva a většinou se v reálných podmínkách bude lišit. Zajímat by vás mělo, kolik vrstev nátěru budete muset pro optimální ochranu dřeva ve výsledku provést. Standardně to budou dva, ale i tři nátěry.

Většina výrobců uvádí vydatnost pro jednu vrstvu, a pak je nutné uvedenou podělit počtem vrstev. Je totiž rozdíl, když použijete například Profi olejovou lazuru, u které si díky nadprůměrnému množství sušiny vystačíte s jednou vrstvou nátěru, nebo sáhnete po prostředku, u kterého budete muset použít nátěry hned tři. Z ekonomického hlediska právě zde můžete udělat chybu s nákupem na první pohled levnější lazury.

To byly dva hlavní parametry, které na vás číhají při výběru olejové lazury. Další se skrývají v kvalitě UV ochrany nebo také ve fungicidních složkách, které některé lazury obsahují, jiné počítají s ochranným nátěrem zvlášť.