Kanadská umělkyně Nicole Dextras využívá prchavou krásu ledu jako metaforu k vyjádření pomíjivosti prostředí i lidské existence.

Kanadská umělkyně Nicole Dextras využívá prchavou krásu ledu jako metaforu k vyjádření pomíjivosti prostředí i lidské existence. | foto: www.nicoledextras.com

Led je úžasně tvárný materiál, tvoří z něj v Rusku i v Kanadě. Inspirujte se

  • 6
Rusům stačí bloky ledu vysekané ze zamrzlých řek či jezer, motorová pila a nástroje na jemnější ruční opracování. Z ledu s přehledem vyřežou jak malé stolní dekorace, tak celé město. Moderní umělci už pracují s formami, upravují si vodu a hlídají, aby byl led dokonale čirý.

U nás blok ledu z řeky jen tak nevysekáte, ale teď by to šlo. V Rusku nebo v Kanadě nemají o teploty pod nulou nouzi tradičně, není tedy divu, že tam vznikají nádherná umělecká díla vytvářená z ledu. Naše fotogalerie je důkazem, že i pomíjivost má svoje neodolatelné kouzlo.

V Rusku, a nejen tam, jsou schopni z ledu vysekat celé město. Na snímku letošní sochání z ledu u Raifského kláštera, zhruba 30 kilometrů od tatarstánské metropole Kazaně,

Ledové skulptury jako tradice

Počátky sochání z ledu se připisují Číně a Rusku a datují se řadu století zpátky. Tradice trvá, takže jsou dodnes populární ledové festivaly, které se bez originálních ledových soch neobejdou. Podobně se ledové skulptury každoročně připravují na lednové náboženské oslavy.

V Rusku, a nejen tam, jsou schopni z ledu vysekat celé město. Na snímku letošní sochání z ledu u Raifského kláštera, zhruba 30 kilometrů od tatarstánské metropole Kazaně,  V Rusku, a nejen tam, jsou schopni z ledu vysekat celé město. Na snímku letošní sochání z ledu u Raifského kláštera, zhruba 30 kilometrů od tatarstánské metropole Kazaně,

U Raifského kláštera Panny Marie tradičně tvoří kulisu lednových náboženských oslav celé ledové město. Z ledu jsou ploty, věřící obklopují bohatě zdobené ledové chrámy, ledové kříže i ledoví andělé. Každý kousek je přitom poctivě ručně opracovaný.

Ledové sochy jako moderní umění

Ledová socha se dá vytvořit i z umělého ledu, moderní umělci na to mají vypracované své postupy, se kterými navíc stále experimentují. Formy používají jednorázové i na více použití. Aby ledová díla udělala co nejlepší dojem, snaží se, aby byl led dokonale čirý, což se prý dá ovlivnit použitím destilované vody.

Kanadská umělkyně Nicole Dextras využívá prchavou krásu ledu jako metaforu k vyjádření pomíjivosti prostředí i lidské existence.

Naprosto originální jsou pak ledové sochy kanadské vizuální umělkyně Nicole Dextras. Její pomíjivá díla jsou skutečně dokonalým zážitkem. Ona svoji tvorbu považuje současně za výzkum i experimentování, co všechno se s ledem dá dělat. Ráda ho kombinuje mimo jiné s textilem, obaluje do něj nádherné krajkové róby i ty nejjednodušší textilní materiály. Dokonale tak vynikne křehká krása obojího.

Kanadská umělkyně Nicole Dextras využívá prchavou krásu ledu jako metaforu k vyjádření pomíjivosti prostředí i lidské existence. Kanadská umělkyně Nicole Dextras využívá prchavou krásu ledu jako metaforu k vyjádření pomíjivosti prostředí i lidské existence.

Nicole Dextras sama prohlašuje: "Ledové umění představuje zlom v mé umělecké praxi, protože led je materiál, který dokonale vystihuje přechodný charakter prostředí i lidské existence. V jednom momentu se zdá neproniknutelný a v dalším nebezpečně křehký."