Len setý - Drobný květ nejčastěji zbarven do modra. Vzácně je bílý až narůžovělý, složený z obvejčitých květních úborů, vyrůstajících do vidlanů. Plodem je tobolka obsahující světle hnědá a lesklá semena. | foto: Profimedia.cz

Len setý (Linum usitatissimum L.)

  • 0
Len setý je jedna z nejužívanějších bylin v oblasti textilního, potravinářského a technického průmyslu.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE:

Víte, že...

V době největší bídy se lněná semena pražily a sloužily jako potrava pro chudé.

Popis: Jednoletá až dvouletá bylina z čeledi lnovité. Vysoká 50-100 cm. Přesný původ není zcela znám. Lodyha je lysá, přímá, zakončená tenkým kořenem. Listy jsou úzké a kopinaté na povrchu čárkované, zespod tvoří žilnatinu. Drobný květ nejčastěji zbarven do modra. Vzácně je bílý až narůžovělý, složený z obvejčitých květních úborů, vyrůstajících do vidlanů. Plodem je tobolka obsahující světle hnědá a lesklá semena.

Stanoviště: Roste v podhorských oblastech, na mezích a podél cest. Nejlépe na otevřeném prosluněném prostranství s dostatkem dobře propustné půdy.

Výskyt: Len se vyskytuje po celé Evropě a v oblasti tropů. V České Republice většinou jen v podhorských oblastech.

Léčebné účinky: Lnu se užívá při zánětu průdušek, plic a močových cest. Zevně napomáhá k hojení řezných ran, otoků, vředů nebo zánětů kůže. Lněný olej je vhodný díky svým lubrikačním vlastnostem na bolest v krku, při kašli či nachlazení. Lněná semena pomohou od zácpy.

Využití: První zmínky o využití lnu jsou již z období Egypta. Len setý známá a často využitelná textilní surovina. Neméně známé je využití lněných semínek k lisování oleje.

Období květu: Len kvete od června do srpna.

Ohrožení: Není ohrožen.