Pěnové oboustranné pásky přilepí například zrcadlo na kachlíky v koupelně.

Pěnové oboustranné pásky přilepí například zrcadlo na kachlíky v koupelně. | foto: tesa tape

Sedmero lepicích pásek, bez kterých se v domácnosti neobejdete

  • 28
Papírovou obálku či krabici, koberec klouzající po podlaze, prasklé sklo, upadávající háček nebo díru v okapu. To vše lze opravit lepicími páskami. Je však nutné vzít si vždy tu správnou. Několik typů doma využijete často, takže stojí za to si od každého koupit aspoň jeden kus.

Prasklinu na okně zalepíte i balicí páskou, ale spoj se uvolní a na skle zůstane lepidlo. Jiná páska po zalepení knihy zhnědne a knížku znehodnotí. Při odlepování maskovací pásky strhnete malbu. A díra v okapu zakrytá textilní páskou začne protékat.

Podobných chyb se dá vyvarovat, když budete mít po ruce správnou pásku. Není nutné vykoupit hobbymarket. Stačí si udělat zásobu nejčastěji využitelných typů z našeho přehledu. Co se týká kvality, orientujte se dle ceny. A lepte vždy na čistém a odmaštěném povrchu.

Kancelářské pásky

Stačí mít doma univerzální kancelářskou pásku za cenu od dvou korun. Poradí si s nenáročnými spoji papíru všeho druhu. Chcete-li však dosáhnout hezčích výsledků, porozhlédněte se po vylepšených typech. S balením dárku pomůže krystalicky čirá nebo dekorační páska.

Roztrženou knihu či dokument opravíte popisovatelným typem, který není vidět na fotokopiích a dá se bez potíží odstranit.

K pásce je dobré mít odvíječ, pak nemusíte hledat konec ani nůžky. Může to být třeba odvíječ na prst, při častějším používání vetší ruční varianta. "Stabilním řešením je stolní odvíječ, který však vyžaduje kvalitní materiály a pevné držení na stole," říká Jan Dub z firmy tesa tape.

Balicí pásky

Širší plastové balicí pásky se prodávají bezbarvé a hnědé od pěti korun. "Jejich výhoda spočívá v univerzálnosti, ale odolnost není vysoká a nehodí se ven," upozorňuje Ladislav Budín z hobbymarketu OBI Praha Štěrboholy. Měly by se používat jen na papír ci lepenku, třeba k uzavírání krabic.

"Nejsou vhodné pro lepení na sklo, opravy vozidel či připevňování dekorací. Po čase zanechají zbytky lepidla, které nelze odstranit bez poškození povrchu, či to lze jen obtížně," varuje Jan Dub.

Budete-li balit krabice častěji, poohlédněte se po takzvané tiché variantě. A sledujte ekologické hledisko – hledejte výrobky z recyklovaných materiálu či z papíru. "Lze je recyklovat spolu s krabicí," říká Lenka Mihalčáková z firmy 3M.

Pásky se liší lepivostí. Ty univerzální drží hůře, lepší přilnavost mají pásky silně lepící či označené strong.

Maskovací páska

Speciální pásky

Krycí – různé typy, například ze skelné tkaniny, k vyztužení spár mezi sádrokartonovými deskami, některé i na zakrytí nerovností na zdi před malováním či natíráním.

Protiskluzné – díky extrémně přilnavému lepidlu a svrchní straně u některých typů pokryté korundovými zrny jsou vhodné hlavně na schody.

Těsnicí – různé varianty, třeba k utěsnění sádrokartonových konstrukcí, pro opravy okapů a střech místo tmelů, na praskliny v bazénech, na instalatérské práce.

Univerzální maskovací páska za 10 korun či více je žlutá a dá se trhat. Po odlepení nezanechá stopy. Hodí se při malování a natírání na zakrytí míst, jež nechcete zašpinit, vytvoříte jí rovné přechody mezi nátěry. Lze jí též zajistit dvířka nábytku při stěhování.

Při malování však pod ní musí být soudržný nátěr. Jinak sáhněte po jemnější růžové variantě. Na vytvoření křivek se hodí krepová. A venku  se používá UV odolná, modrá.

Kvalitní výrobky mívají vyznačený čas odstranitelnosti. Třeba na malování během víkendu volte pásku s odstranitelností dva dny a více. Jinak může příliš přilnout k povrchu a strhnout malbu. Pásku nejprve vyzkoušejte třeba za skříní.

Opravné pásky

Základní výbavou kutila je i opravná textilní páska. Bývá stříbrná nebo šedá, lesklá, s textilní výztuhou. Nejlevnější stojí 20 korun, kvalitní i od 100 korun výš. Lze s ní připevnit nárazník auta, svázat hadici, opravit sedlo na kole. Ale jen dočasně. I u značkových se liší kvalita podle typu. "Základní rozlišení je, jestli po sundání zanechává lepidlo," upozorňuje Lenka Michalčáková.

Tepelněodolnější a vhodná i na opravu potrubí a okapu je hliníková opravná páska, ceny začínají na 60 korunách. Hledejte tu celou z hliníku. Na sklo pak lze pořídit průhledný opravný typ.

Kobercové lemovky

Textilní kobercovou pásku, jíž se začišťují lemy koberců, oceníte i při svazování kabelů či připevňování různých předmětu. Použití je podobné jako u opravné pásky, ale může vydržet déle a je vzhlednější. Pásky lze koupit v různých barvách, za ceny od 30 korun.

Oboustranné a montážní

Místo lepidla, případně i šroubu a hřebíku poslouží oboustranná páska. Ta kobercová oboustranná za ceny od 10 korun je tenká, ale v případě dobré kvality odolá i dlouhodobé zátěži. Používá se třeba k připevnění koberců či PVC k podlaze.

Lépe drží montážní pěnové pásky, silné asi milimetr. Prodávají se za 50 korun a víc. Připevníte jimi zrcadlo, nábytek ke stěně, schránku na plot. Hodí se tam, kde nechcete či nemůžete zasahovat do podkladu.

"Díky pěnovému složení jsou schopny dokonale přilnout k povrchu a unesou až několikakilogramovou zátěž," vysvětluje Jan Dub. Zároveň umí izolovat proti vodě.

Vybírejte podle nosnosti uvedené na obalu, pro venkovní použití chtějte odolnost proti UV a vlivu počasí. Velmi odolné jsou třeba ty akrylové. Při montáži postupujte podle návodu a dodržujte pravidla pro úpravu povrchu před lepením.

Elektroizolační páska

Na menší i dočasnou opravu elektrických kabelů či izolace antén poslouží elektroizolační páska. Je hodně pružná, stojí od pěti korun výš. Speciální variantou je samovulkanizační páska.

"Nelepí, při natažení se změní na homogenní hmotu a nastane takzvané samosvaření," popisuje Ladislav Budín. Hodí se i na hadice, cena začíná na 30 korunách.