Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Děti ráno zatopí a do oběda jsou venku. Jeden den v lesní školce

  1:00
Jsou lesní školky určené pro podivíny, nebo dětem naopak poskytují ideální podmínky pro všestranný a zdravý rozvoj a naučí je lásce k přírodě? V pražském lesním klubu DO LESA! se děti i teď v prosinci brzy ráno sejdou v chatce na okraji lesa, zatopí si v kamnech, a pak až do oběda běhají venku.
Děti mají lítat venku a mít červené tváře.

Děti mají lítat venku a mít červené tváře. | foto: Lucie Kulhavá

Tenhle dětský lesní klub určený pro děti tříleté až předškoláky, je členem Asociace lesních mateřských škol a jeho zázemí byste našli v chatce na okraji rozsáhlého Hostivařského lesoparku v Praze 10.

Prosinec v lesní školce

Tady se děti každé ráno sejdou, na zádech batůžky se svačinou a termoskou s teplým čajem, v pevných botách, které nepromrznou a nepustí vodu, a v oblečení, které se ničeho nebojí. Děti v něm totiž venku stráví několik hodin.

„Dobré oblečení je základ, někdy jsou potřeba i náhradní kousky. Po kapsách nosíme zahřívací polštářky, jsme připraveni na všechno. A když není zbytí, zaimprovizuje se, program se upraví a děti se v teple převléknou, nic není problém,“ usmívá se Lucie Kulhavá, která pracuje s dětmi v lesní školce již sedmým rokem.

Čím se řídí lesní školka?

„Řídíme se ročním vzdělávacím plánem, který máme rozdělený po měsících na tématické celky. Vedou nás české tradice a samozřejmě příroda a její zákonitosti během roku. Obklopeni lesem se probíraná témata snažíme dětem přiblížit více směry, hlavně prožitkovým učením,“ vysvětluje Lucie.

Každý den ji prý přesvědčuje o tom, že je to pro ně dobrá cesta ke vzdělání a poznávání světa. Nejen kvůli dobrým odezvám ze základních škol, kam děti posléze nastoupí. Zpětnou vazbu od rodičů má každý den.

Právě na budování dobrých vztahů mezi dětmi a na komunikaci s rodiči, se kterou se v denním programu školky počítá, tu hodně staví. „Vnímám to jako zásadní věc pro dobrou práci s dětmi. Zajímá mě, jak si děti dále zpracují zážitky, které měly od rána ve školce, a jak si o nich povídají s rodiči,“ vysvětluje Lucie, která na facebookový profil DO LESA pravidelně rodičům dává fotky a informace o činnosti jejich ratolestí.

Jak si tyto děti budují blízký vztah k přírodě?

Z bohaté fotogalerie je evidentní, jak jsou děti neustále v kontaktu s přírodou. Pracují se dřevem, učí se ho řezat i zatloukají hřebíky, protože vyrábějí budky pro ptáky, postavily i zemní domeček pro ježka na zimu. Seznamují se se stromy, keři i kytkami, sbírají jejich plody a listy a zpracovávají je. Učí se poznávat jedovaté rostliny a houby, orientovat se v terénu a dobře se připravit na změnu počasí.

Teplé čajíky jsou ale potřeba.
Krmítko jsme vyrobili i naplnili a teď můžeme pozorovat a poznávat.
Tvoříme s přírodou a jejími zákony.

Zjisťují, co po celý rok potřebují volně žijící zvířata, ale také kde najít vhodné místo ke svačině a které dřevo je vhodné na topení a proč. Současně je lesní školka učí ohleduplnému chování v přírodě: na který strom můžeme šplhat a na který ne, jak si postavit menší či větší domeček, jak se dá v přírodě přespat, jak používat rozumně pitnou a užitkovou vodu. Už ví a umí vysvětlit, jak funguje kompostovací záchod, jak tvořit co nejméně odpadků i jak si v přírodě vzájemně pomáhat.

Lesní školka, to není jen les. Děti vyrážejí i za kulturou

Ráno se děti scházejí zhruba po osmé, pomohou se dřevem a zatopením, přivítají se, spočítají, řeknou si, kdo chybí, co je za den, v kruhu proberou, co prožily včera a co je čeká dnes. A objednají si podle chuti obědy ze Zdravé jídelny nedalekého Toulcova dvora.

Nemusíte po nohách.

Lesní závodní dráhy.

Udrží ten led kameny?

Mrzne? Tak se tulíme.

Pak teprve s batůžky se svačinou vyrazí až do oběda ven. Většinou do lesoparku, ale nevynechají ani knihovnu nebo výlet na vánočně vyzdobené Staroměstské náměstí, na výstavu či divadelní představení.

Lesní děti se umí pohybovat i v centru.

Putujeme nejen přírodou, ale i časem.

Tvoříme jako sochaři s hlínou.

Učíme se, jak se chovat ke zvířatům.

Cestou necestou hrají pohybové hry i procvičují tělo, stihnou poznávat spoustu nového o přírodě, nechybí básničky, písničky, ani svačina a teplý čaj na zahřátí. Je čas i na individuální povídání a prostor na dětská přání. „Ta nám někdy změní celý denní plán, ale právě tohle je pro děti nesmírně důležité,“ vysvětluje Lucie, že školka tu je přece pro děti a jejich potřeby.

Přijdeme z venku a jé, co se nestalo - mezitím tu byl Mikuláš!

Díky ohleduplnosti může někdo ještě spát, jiní už tvoří.

Zkuste si projít zrcadlovým bludištěm jako předškoláci.

Každý dětský výtvor je krásný originál.

A upaluje se na oběd, který děti pomáhají nachystat. Pak si samy připraví karimatky a spacáky na spaní, vyberou si, kdo kde bude ležet. „Čteme si přitom, vyprávíme i zpíváme k vybranému tématu. Kdo neusnul, prohlíží si potichu knížky, encyklopedie, skládá puzzle,“ popisuje Lucie klidnější část dne, kterou si každé dítě opět stráví tak, jak mu vyhovuje.

První lesní škola vznikla v Kamenici. Zvonek tu neznají

První lesní školu založili v Kamenici u Prahy rodiče, kteří věří, že pro děti existuje důležitější průprava pro život než školní lavice a psaní úkolů. Jejich děti se učí za každého počasí venku, nechybí například jóga na sněhu s angličtinou (více čtěte zde).

Po odpočinku - kdy některá mrňata třeba ještě spí - dostanou předškoláci u stolů všelijaké ,,úkoly“, na které se často chtějí vrhnout i menší děti. Všechny si je pak dávají do svých desek, jako překvapení pro rodiče.

Posléze se všichni vrhají na výtvarné tvoření, budí se dosud pochrupující zbytek dětí, všichni posvačí a uklidí si spaní. Kdo ještě chce, dál u stolu tvoří, kdo ne, jde běhat ven. Den v lesní školce pomalu končí, i když ještě zbývá všechny děti postupně předat rodičům, popovídat si s nimi a zrekapitulovat právě uplynulý den.

Podívejte se do lesní školy:

4. prosince 2016

Autor:

Nejčtenější

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

Mnohem lepší než sladit je kafe lehce osolit. A „turka“ nepijte, radí virální barista

Premium

Pití kávy už se dávno neomezuje jen na rozpustnou a poctivého českého turka. Tu výběrovou přijalo Česko za svou a těší se velké oblibě. Zjistil to i Mojmír Štabla, který se rozhodl, že na sociálních...

Je kvůli mrazům nutné odložit stříhání levandule? Na jarní střih je nejvyšší čas

Přelom března a dubna je ideální pro jarní řez levandule. Je lepší se stříháním levandulí počkat, až teploty opět klesnou pod bod mrazu?

5. dubna 2025

Krtek se na zahradě na jaře hodí. Pomůže oživit muškáty na novou sezonu

Když nám v zahraje ryje krtek, většinou jsme naštvaní. Lze to ovšem vidět i tak, že krtičiny jsou zdrojem velmi pěkné zeminy, kterou vám krtek doslova vynese nad povrch půdy. Jen ji seberete lopatou...

5. dubna 2025

Na mladé se musí zlehka, ale na dospělé razantně. Jak správně stříhat túje

Túje, známé také jako zeravy, jsou v českých zahradách velmi oblíbenou volbou pro živé ploty. Rychle rostou, zajišťují soukromí a jsou příjemnou alternativou betonových zdí. Aby si udržely svůj...

4. dubna 2025

Mráz se chystá na květy ovocných stromů. Zachrání je bílá netkanka, voda a oheň

S pochopitelnými obavami sledují mnozí zahrádkáři předpověď, kdy se mají po teplých slunečných dnech vrátit chladné dny včetně mrazíků. Řada ovocných keřů i stromů má květy v rozpuku, a tak hrozí, že...

4. dubna 2025

Špaletová okna žijí dál. Nabízejí tradiční krásu i s moderními izolacemi

Špaletová okna jsou neodmyslitelnou součástí historických budov, zejména bytových domů ve městech. Jejich využití se však neomezuje pouze na památkově chráněné objekty, stále častěji nacházejí své...

4. dubna 2025

Kdy stříhat meruňku? Jarní řez je důležitý, ale hrozí ničivý mráz

Meruňky vyžadují pečlivou péči. Správný řez zajistí zdravý růst stromu a potřebné prosvětlení koruny. Kdy a jak stříhat meruňku, aby se bohatě odměnila sladkými plody? Není už na jarní řez pozdě?

3. dubna 2025

Víkendové mrazy se chystají na ovocné stromy. Pět tipů, jak je účinně ochránit

Příroda se probouzí a sluníčko krásně hřeje. Zkušení zahrádkáři už však vědí, že jakmile jsou brzy na jaře přes den nadprůměrné teploty, s velkou pravděpodobností je zchladí ničivé jarní mrazíky. Ty...

3. dubna 2025  14:30

Zoo Praha má mladý pár úžasných stromových varanů, budou nejdelší na světě

Milovníky plazů nepochybně potěší, že v Zoo Praha jsou nově k vidění varani Salvadoriovi. Mladý pár jménem Salva a Dorian obydlel expozici v Pavilonu velkých želv, kterou ještě donedávna obývali...

3. dubna 2025

KVÍZ: Jste správní foodies? Otestujte se, jak se vyznáte v názvech pokrmů

Mnohdy se stane, že si zajdete do lepší restaurace. Jenže při pohledu do jídelního lístku jste v rozpacích a podle názvu nepoznáte, co si vlastně vybrat. A hlavně – co naservírují, jak to bude...

vydáno 3. dubna 2025

Hrušeň je držák, zvládne i radikální jarní řez

Pro zdraví a bohatou úrodu sladkých hrušek je klíčové strom pravidelně stříhat. Jak na jarní a podzimní řez hrušní? Nebo jak prořezat starou hrušeň? A co je to zmlazovací řez? Ucelený návod přinášíme...

2. dubna 2025

Dubnový manuál pro pěstování zeleniny. Kdy rozvézt kompost, sít i množit

V dubnu se s největší pravděpodobmostí na zahradě nezastavíte. Protože pokud chcete v sezoně postupně stále něco sklízet a radovat se i z rozkvetých záhonů, budete se muset pořádně otáčet. Při...

2. dubna 2025

Jarní údržba fotovoltaiky se vyplatí. Zajistí plný výkon, předejde požárům

Základním předpokladem dlouhé životnosti a správného chodu celého fotovoltaického systému je prevence. Každý rok by proto měli majitelé fotovoltaických elektráren nechat provést kompletní kontrolu...

2. dubna 2025