Levandule lékařská | foto: Profimedia.cz

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia)

Víte, že…

Levandulové silice se používají jako důležitá součást do parfémů. Sušená levandule se ukládá do šatníků, aby provoněla prádlo, zároveň ale zapuzuje moly.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE:

Popis rostliny:  Levandule je stálezelený, rozvětvený polokeř s kůlovitým kořenem, hluboko zakořeněným. Dosahuje výšky až 90 cm. Má malé, intenzivně vonící modrofialové květy. Listy jsou úzké, asi 5 cm dlouhé, ochmýřené, šedozelené, velmi aromatické. Plodem jsou drobné gallesklé, hladké, hnědé až načernalé tvrdky, které jsou umístěny po čtyřech v každém květu.

Stanoviště: Levanduli vyhovuje teplé a suché místo. Vyžaduje snadnou prostupnou vápenitou půdu, především na výslunních stráních, chráněných před větrem. Snáší i kamenité půdy, co ale nesnese je delší zamokření. Je uměle pěstována na skalkách a záhonech.

Výskyt: U nás se levandule pěstuje převážně uměle, velkým odvětvím levandulí se ale pyšní Kanárské ostrovy, které zaznamenaly přes 20 druhů tohoto keře.

Období květu: Kvete od července do srpna.

Léčivé účinky: Obsahuje antiseptikum, účinné sedativum, ve farmacii se používá k aromatizování léků. Má uvolňovací účinky, působí při bolestech hlavy, migréně, nadýmání, průjmech, poruchách trávení a křečích žaludku.

Ohrožení: Není ohrožená.