V Troji hýčkají trojčata levharta mandžuského. V divočině jich žije 30

  • 5
Koťata kriticky ohroženého poddruhu levharta skvrnitého se narodila na konci listopadu a zhruba do měsíce by se měla ukázat návštěvníkům v horní části pražské zoo. S ohledem na vzácnost přírůstku zatím samice s mláďaty pobývá v chovném zázemí expozice.

Dva samečci, z nichž jeden má atypické černé zbarvení, a jedna levhartí samička jsou potomky tříleté samice Khanky a čtyřletého samce Kirina. Chovatelé mají ze vzácného přírůstku obrovskou radost. Levharty mandžuské tu totiž chovají třináct let, ale odchov mláďat se podařil poprvé. A proběhl naprosto bez problémů.

Fotogalerie levhartích koťat

Aby měla samice s mláďaty naprostý klid, je umístěna v chovném zázemí expozice.  "Nejen zde, ale i v přilehlém okolí panovala zvláštní opatření. Tři mláďata levhartů mandžuských jsme totiž v naší zoo odchovali vůbec poprvé," vysvětlil Pavel Brandl, kurátor savců Zoo Praha.

Levhartí mláďata přišla na svět na konci listopadu 2013. "Khanka se ukázala jako pečlivá matka, o svá koťata se hned od porodu začala velmi dobře starat," pochvaluje si kurátor. V lednu začala mláďata opouštět porodní box a dnes již nárazově vylézají do venkovních prostor.

Levhart mandžuský

V přírodě se tento poddruh levharta skvrnitého vyskytuje pouze na pomezí Ruska, Číny a Severní Koreje. Je to jedna z nejohroženějších velkých koček, IUCN odhaduje jejich počet v divočině zhruba na 30, chov v zoologických zahradách je proto mimořádně důležitý.

"Všechna koťata jsou velmi zvědavá. Nejméně odvážný byl nejdříve sameček s netypickým černým zbarvením, nyní je plašší samička," líčí chovatelka Kristýna Bachůrková. "Od Khanky pijí koťata stále mléko, pravidelně už ale dostávají i maso," dodává.

Návštěvníci Zoo Praha se mohou těšit, že zhruba do měsíce by měla být vzácná koťata k vidění ve výběhu levhartů v horní části zoologické zahrady. Zatím mohou ve výběhu zastihnout jen jejich otce, samce Kirina, který se zde střídá s poslední pražskou samicí levhartů mandžuských, Betynou.