Malé nafukovací bazénky se v posledních dnech prodávají s obrovskými slevam

Malé nafukovací bazénky se v posledních dnech prodávají s obrovskými slevam | foto: MF DNES

Levný bazén ve slevě se vám prodraží, nakonec zaplatíte i pětinásobek

  • 87
Čtenář Hobby popisuje, jak sám sebe napálil obrovskými slevami jednoduchých nadzemních bazénů. "Koupíte ho za dvanáct stovek a myslíte si, jakou radost uděláte dětem. Jenže vám předem nedojde, co všechno budete dál potřebovat a nakolik vás to nakonec vyjde," říká.

Slevy umožňují koupit malý nafukovací nadzemní bazén o průměru 3,60 metru i za dvanáct stovek včetně nejjednodušší filtrace. V letních parnech se tak ke koupi bazénku "dokope" i ten, kdo nikdy žádná "modrá monstra" na zahradě nechtěl. Jenže rodina a hlavně děti mají jiný názor.

Kolik to stálo

  • bazén s filtrací: 1 200 Kč
  • geotextilie: 1 200 Kč
  • voda z cisterny 1 500 Kč
  • chemie s měřením a dalšími drobnostmi 1 500 Kč
  • termoplachta: 1 000 Kč
  • celkem: 6 400 Kč
Bazén ale znamená jen první investici. Bohužel tu nejmenší. V letáku se nedočtete, že podložka pod bazén je stejně drahá jako bazén samotný, totéž platí o termoplachtě. A že bazénová chemie není taky zadarmo.

"K čemu se otravovat s bazénem, když se chci ochladit, vlezu si do sprchy," napsal nám čtenář. Jenže leták z hypermarketu zapracoval a tak byl v rámci velkého sobotního nákupu rodinou přinucen do vozíku "přihodit" i krabici s bazénkem.

"Snadno se nafoukne, nalijete vodu a už se koupete, píše se v návodu. Až když se začnete o problematiku zajímat, zjistíte, že vlastnictví bazénu je vlastně věda, a ne právě za pakatel," popisuje čtenář.

Vlastně nám napsal ne proto, aby si stěžoval, rodina je spokojená, ale proto, aby upozornil všechny, co vlastně provoz i takového malého bazénu obnáší. Než se prvně smočil, zaplatil zhruba pětinásobek toho, co stál bazén samotný.

Než ho naplníte vodou

Že by měl bazén stát na vodorovné ploše, je samozřejmé. Jenže aby se mohl postavit na trávu na zahradě, je potřeba ho podložit takzvanou geotextilií, který zabrání prorůstání trávy skrz plastové dno bazénu a hlavně ho má ochránit před proražení kamínky nebo ostrými větvičkami. "Netušil jsem, že podobná textilie stojí dvanáct stovek, tedy stejně jako ten bazén," popisuje čtenář.

Kdyby měl dost času a prošel si stavebniny, našel by prakticky totožné zboží za zlomek ceny, která se platí v bazénářských firmách. Jenže co naplat: horko nečeká a tak nakonec zvolil nejrychlejší řešení a v bazénářské firmě koupil to, co nabízeli.

Problémy s vodou

"Nemáme doma vodovod, máme vlastí studnu. Vzhledem k tomu, že děti mají problém s alergiemi, přesvědčila mě žena, že mám zvolit nechlorovou chemii. Jenže prodavač mě přesvědčil, že v tom případě budu bojovat s minerály, které jsou ve studniční vodě obsaženy. A abych raději objednal od městských vodáren cisternu a napustil to z ní," pokračuje.

Díky za tuto radu, stálo ho to sice dalších 1 500 korun, ale ušetřil hodně peněz, času a nervů. Nejprve by musel koupit přípravek, který by vodu zbavil nežádoucích minerálů, další přípravky, které by je vysrážely, aby bylo možné je z bazénu vysát. A odhadem tak týden práce a běhání kolem bazénu místo koupání.

Pozor na filtraci

Je bez diskuzí, že písková filtrace bude vždy účinnější než ta nejlevnější, papírová kartušová. Pro bazének o objemu něco přes pět kubíků je to možná zbytečný luxus v ceně tří tisíc.

"Poté, co jsem bazének zprovoznil, nalil jsem do něj láhev přípravku, který měl za úkol zlikvidovat z vody chlór. Dva dny poté jsem podle návodu vodu ošetřil přípravkem pro běžné udržování stavu kyslíku ve vodě. Papírovou kartušit jednou za týden prostříkám sprchou a všechno běží, jak má, a voda je pořád křišťálově průzračná," popisuje čtenář s tím, že filtraci nechává běžet denně osm hodin.

Jenže už při montáži filtrace ho zaujala podivná věc: "Ta kartuše byla poloviční než všechny ostatní, které jsem dosud viděl. Sám jsem zvědavý, jestli se mi podobnou podaří ještě někde sehnat," varuje.

Z toho plyne jeho poučení: v obchodních řetězcích můžete narazit na výrobky, na které může být trochu obtížné sehnat náhradní díly.

Měření kvality

Aby bazénová chemie dobře účinkovala, je v první řadě třeba hlídat hodnoty pH. K tomu slouží speciální sadičky, kde se do plastového výlisku nalije voda, do nádržky na jedné straně vložíte tabletku měřící pH, do druhé tabletky kapsli pro stav chloru nebo kyslíku. Podle zabarvení pak odhadnete, zda potřebujete pH zvýšit nebo zmenšit, totéž na druhé straně.

"V obchodě jsem podlehl tlaku prodavače, který tvrdil, že většinou si lidi kupují přípravek pH-, který ho snižuje. Zatím jsem ho nepoužil, jsem v normě. Dnes bych se na koupi vykašlal a šel bych do obchodu až v případě, kdy bych měl problém a ušetřil bych dvě stovky," radí čtenář.

A ještě připomíná: "Když používáte bezchlorovou chemii, počítejte s tím, že měřák stojí zhruba pětistovku, tedy asi dvojnásobek oproti klasickému chlorovému systému."

Aby zůstala teplá

K bazénu dostal čtenář i plachtu na zakrytí, aby se do vody nedostávalo listí ze stromů, netopily se tam mušky nebo včely. "Jenže ta plachta je opravdu neforemná. Známým se nejvíc osvědčila termoplachta, vlastně obyčejná bublinková fólie, která přes den přitahuje sluníčko, v noci zabraňuje úniku tepla z vody ven. Jenže: další tisícikoruna," počítá.

Takže počítejme společně: bazén s filtrací: 1 200 Kč, geotextilie: 1 200 Kč, voda z cisterny 1 500 Kč, chemie s měřením a dalšími drobnostmi 1 500 Kč, termoplachta: 1 000 Kč. Z akce v sámošce za dvanáct set je tu šest a půl tisíce.