Až vám „odejde“ starý kotel, koupíte už jenom kondenzační

Až vám „odejde“ starý kotel, koupíte už jenom kondenzační | foto: iDNES.cz

Obyčejné levné plynové kotle v září skončí. Výměna nebude levná

  • 469
Výrobci plynových kotlů mohou vyrábět klasické atmosférické kotle jen do 26. září letošního roku. Nařizuje to evropská směrnice o účinnosti kotlů. Komu se pak takový kotel pokazí, bude si moci koupit jen kondenzační. A ten je samozřejmě dražší.

Za směrnicí je myšlenka, že kondenzační kotle mají vyšší účinnost, proto je vhodné starý zdroj tepla nahradit, sníží se tím i emise. Pro uživatele to však znamená nejen vyměnit kotel jako takový, ale v ideálním případě přebudovat celou topnou soustavu. Po letošním 26. září budou muset být plynové spotřebiče označeny energetickým štítkem se zařazením do příslušné energetické třídy A++ až G, což atmosférické kotle nesplňují. 

Opakuje se tak podobná kauza jako v případě žárovek. Jen s tím rozdílem, že vyměnit klasickou žárovku za úsporku stálo několik desetikorun, kdežto v případě kotle to vyjde na tisíce.

Kondenzační kotel má výbornou účinnost, když pracuje v nízkoteplotním režimu, ideálně jako zdroj pro podlahové vytápění. Jenže když používáte kondenzační kotel ve vyšších teplotách, což je běžné u drtivé většiny dosavadních systémů topení, snižujete tím jeho účinnost a dostanete se skoro na úroveň atmosférického kotle.

Co Brusel zakázal

  • nekondenzační plynové kotle napojené do komína (s výjimkou kotlů s výkonem do 10 kW pouze pro topení a kotlů s výkonem do 30 kW s průtokovým ohřevem TV)
  • nekondenzační plynové kotle v provedení turbo (odvod spalin obvodovou stěnou nebo střechou)
  • Zákaz nekondenzačních kotlů obou skupin je platný v celé Evropské unii bez výjimek v jednotlivých členských státech.

Zdroj:TZB-INFO

Navíc nelze jen vyměnit nový kotel za starý. Přibudou další náklady. Nevyhnete se vyvložkování komínu. Na druhou stranu – když se vám pokazí starý kotel, možná byste při výměně také zjistili, že staré vyvložkování už nevyhovuje, takže byste vložkovali tak jako tak.

Za hlavní přínos kondenzačního kotle se označuje vyšší účinnost, o 10 až 25 procent. Jde o nižší spotřebu plynu, úsporu v modulaci a regulaci kotle. Všichni výrobci se navíc chystají uvést na trh nové modely, které se budou cenou blížit současným atmosférickým kotlům.

S topením na vysoké teploty to nebude tak zlé, když si vezmete, že skutečný mráz je u nás zhruba 14 dní v roce. Těch čtrnáct dní budete muset topit víc, ale zbytek zimního období pojede kotel v kondenzačním režimu.

Dále i kondenzační kotle přispějí k úspoře elektrické energie díky elektronicky řízeným čerpadlům.

Je otázka, jak se v této situaci zachovat v případě, že životnost vašeho kotle už pomalu končí. Máte dvě možnosti. Můžete si koupit starý levný kotel a schovat si ho do garáže. Až ten starý odejde, pojedete dál. Náklady za vytápění se vám nijak výrazně nesníží. Přijdete mezitím navíc o záruku a budete topit postaru draze. Anebo se smíříte s vyšší investicí a ušetříte na plynu.

Lze předpokládat, že velkoprodejci se předzásobí a nějaký čas budou klasické kotle ještě v prodeji, předpokládá se, že zhruba do konce roku 2015. Atmosférické kotle se budou stále vyrábět a vyvážet do zemí mimo EU. 

Jaké máte zkušeností s vestavbou kondenzačního kotle?

Pošlete nám, na co jste během přestavby narazili. Snížil vám kondenzační kotel spotřebu plynu? Zlepšil vám komfort v domě? Na co jiného jste během používání narazili na rozdíl od atmosférického? Své poznatky pošlete mailem na naši redakční adresu.