Škrkavky

Škrkavky | foto: Wikipedia

Lidé podceňují odčervování mazlíčků, po toxokaróze můžete i oslepnout

  • 124
Vzhledem ke koncentraci psů a koček v českých domácnostech hrozí obrovské riziko onemocnění larvální toxokarózou. Vzniká zanesením vajíček škrkavek do lidského organismu. Přitom by stačilo, aby majitelé zvířat pravidelně nechali své miláčky odčervit.

Onemocnění toxokarózou přitom hrozí každému, i těm, kdo psa nebo kočku doma nemají. Do lidského organismu se totiž vajíčka škrkavek dostanou kontaktem s exkrementy. To hrozí hlavně dětem na pískovištích, ale i dospělým třeba při práci na zahradě.

"V trusu mohou být statisíce vajíček parazita, v hlíně vydrží i několik let a lehce se nanese na obuv, tlapky dalšího zvířete nebo na ručky lezoucího dítěte. Součástí domácnosti se tak snadno může stát škrkavka," říká propagátor odčervování Martin Stanko.

Podle něj jsou ohroženi ale i majitelé zvířat, kteří své miláčky pravidelně odčervují. Doma si sice obvykle pořádek a čistotu ohlídají, nebezpečí ale číhá venku.

Čerstvé hovínko je neškodné

Škrkavky patří mezi nejčastější parazity psů a koček. Samci jsou velcí čtyři až deset centimetrů, samičky pět až 18 centimetrů. Dospělé škrkavky se nacházejí v tenkém střevě a jejich potravou je krev a střevní sliznice hostitele. Dospělá samice škrkavky vylučuje denně až 200 tisíc vajíček.

Jednotlivé druhy červů

Vajíčka škrkavek se do prostředí dostávají s trusem, infekčními se stávají zhruba za 14 dní. Čerstvý trus tedy neobsahuje infekce schopná vajíčka, takže se chovatelé nemusejí bát trus uklidit.

Naopak, vajíčka škrkavek jsou ve vnějším prostředí extrémně odolná, tedy i v mrazech, a jsou schopna infekce dokonce několik let.

Po napadení očí můžete oslepnout

Infekce nemusí být bez následků, člověk může onemocnět toxokarózou. Podle postižení jednotlivých orgánů a tkání se rozlišují tři formy: orgánová, oční, která může přivodit oslepnutí, a smíšená.

po 3 měsících

Účinnou ochranou před vajíčky škrkavek je odčervování alespoň jednou za tři měsíce, u štěňat a koťat častěji.

Z vajíček škrkavek se ve střevě člověka vylíhnou larvy, které proniknou střevní stěnou do cév. Putují nejdřív do jater, dále do plic a pak prakticky do celého těla s nejčastějším výskytem larev v mozku, svalech a v oku. Onemocnění se projevuje především zvracením, nechutenstvím, průjmem či únavou kloubů a svalů nebo také kožní vyrážkou.

Tyto příznaky mohou trvat různě dlouho. Závažnost onemocnění závisí na počtu pozřených vajíček a imunitním stavu postiženého. Většina nakažených nemá vážné problémy a o tom, že jsou nakaženi, se často dozvědí náhodou.

Nejznámějším prostředkem k odčervování jsou tablety Drontal, jsou k dostání v lékárnách nebo u veterináře, nově dokonce i s masovou příchutí, aby zvířátkům chutnaly. Ideální je nechat preventivně zhruba jednou za půl roku vyšetřit exkrementy. Pokud je trus čistý, není třeba přípravky na odčervování podávat, což je pro zvíře šetrnější (viz předchozí článek o způsobech odčervování).