Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: shutterstock.com

Listopad na zahradě

  • 0
Listopad je měsícem, v němž je zahrada nejbohatším zdrojem nepotřebné zeleně. Vytvořte si komposty, sklízejte jablka, růžičkovou kapustu apod. Nezapomeňte také připravit skleníky a jezírka na zimu.

Stromy a keře

Listopadky na noc přikrývejte, abyste je ochránili před prvními mrazíky. Květům tak prodloužíte jejich barevnost.
Dokud nezmrzne půda, je nejlepší čas na výsadbu ovocných stromů. Peckoviny na zimu nesázejte, protože špatně přezimují. Skliďte poslední ovoce (např. jablka). Pokud hrozí okus stromů zvěří, chraňte je obalením rohožemi nebo pletivem a ploty. Nemocné stromy ořežte a ošetřete.  

Rybníčky a jezírka

Pokud máte v rybníčku lekníny, které jsou alespoň 1 m v sphhloubce, ponechte je tam. Ale jestli ne, přeneste je do sklepa. Choulostivější druhy okrasných ryb dejte do akvárií. Nechcete-li, aby listí padalo do jezírka, natáhněte přes něj pletivo, které nečistoty zachytí (v obchodech je k dostání od 19 Kč).


Stručné připomenutí

Vysazujte okrasné cibuloviny do nádob.
Nádrže, bazény, brouzdaliště i zahradní vodovody vypusťte a zajistěte před mrazem.
Až do zámrazy vysazujte stromy, keře, růže a živé ploty zapěstované v kontejnerech.
Naposledy v tomto roce proveďte úklid trvalkových záhonů.
Při nedostatku srážek zalévejte na zimu okrasné dřeviny.
Zryjte prázdné záhony, kypřete půdu osázených záhonů.
Letničky v truhlících definitivně nahraďte podzimní výzdobou.
Choulostivější bylinky (šalvěj, tymián, yzop,...) zakryjte na záhonech slámou a chvojím.
Důkladně kontrolujte pokojové rostliny, prodlužte intervaly v zavlažování.


Skleníky

sphPřed zimou vytápěné skleníky pečlivě vyčistěte. Nesmí tam zůstat žádné nakažené rostliny a škůdci. Zkontrolujte skla a dveře, zda dobře těsní, a proveďte revizi topení. Častý bývá únik tepla větracími okny, které špatně těsní.

Dvouletky, letničky a trvalky

V listopadu dokončete výsadbu macešek. Do truhlíků, které můžete nechat venku, dejte trvalky, např. primulky, srdcovky či hořce.
Pozdní trvalky budou stále kvést, dokud je nespálí mráz. Je nutné otrhávat odkvetlé květy. Chryzantémy s poupaty každé dva týdny mírně přihnojujte. Jakmile začnou kvést, přestaňte.

Ovoce a zelenina

Začátek listopadu je ideálním měsícem pro výsadbu sphčesneku, jarního zelí a zimní cibule. Naopak sklízejte brambory, zelí, endivii, vodnici topinambur, pórek a růžičkovou kapustu. Tato doba je nejlepší k vytvoření kompostu. Patří do něj zbytky okrasných rostlin, zeleniny a ovoce, spadané listí, větvičky a poslední posekaná tráva.