Různé druhy krys se nekonzumují jen ve Vietnamu, ale i v sousedním Laosu, nebo v Indonésii. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vymyslel účinnou past, založil firmu a lovem krys na maso vydělal jmění

  • 92
Vietnamci věří, že krysí maso je velmi zdravé a navíc jeho konzumace dokáže odvrátit neštěstí. To byl ale jen jeden z důvodů, proč se bývalý pěstitel rýže Thieu před 15 lety přeorientoval na lov hlodavců. Krysy totiž decimují vietnamská rýžová pole, podle odhadů zničí až 20 % úrody.

Tran Quang Thieu i jeho přátelé ve vesnici Van Binh pracují ve dne v noci na rýžových polích, kde podle něj krysy sežerou až 20 procent úrody. Tato plodina je pro ekonomiku země zásadní, Vietnam je druhým největším světovým vývozcem rýže. „Podobně jako naši sousedé jsme i my museli nechat ladem velké plochy našich polí. Krysy je ničily,“ říká šestačtyřicetiletá rolnice Hoang Thi Tuyet.

Thieu původně také pracoval na rýžových polích, ale před 15 lety se přeorientoval na lov hlodavců. „Krysy není snadné chytat, jsou velmi záludné a dokážou vyvinout rychlost až 2,7 metru za sekundu. Ve Vietnamu jich máme 43 druhů,“ vysvětluje a se širokým úsměvem ukazuje svůj aktuální denní úlovek: asi deset kilogramů krys z rýžových polí od Hanoje. Podle agentury AFP se tu tito rychle se množící hlodavci - metla vietnamských zemědělských kultur - loví a pak pojídají.

Krysy se zdaleka nekonzumují jen ve Vietnamu. Podívejte se, jakou radost z ulovení obří krysy měli na obilném trhu v Číně (více zde):

26. července 2014

Vymyslel účinné pasti a nechal si je patentovat

Všechno začalo v roce 1998, když Thieu vynalezl velmi účinné pasti na krysy, bez návnady a s výkonnou záklopkou, a nechal si je patentovat. Škody způsobené krysami na polích jsou podle něj obrovské. Navíc tvrdí, že tato zvířata vyvolávají požáry a exploze, protože překusují elektrické kabely domů a továren. 

„Krysy ročně zničí na 500.000 hektarů rýžových polí a způsobí škody ve výši stamilionů dolarů, o nebezpečí nemocí přenosných na člověka ani nemluvě,“ potvrzuje i Nguyen Manh Hung z Institutu zemědělských věd.

Thieu, přezdívaný Malý král, už na odchytu krys vydělal pěkné jmění. Se svými pěti syny založil šest společností specializujících se na jejich lov a prodal na 30 milionů pastí. A to ještě podotýká: „Dostáváme žádosti o pomoc z celé země, ale na všechno nestačíme, není dost času.“

Jeho technika se přitom nepoužívá jen ve Vietnamu, ale také v Číně nebo v Kambodži, a to nejen na rýžových polích. Thieu má uzavřené smlouvy i s hotely, restauracemi, nemocnicemi, školami, ministerstvy a jednu dokonce i s hanojskou policií. „Jednou jsme za noc ulovili až 300 kilogramů krys,“ chlubí se Thieu. V posledních letech v zemi totiž populace krys ještě značně vzrostla v souvislosti s hubením hadů a koček, které jsou jejich přirozenými nepřáteli.

Ve Vietnamu se krysy jedí i používají jako krmivo pro zvířata

Ve Vietnamu se krysy pojídají od Hanoje na severu až po oblast Mekongu na jihu. Z krys, které Thieu uloví nebo chytí, část putuje do restaurací a zbytek se dává rolníkům, kteří je také zkonzumují, nebo z nich připraví krmení pro prasata či ryby.

„Ve Vietnamu se krysy pojídají odnepaměti. Pro nedostatek masa za války jich lidé, zejména na venkově, začali konzumovat ještě více,“ vysvětluje Thieu. Připravují se v nejrůznějších úpravách podle místních zvyků, podobně jako psi a kočky. Většinou se rožní nebo vaří v páře.

Podle Phan Phana z městečka Dinh Bang na severu Vietnamu, který krysí maso povýšil na svou specialitu, to je jídlo, jaké nesmí chybět na žádných rodinných oslavách, na svatbách či oslavách konce roku. „Lidé říkají, že jeho konzumací od sebe odvrátí neštěstí,“ dodává.

Krysí maso je tedy v zemi velmi populární, ale oficiální údaje o jeho spotřebě chybějí. A to se tři až čtyři tuny krys denně do Vietnamu dovážejí ještě ze sousední Kambodže (jak se daří kambodžskému exportu krysího masa čtěte zde).

,