Radek Filip a první hlavatka v životě. A hned metrová

Radek Filip a první hlavatka v životě. A hned metrová | foto: Archiv časopisu Kajman

Češi ve Slovinsku chytili dvě metr dlouhé vzácné hlavatky

  • 6
Hlavatka obecná je považována za rybu tisíce hodů. Její lov je pravděpodobně největší rybářskou výzvou, kterou můžete v Evropě poznat. U nás už byla vyhubena, proto je za ní třeba vycestovat na Slovensko, do Rakouska a dalších zemí. Třem Čechům se podařil neskutečný úlovek.

Tato velmi vzácná ryba je bojovná, velká a obvykle se smí lovit jenom v zimě. Čím nepříznivější klimatické podmínky bývají, tím aktivnější hlavatky jsou. Ideální je, pokud se počasí mění.

O lovu hlavatek se říká, že je to jako sumčí přívlač v mrazu. Absolvujete tisíce neúspěšných hodů s těžkým vybavením. Když pak záběr dostanete, tak o hlavatku často přijdete při zdolávání. Někomu trvá pár dní než první hlavatku chytí, většině několik let, jiný ji nechytí za celý život.

Její lov je snem mnoha rybářů, je to nejvyšší laťka milovníků lovu dravců, kterou navíc překonáváte v krásném prostředí horských a podhorských řek, kde je hlavatka skutečnou královnou – rybou na vrcholu potravního řetězce.

Dva metrové úlovky jsou sen

„Letos v polovině ledna se vydal tým časopisu Kajman na výpravu za hlavatkami do Slovinska. Ještě pár dní před odjezdem tam byly řeky velmi rozvodněné. Na první pohled nic dobrého, ale pro lov hlavatek je to dobré znamení. V době příjezdu se začaly řeky vracet do koryt. Celý první den jsme byli bez záběru. Pak ale přišel soumrak. Elitní hlavatkový čas. Hlavatkáři věří, že v tuto dobu vyjíždějí královny na lov,“ popisuje autor reportáže, rybář Radek Filip.

David Chalupka toho využil a vytáhl svou první hlavatku v životě. Měřila 81 cm a výprava se v ten okamžik stala úspěšnou pro všechny. Lov hlavatek je totiž týmovým sportem a ulovení jediné ryby je obrovským úspěchem. To ovšem ještě nebyl konec.

„Druhý den dlouho před rozedněním jsme se vypravili na jinou řeku. Teplota se pohybovala okolo -10 °C. Ani později se nedostala nad nulu. Po tmě slézáme bez čelovky namrzlé skály, nechceme totiž plachého dravce vyplašit. Očka zamrzají, nástrahy létají. Asi hodinu po rozednění dostávám záběr a v hluboké čisté tůni zdolávám hlavatku o délce přesně 100 cm. Nejenom že jsem tak vytáhl hlavatku, ale chytil dokonce velkou hlavatku. První hlavatka v životě a hned taková ryba,“ pokračuje.

V ten moment už je bez hlavatky jen jediný člen výpravy. Pokud by se povedlo chytit královnu jakékoli velikosti všem, byla by to mimořádně úspěšná výprava. Dělají pro to maximum. A Jan Matějka se umí chopit gólové šance.

Tři hodiny poté Jan skutečně zdolává hlavatku. Nebyl to ovšem žádný průměrný kus, nýbrž ryba o délce 108 cm. Touto svou první královnou v životě navíc překonal osobní rekord našeho výborného průvodce Jure Useničnika, který už má za svůj život chyceno více než sto hlavatek. Ani na skvělých slovinských revírech něco takového není obvyklé.

Když se ale vyhrává, tak to jde samo, a tak večer po soumraku David Chalupka na woblera zdolává pstruha obecného o délce 87 cm.

„V tomto momentě jsme už mohli mluvit o výpravě snů. Když se ale vyhrává, tak to jde samo, a tak večer po soumraku David Chalupka na woblera zdolává pstruha obecného o délce 87 cm. Proporce této ryby šokovaly snad každého, kdo jeho fotografii spatřil. Rybu jsme viděli ve vodě ještě za světla a vzhledem k velikosti jsme si mysleli, že jde rovněž o hlavatku,“ doplňuje ohňostroj životních zážitků Filip.

Pokud tedy zvažujete, že lov hlavatek vyzkoušíte, věřte, že je to pěkná dřina, kdy chytáte v mrazu od tmy do tmy, ale odměna může být fantastická a o překvapení nebývá nouze. Je to lov kterému se dá propadnout.

Výskyt a lov

Hlavatka původně žily v Česku v povodí Moravy, kde byla vyhubena (například na řece Bečvě). Vysazována byla v povodí Vltavy, Otavy, Metuje, Sázavy, Berounky, Ohře, Jizery, Svratky, Olše a mnoha dalších řek. Dnes se od vysazování hlavatek u nás upustilo, neboť jí byly přisuzovány negativní vlivy na obsádku ostatních ryb v revíru. Šance na ulovení hlavatky je tak u nás prakticky nulová.

Na Slovensku se vyskytuje v čistých proudných řekách (Váh, Orava, Turiec, Poprad a další). Vyskytuje se i v evropských zemích v povodí Dunaje. Vysazena byla i ve Francii, Španělsku a Švédsku. Trofejní úlovky hlavatky jsou známé ze Srbska, Slovinska, Rakouska a dalších zemí. Za hlavatkou je tak nutné cestovat.

Královna se dnes loví nejčastěji přívlačí s umělými nástrahami o velikosti 10 a více cm. Obvykle se ale používají nástrahy mnohem větší. Teoreticky je možný i lov muškařením, ale většinou se doporučuje přívlač už jenom kvůli jistějšímu záseku. Kdysi se hlavatky lovily i na živé nebo mrtvé rybičky. Dnes se ale využívají čím dál tím méně.

Článek převzatý se souhlasem z rybářského časopisu Kajman.