Vyberete si letos svého velikonočního kapra?

Vyberete si letos svého velikonočního kapra? | foto: shutterstock.com

Lov na velké trofejní kapry se prodraží kvůli speciálnímu nádobíčku

  • 9
Lov na velké kapry nutí investovat do moderního vybavení. Protože to máte: podběráky, vezírky, podložky, swingery, signalizátory, šňůry, vidličky, stojany, vrhací tyče...

Na kapry

2. díl miniseriálu o vybavení potřebném k lovu kaprů pomocí boilie. V minulém díle se probíraly pruty a navijáky, dnes je na řadě ostatní příslušenství.

Není dnes problém vidět rybáře, který si výbavičku na kapry balí do přívěsného vozíku - do kufru auta by se mu nevešla. Zvláště lov pomocí boilií, které mají umožnit velké trofejní úlovky, klade na vybavení větší nároky.

A protože se na větší kus většinou čeká déle, nesmí chybět ani signalizátory, které vzbudí rybáře i během noci a upozorní, že ryba bere, stany, stojany a křesílka. Klasičtí rybáři, vyjíždějící k řece na mopedu, se těmto kolegům smějí, že si vozí celý obývák a chybí jim už jen televize.

Jedině velké podběráky

Kapraři bývají vybaveni velkými podběráky. Pro cílené chytání velkých kaprů je rozpětí ramen podběráku 100 x 100 cm minimem. Měl by mít dlouhou vysunovací rukojeť, odnímatelná ramena, hlubokou a jemnou síťovinu. Kapr si o ni nepoškodí ploutve a jemná síťovina zabraňuje zamotání "montáže".

Podběrák na teleskopické tyči

Vezírky by správní kapraři neměli používat vůbec, v zájmu nepsané etiky by měli svoje úlovky pouštět nazpět. Uplatní se ale v případě, kdy se kapr nechal ulovit v noci a skončil na háčku rybáře, který ho chce vyfotit až na denním světle. Pak by měly být použity vezírky s velmi jemnou síťovinou, nejlépe novým druhem bezuzlíkové porézní látky bez obvodových kruhů. Tato látka těsně přiléhá k tělu ryby, a nehrozí tak to, že se kapr o něco podře. V tomto typu vezírku se zachovává šero i ve dne, kapr pak zbytečně nedivočí.

Podložky pod kapry slouží k pobytu kapra na břehu a přispívají k jeho nepoškozenému návratu zpět do vody. Předem se polévají vodou, aby si kapr nepřipadal jako na vyhřátém drsném pekáči.

Jakou podložku

Podložka pod kapryV rybářských obchodech jsou k prodeji dva typy. První z nich jsou tenké skladné podložky, které se dají srolovat. Druhým typem jsou velké silně polstrované podložky, do kterých se kapr zaboří. Některé jsou vybavené i kapsou, kterou se kaprovi zakryjí oči, takže se zklidní.

Swingery zobrazí zpětný záběr

V kaprařině se používají speciální barevné signalizátory zvané swingery. Swinger je pevně spojen se stojanem a svým volným koncem je zámečkem či klipem připojen k vlasci. Dobře zobrazuje zpětný záběr, takzvaný padák, a může být doplněn prostorem pro připevnění tyčinky chemického světla. Cena swingeru může být i několik set korun.

Signalizátory pro upovídané rybáře

U signalizátorů lze navolit tři základní funkce: hlasitost, tón a citlivost. Některé druhy elektronických signalizátorů mají i příposlech. Ten je určen pro rybáře, kteří se rádi procházejí a neváhají si jít popovídat s kolegy chytajícími stovky metrů daleko a strávit u nich dlouhé hodiny, nebo pro ty, kteří rádi chytají přes noc a neslyší záběr přes tlustou vrstvu spacáku či přes své hlasité chrápání (nebo obojí).

Signalizátor na stojanu

Rybáři nosí příposlech většinou v kapse či na krku. Skládá se z vysílače a přijímače a zachytává signál až na vzdálenosti několika set metrů. Záběr tak rybář zaregistruje, i když je zachumlaný ve spacáku v bivaku, nebo co hůře, když dokonce spí v teplé posteli v blízké chatě a k prutům poté jede uprostřed noci autem. Dosah signálu zkracují překážky nebo terénní vlny.

Příposlech

Nejznámější výrobci elektronických signalizátorů jsou firmy FOX, Delkim, Carp sounder nebo česká společnost Flajzar. Sada tří signalizátorů s příposlechem od anglických firem se může vyšplhat až na desítky tisíc korun, český výrobek ale lze koupit už od tří tisíc.

PVA šňůry se rozpustí

PVA šňůra

V kaprařině se používá množství nejrůznějšího návazcového materiálu. Nepřeberné množství šňůrek určených k tvorbě návazců, šňůry s olověným jádrem, které mají za úkol udržet poslední metry montáže na dně, a také takzvané PVA šňůry.

PVA rozpustný materiál se nepoužívá k tvorbě návazců, neboť by se háček s nástrahou po uplynutí asi jedné minuty nepozorovaně oddělil od kmenového vlasce. Naopak, na PVA vlasec se navléknou kuličky boilie, nahodí se a po chvíli se vlasec rozpustí. Kapr pak na dně uvidí hromádku lákavé návnady, uprostřed ale číhá háček.

Vidličky, nebo stojany?

Kaprařská obec se rozděluje na zastánce vidliček a stojanů. Vidličky jsou kovové a teleskopické. Jednou stranou se zapichují do země a druhá strana nese prut. Jejich výhodou je skutečnost, že každý z prutů může kaprař nasměrovat přesně ve směru položené montáže. Jejich nevýhodou je praktická nepoužitelnost na betonovém či kamenitém břehovém terénu.

Stojan pro dva pruty

Stojany se dělí na tripody a rodpody. Mohou nést více prutů, nezapichují se do země a jejich součástí je kovová konstrukce a teleskopické nohy. Tripody mají tři nohy, rodpody čtyři. V případě silného větru je možné stojan zajistit pověšením kamene či jiné těžké věci (třeba lahve s vodou) na spodní háček.

Kam se nedohodí rukou

Vnadicí pomůcky slouží k tomu, aby dopravily návnadu do loviště v případě, že tam nedohodíme rukou. Mezi nejznámější patří prak, vrhací tyč (nejlepší jsou tyče značky Cobra), vrhací lopatka a vrhací raketa.

Vrhací tyč je určena k vnadění boilie a kuličkových pelet. Její použití vyžaduje cvik a přesnost. Ve výcviku házení cobrou velmi motivuje cena vrhaného boilie. Pokud zjistíme, že jsme právě do čtverce o stranách 150 x 150 metrů rovnoměrně rozházeli kuličky za několik tisíc (přičemž většina z nich dopadla asi dva metry od břehu), dělá pak dotyčný rybář v házení opravdu pozoruhodné pokroky.

Křesílko

Nepostradatelnými složkami kaprařské výbavy jsou také lodě, čluny, sonary, bivaky, křesílka či lehátka. A také různé dokumentační pomůcky jako kamera či fotoaparát.