VIDEO: Čtyři bleskové recepty z luštěnin, které přesvědčí i „odpírače“

  • 30
Kdo hledá rychlé jídlo, které stačí bezpracně uvařit i po práci, je zdravé a bude zaručeně chutnat celé rodině, měl by zařadit do jídelníčku luštěniny. Stačí si je předpřipravit a samotné vaření z nich je pak už jen dílem okamžiku.

Luštěniny byly vždy zásobárnou potravy pro zimní období, kdy nic neroste. A dnes se ví, že jsou pro tělo zdravé, protože pročišťují organismus. Jen je škoda, že se málo ví, jak je správně připravit, aby si na ně zvykly i děti a zároveň jim chutnaly. Ostatně pracovníci školních jídelen by mohli vyprávět, kde končí jídla z luštěnin, které podle spotřebního koše musí být součástí dětské stravy.

Vinu na tom máme i my, rodiče, protože je mnohdy neumíme správně a atraktivně připravit a děti pak na ně nejsou zvyklé. Oslovili jsme proto šéfkuchaře Radka Davida z restaurací La Veranda a Babiččina zahrádka, který na toto téma vede i kurzy v Pražském kulinářském institutu.

Ukázal nám čtyři bleskové recepty, jak během pár minut připravit večeři – ostatně na kompletní přípravu se podívejte na videu.

Raději namáčet sušené než z konzervy

Mnohé lidi odradí příprava luštěnin z klasické sušené podoby. Proto mnozí raději sáhnou po plechovce, kde už ale přesně nevíte, co v nich najdete. Přitom příprava je jednoduchá, stačí si jen předem vzpomenout, co budete chtít příští den vařit.

„Princip přípravy je u všech stejný. Malé druhy stačí namočit na 12 hodin, velké 24 hodin. Tuhle fázi mnoho lidí zanedbá a pak se diví, že je nedokáže uvařit doměkka. Jenže ty plody jsou vyschlé a potřebují do sebe vstřebat vodu,“ upozorňuje Radek David.

Při namáčení je třeba, aby byly luštěniny zalité dostatečným množstvím vody (hodně nad úroveň plodů), protože je třeba počítat s tím, že hodně vody „vypijí“.

Vařit i s původní vodou

Jakmile proběhla doba namočení, i s původní vodou začněte luštěniny vařit. „Nejprve zprudka nechte zavařit zhruba po dobu tří minut a sbírejte pěnu. To je stejné, jako když děláte třeba kuřecí vývar, kde vyplavávají na povrch sražené bílkoviny,“ ukazuje David.

Pak stáhnete plamen a přidáte kořenovou zeleninu a sůl. Je to proto, aby ta luštěnina nebyla úplně bez chuti. Například mrkev, řapíkatý celer, kousek pastiňáku. Když víte, že luštěniny budete využívat jako přílohu k vepřovému masu, klidně tam můžete přidat i kousek kůže ze slaniny nebo ořez ze šunky.

Pomalé vaření, jen tak, aby se voda převalovala, je důležitá proto, aby třeba fazole nepopraskaly a zůstaly pěkné. To by hrozilo, kdyby se vařily prudkým varem. Doba vaření se zase liší podle velikosti, od půl hodiny u malých luštěnin do zhruba dvou hodin například u velkých fazolí.

Když máte hotovo, klidně odstavte hrnec z plamene a nechte luštěniny ve vodě zchladnout a „dojít“. Tak budou v optimální konzistenci, aby si s nimi žaludek nejsnáze poradil. „Navíc když se hned slijete, budou mít tendenci okorávat a tvrdnout. I proto se v konzervách dávají do různých nálevů,“ upozorňuje David.

Když tento jednoduchý postup provedete, máte obrovskou paletu pokrmů, které z nich můžete vyrobit. Od polévek, které nemusíte ani zahušťovat moukou, ale jen kašovinou (tedy rozmixovanou částí suroviny), až po saláty, do který přidáte zeleninu a maso, které máte rádi.

Ale pozor, kdo by si řekl, že si luštěniny předvaří do zásoby a zamrazí, dost pochybí. Mráz totiž dokáže podle kuchaře luštěniny potrhat.

Pro rychlou inspiraci si pusťte video, uvidíte, příprava je blesková a jednoduchá, takže není žádný důvod, aby se luštěny vynechávaly z běžného jídelníčku. Najdete tam bílé fazole se slaninou a zeleninou jako přílohu, smaženou solenou cizrnu jako mlsku k televizi, cizrnovou polévku a hummus ze žlutého hrachu.

Recepty z luštěnin

Bílé fazole jako příloha

Rozpalte na pánvi olivový olej, opražte slaninu, na kostky nakrájenou mrkev a řapíkatý celer. Přidejte uvařené bíle fazole, zalijte trochou vývaru a nechejte provařit a svařte, aby ho byla jen trocha. Odstavte od plamene a přidejte máslo, aby se jen rozpustilo jen tak, aby zahustilo fazole. Nakonec přidejte sekanou petrželku a dochuťte solí.

Polévka z cizrny

Na olivovém oleji zpěňte cibuli, přidejte řapíkatý olej, případně i fenykl. Přidejte vývar z cizrny i s trochou cizrny, pět minut provařte. Pak vše rozmixujte a vraťte do hrnce. Přidejte zbylou cizrnu jako vložku a nakonec zjemněte máslem. Dozdobte sekanou petrželkou.

Smažená cizrna

Na rostlinném oleji osmažte uvařenou cizrnu. Pak přecedit a zároveň solit - dokud je horká, bude se na ní sůl dobře držet. Vysypejte na papírovou utěrku, aby se osušila od omastku.

Hummus ze žlutého hrachu

Do mixéru dejte žlutý hrách a trochu z hrachu. Přidejte trochu olivového oleje, česnek, sůl, pepř, citronovou šťávu a pastu tahini. Na talíři lehce pokapejte ještě olejem a dozdobte podle vlastní volby.