Maďarský ohař drátosrstý | foto: Jan Tichý

Maďarský ohař drátosrstý

Srst tohoto plemene se výborně udržuje, protože nezachycuje špínu.

Země původu

Maďarsko

Zařazení

FCI sk. VII. - ohaři

Standard č. 239

Historie

Maďarský drátosrstý ohař se v zemi svého původu nazývá Drotzörü Magyar Vizsla. Nikdo tedy asi nepochybuje o tom, že se jedná o maďarské národní plemeno. Většina lidí ale spíše zná v současné době velmi populární vizsličky, správně řečeno maďarské ohaře krátkosrté. Drátosrstý maďarský ohař nepatří mezi příliš stará plemena. Vznikl zhruba v polovině minulého století a to křížením maďarského ohaře krátkosrstého a německého drátosrstého ohaře. Výsledkem je plemeno, které má stejnou stavbu těla a v podstatě i povahu jako maďarský ohař krátkosrstý. Odlišuje se od něj silnou hustou tvrdou a vodě odolnou srstí a také nikoliv dlouhým, ale krásně tvrdým vousem.

Povaha a chování

"Drátosrstý Maďar", jak plemeno příznivci nazývají, je ohař každým coulem - inteligentní, rychlý, výborně snáší špatné počasí a má vrozenou loveckou inteligenci. Myslivci obdivují jeho vystavování a také kvalitní nos (čich). Je výborně ovladatelný a vůči lidem laskavý.

Vzhled

Toto plemeno dosahuje u psů výšky do 64 cm, u fen do 60 cm. Srst má žemlové zbarvení různých odstínů. Je to pes všestranný, vytrvalý a výkonný.

Průmerný věk

12-13 let

Péče

Maďarský drátosrstý ohař patří mezi větší plemena. Tomu odpovídají nároky na jeho výživu i potřeba pohybu. Vzhledem k jeho pracovnímu zařazení to není pes, kterému by vyhovovala jedna krátká procházka denně. Jako každý ohař potřebuje pohyb a psychické zaměstnání. Je to pes vhodný pro aktivní lidi. Hrubá srst se výborně udržuje a má tu výhodu, že se na ní nedrží špína.

Chovatelský klub

Klub chovatelů hrubosrstých a maďarských ohařů