I na malém prostoru se dá pěstovat zelenina, ovoce i bylinky

I na malém prostoru se dá pěstovat zelenina, ovoce i bylinky | foto: Profimedia.cz

Čtyři řešení pro malé zahrady. Vejde se zelenina, ovoce i bylinky

  • 6
Ani předzahrádka u řadového domku nemusí vaše zahradničení omezovat. I z malého kousku země můžete vydolovat vlastní úrodu i okrasnou zeleň současně. Naplánujte si to už teď.

"Klíčem je dobré plánování", říká Anna Pavord, autorka knih o zahradách a květinách, která navrhuje čtyři možná řešení. Dokazuje tak, že ani s minimální zahrádkou se nemusíte vzdávat zahradničení.

Záleží hlavně na tom, jak chytře malý prostor uspořádáte. Při plánování musíte vzít v úvahu hlavně tvar stávající zahrady nebo trávníku, který máte u domu k dispozici. I z něj může vzniknout pěkná zahrádka, pokud na sebe její jednotlivé části budou logicky navazovat a navzájem se doplňovat.

1/ Diagonální členění zahrádky

Pokud má vymezený prostor tvar čtverce nebo obdélníku, máte možnost zvolit si celkem ideální diagonální členění. Plochu rozdělíte pomocí úhlopříček spojujících protilehlé rohy na čtyři trojúhelníky a získáte čistý a jednoduše rozčleněný prostor s možností maximálního využití.

Do každého trojúhelníku můžete umístit jednu dominantní rostlinu, strom nebo keř. Rovněž popřemýšlejte nad logickým uspořádáním zahrady, například ve stínu jabloně se krásně schová záhonek s mátou. A mezi trojúhelníky si vytvořte velkorysou cestu z kamenů nebo cihel, aby byly jednotlivé části zahrady opravdu rozdělené.

Cestičky z cihel či kamenů pomohou zahrádce esteticky i prakticky

Rozdělením pomocí diagonál využijete prostor takřka bezezbytku a všechny části zahrady přitom budou dobře přístupné. Rozdělení na čtyři části můžete prakticky využít – na jednom trojúhelníku například pěstovat zeleninu, na druhém ovoce, na třetím byliny a na posledním okrasné květiny.

2/ Klasická obdélníková zahrada

A to zahrada umístěná ne na konci, ale uprostřed prostoru pozemku. Na takovém klasickém obdélníku pak můžete pěstovat jak okrasné květiny, tak zeleninu. A zakončit ho můžete malým sadem ovocných stromů. Nebo ho obehnat nízkým plůtkem, který vytvoří optickou bariéru i ochranu před domácími zvířaty.

Čtvercovou či obdélníkovou zahrádku můžete rozčlenit na tradiční záhonky do řádků a ochránit plůtkem

Při uspořádání myslete hlavně na to, co jednotlivé pěstované druhy potřebují. Například jabloně, meruňky nebo broskve je lepší umístit tam, kde svítí slunce, do jejich stínu pak můžete vysadit rybíz, kterému se lépe daří ve stínu.

Pokud vám vyhovuje pravidelnost a rovné linie, lze zkusit i půdorys dvou obdélníků, rozdělených centrální cestou. Tu vytvoříte třeba z cihel nebo kamenů.

3/ Vyvýšená zahrada s jednotlivými patry

Jestli máte tu možnost, udělejte si vyvýšenou zahradu. Na každém pěstebním obdélníku pak můžete mít několik lůžek a na nich vše, co potřebujete. Například na nejspodnějším patře rajčata, za nimi slunečnice, na dalším bylinky (jako je levandule či mateřídouška) a úplně nahoře třeba fazole nebo vinnou révu.

Zeleninovou a květinovou zahrádku klidně můžete skloubit dohromady

4/ Pohodová zahrádka zdánlivě bez pravidel

S averzí k rovným liniím si můžete vytvořit zahradu s cestičkou, která se klikatě vine z jednoho koutu zahrady do druhého. Cestu lze vysypat štěrkem, do něj zasázet nepravidelné kameny a dokonce na ni vysadit třeba lobelku, která proroste mezi kameny a vinutou cestu vám zbarví do modra. Na takto řešené zahradě můžete vysázet jabloň či jabloně a ovocné keře na straně jedné, přes cestičku pak jarní cibulku, hlávkový salát nebo jakoukoliv jinou oblíbenou zeleninu.

Zahrádku slušně zásobující bylinkami vaši kuchyň si můžete vytvořit i na terase

Na jaro si ještě počkáme. Ale jak a čím si osadíte zahrádku, i kdyby byla sebemenší, můžete rozhodnout už teď. Doma v teple, za okny rozkvetlými ledovými květy.